gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Tel Helva Unutulmaya Yüz Tutan Gelenkler Arasında!

Konu, 'Örf ve Adetlerimiz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

tel helva tel helvası helva tarifi helvası yapımı nasıl yapılır Sivas'ta eski ramazan günlerinde uzun emeklerle ortaya çıkarılan tel helva, şimdilerde tamamen unutulmaya yüz tutan gelenekler arasında yer alıyor.
    İnsanları birbirine yaklaştıran, toka açlığı, zengine yoksulluğu hatırlatan ramazan ayının gelenekleri, zaman ve yeniden biçimlenen yaşam alışkanlıkları doğrultusunda değişiyor.

Bu değişim sürecinde Sivas'ta da ramazan ayına özgü gelenek ve göreneklerde de değişiklik gözleniyor. Ramazan akşamlarında eşin dostun eğlence amacıyla bir araya gelerek yaptığı tel helvan bugünlerde unutulmaya yüz tutuyor.

Tel helvanın yapımına başlamadan önceden eşe-dosta haber verilerek, işi bilen kişilerin komutlarıyla helvanın yapımına başlanırmış.

"Tel helvanın, iki ölçü şekere, bir ölçü su katılıp ateş üzerinde karıştırılarak meyanesi hazırlanır. Rengi koyulaşan meyaneye limon sıkılır. Dibi yağlanmış bir leğene boşaltılan meyane, soğumaya bırakılır. Diğer yandan da tereyağında pembeleşinceye kadar un kavrularak hazır hale getirilir. İyice soğumuş olan meyane, bıçak yardımıyla tepsiden alınır. Akideleşmiş şeker, usta ve yardımcılar tarafından sıkıla sıkıla yumuşatılarak uzatılır. En az 10-15 kere yapılan bu işlemden sonra iki ucu simit gibi birleştirilerek yuvarlatılır. Kavrulmuş un ortaya getirilip, una batırılarak işe devam edilir. Odada bulunan usta helvacıların talimatıyla bir usta bir acemi olarak oturulan halkada çekile çekile büyültülen helva, leğene sığmaz hale gelince 8 şekli verilerek çevrilir. Yani yeniden küçültülür ve tekrar çevrilmeye başlanır. Kavrulmuş un, meyaneye yedirilir. Avuç içlerinin maharetli olması istenen helva çekme işinde, eğer incelmemiş helva parçaları olursa buna kaşık sapı denilir ve helva çekene o sert kısım yedirilir. Yine tel dökmeyip bulgur bulgur olması da arzulanan bir şey değildir."

2. HİDOŞ

HİDOŞ Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    38
    Ce: Tel Helva Unutulmaya Yüz Tutan Gelenkler Arasında!
    sevgili ***** paylaşımın için teşekkür ederim eline sağlık be gümüşhaneliyim ve bu bizdede yapılır hatta amcam bunun ustasıdır diyebilirim amcamı arayıpta yapıp göndermesinimi istesem ne etsem acep nerden aklıma getirdin kız tel helvasını

Tel Helva Unutulmaya Yüz Tutan Gelenkler Arasında! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. helva

helva

Helva rüyaları daima helal, hayır işi, yardım olarak yorumlanır.Rüyasında helva aldığını gören kişi pek çaba sarf etmeden iyi kazanç elde edecektir. Helva pişirdiğini gören biraz çabayla büyük kısmeti yakalar anlamındadır. Geniş kapta helva yapıp dağıtan hayır yapmayı seviyor demektir. Helva rüyaları daima helal, hayır işi, yardım olarak yorumlanır.Rüyasında helva aldığını gören kişi pek çaba...
  2. Tel

Tel

Güç ve kuvvete, haber almaya, Bakır tel gönül açan haberlere ve mutluluğa, Dikenli tel şüpheli şeylere, mahrem sınırlara, Paslı tel üzüntü ve kedere delalet eder.Rüyada çesitli sekilde kangal veya açik olarak tel görmek, sonu gelmeyecek bir maceraya atilacaginiza ve sonunda bunun bir dava konusu olarak mahkemelere intikal edecegine delalet eder.
  3. Helva tarifim

Helva tarifim

helva tarifleri degisik helvalar un helvasi tarfi irmik helvasi tarifi. Sevgili melekler cok sevdigim irmik helvam :D. Özel günlerde yada misafirim gelecegi zaman pratik bi sekilde yaptigim irmik helvasi tarifim sizlerlede paylasmak istedim. Malzemeler: 2 su bardagi Irmik 3 su bardagi Süt 2 su bardagi seker 2 yumurta sarisi vanilya sekeri yarim paket tereyagi istege göre fistik tarcin...
  4. tembellik yüzünden eşimle aram da mesafeler oluştu

tembellik yüzünden eşimle aram da mesafeler oluştu

Evet tembellestim pasakli ve boşvermiş bir kadın oldum çıktım oysa çok düzenli tertibli biriydim ayni anda 3 4 işe yetisirdim evlilik öncesi tabi nişanlılık donemi ve evliligin ilk aylarında cok ama cok fazla sıkıntılı günler yaşadık hastalık maddi imkansız liklar ailesinin yaptığı haksizliklar vs. ayrilmamiz icin herseyi yaptılar o dönem sudan çıkmış balığa döndüm huzurlu ve sevgi dolu bir...
  5. Dantelli Pike Takımları Unutulmaya Yüz Tutmuş Bu Modelleri Siz Yaşatın

Dantelli Pike Takımları Unutulmaya Yüz Tutmuş Bu Modelleri Siz Yaşatın

Dantelli Pike Takımları- Teknoloji eskilerde daha geriydi günümüze göre. Şimdilerde herkesin evinde cebinde neti her yere girip ulaşabilmekte. Bu her alan için geçerli. Yemeğe ilgisi olanlar yemekle ilgili, eğitimle ilgisi olanlar eğitimle ilgili, örgüyle ilgilenenler ise örgü işlerini değişik örnekleri netten hemen girip artık kendine çıkarıp yapabilmekte. Eskilerde böyle miydi peki? Değildi...

Sayfayı Paylaş