Temiz Ev Kadını Nasıl Olunur?

5-Çamaşır katlama aparatı..Yıllardır kullanırım. Hatta kendim kartondan yapmıştım 10 yıl önce. ..Şimdi hazırından kullanıyorum..Varya deli olacaksınız!Benim bu sırlarımı bi kullanmaya başlayın...En sevdiğiniz şey evişi olacak..Etrafınızda herkes size hayran kalacak...

6-Anında temizle! İşin en önemli sırrı bu. Mesela duvarda bir parmak izi mi gördün! Sakın ''bir temizlik gününde de duvarları sileyim, şu lekeyi de silmeliyim'' falan deme! Mutlaka daha birsürü yerde başka lekeler de vardır diye geçiştirme..Zaten vardır da! Ama asla erteleme hemen o anda gördüğün anda bir bezle sadece o kısmı sil! Bir peçeteyle ya da ıslak mendille bile olsa! bir kaç saniyeni alır.. Sonra sen yine otur yerine.. Yemek yedin hemen sofrayı topla bulaşıkları kaldır.. Bekletme ..Asla mutfak tezgahında bir şey bırakma..Buşalık makinesini hemen çalıştır, dolsun diye bekleme: çünkü buzdolabını karışrıtsan mutlaka bulursun bir kaç kirli tabak. Yemekleri küçük tencereye boşaltırsın falan..Böylece makine anında dolar . Böylece buzdolabında hep tertemiz kalır..Krili reçel tabakları falan olmaz ortada..

7-Organizer kutular. Çekmece içlerine, dolaplara, tezgahlara , görünen görünmeyen yerlere koyabilirsiniz. Dekoratif ve işlevseldirler.İrili ufaklı bölmeleri olan , kullanım yerine göre hasır, şeffaf, kapaklı ve envai çeşit modelli olabilir. Zevkinize göre kullanın. Ayakkabılar, takılar, çoraplar, iç çamaşırları, hatta çantalar bile kalabalık olmaktan çıkıyor.. İkeadan, Koçtaştan ya da heryerden bulabilirsiniz..

6-Anında temizle! İşin en önemli sırrı bu. Mesela duvarda bir parmak izi mi gördün! Sakın ''bir temizlik gününde de duvarları sileyim, şu lekeyi de silmeliyim'' falan deme! Mutlaka daha birsürü yerde başka lekeler de vardır diye geçiştirme..Zaten vardır da! Ama asla erteleme hemen o anda gördüğün anda bir bezle sadece o kısmı sil! Bir peçeteyle ya da ıslak mendille bile olsa! bir kaç saniyeni alır.. Sonra sen yine otur yerine.. Yemek yedin hemen sofrayı topla bulaşıkları kaldır.. Bekletme ..Asla mutfak tezgahında bir şey bırakma..Buşalık makinesini hemen çalıştır, dolsun diye bekleme: çünkü buzdolabını karışrıtsan mutlaka bulursun bir kaç kirli tabak. Yemekleri küçük tencereye boşaltırsın falan..Böylece makine anında dolar . Böylece buzdolabında hep tertemiz kalır..Krili reçel tabakları falan olmaz ortada..

son söyledikelrini yapıyorum canım bulaşıklarımı zaten elde yıkıyorum hemen yıkarım hiç bekletmem ama şu ilk söylediğin var ya benii can evimden vurdun ben hep sonra yaparım sonra yaparım diyorum ama elim birtürlü ermiyor dediğin gibi hemen görür görmez silsem hiç birikmeyecek ama yapamıyorum

7-Organizer kutular. Çekmece içlerine, dolaplara, tezgahlara , görünen görünmeyen yerlere koyabilirsiniz. Dekoratif ve işlevseldirler.İrili ufaklı bölmeleri olan , kullanım yerine göre hasır, şeffaf, kapaklı ve envai çeşit modelli olabilir. Zevkinize göre kullanın. Ayakkabılar, takılar, çoraplar, iç çamaşırları, hatta çantalar bile kalabalık olmaktan çıkıyor.. İkeadan, Koçtaştan ya da heryerden bulabilirsiniz..

ay benim dolaplarım tıka basa dolu o yüzden çok karışık bana çok lazım bunlardan

9-Az eşya ve renk uyumu.. Çok sevdiğin bütün eşyanı ortalığa dökmek zorunda değilsin aslında.. Sakla koy kutulara.. Belli periodlarda evinin dekorasyonunu değiştirdiğinde, kaldır ordadakileri, koy diğerlerini..Bu kadar basit...Yatak örtülerin ya da halıların ya da vazolar , ne bileyim ıvır zıvır herşey uymuyorsa birbirine kaldır ortadan hiç korkma! Bir konsept belirle her period için. Sadece ona uyanlar olsun etrafta.. Temizlik bile çok rahat oluyor o zaman.. Örnekler vereyim mi? Atıyorum şimdi.... mesela konunu adı :Bahar dalı ise sadece bahar dalı gibi ince zarif pembe çiçek detayları olsun.. uçuk toz pembeler, beyazlar . Araya biriki yeşil dal gibi renkler karışabilir .. Ya da başka bir periodda deniz teması seçtin: deniz kabukları, turkuazlar, bir denizkızı biblosu.. Diğer uymayan herşeyi yok et ortadan.. Tablolar, yastıklar buna uysun..

10-Zaman planlaması yapmak ve not defteri kullanmak. İşte benim en büyük sırrım. Elimin altında, çantamda herzaman bir küçük not defterim var. Herşeyi buraya yazarım. Öyle yazım güzel olsun falan diye uğraşmam.. Hani hemencecik sağa sola yazıverdiğimiz türden. Aklıma gelen herşeyi not ederim. Evin eksikleri, yapılacaklar..Bir arkadaşımdan veya internetten öğrendiğim herhangi bir bilgi..Adres, telefon numaraları...İşler yapıldıkça üzerini çizerim..Defterimde her işe başlarken yaptığım zaman planlamaların da vardır. Saatle çalışırım. mesela
10-10.30 arası: Mutfak temizlenecek, sebzeler yıkanacak
10.30-11. arası: yemek yapılacak.... gibi yarım saatlik periodlarla plan yaparım..Ayrıca günlük haftalık aylık planlarım. var.. hatta yıllık ve daha uzun vadeli hedeflerim ve vizyonlarım biel hazır.. :)

11-Buzdolabı düzeni..Alışverişten sonra sebzeler öylece torbalarla tıkıştırılmamalı.. Hepsi bir bir yıkanıp kurulanır sebzeliğe alınır. Gerekli olanlar ayıklanıp, buzdolabı poşetlerine birer yemeklik konulur, buzluğa atılır. Etler de tek yemeklik olacak şekilde buzlukta küçük parçalar halinde konulur. Böylece eğer çalışıyorsanız, işten eve geldiğinizde, sadece onları alıp düdüklüye atmak 5 dakikanızı alacak..Ben öyle yapıyorum..Her zaman pratik olduğumdan 5 çeşit yemeği yarım saatte hazırlarım. Örn:1-çorba 2- salata 3-Etli ana yemek (fırında ya da düdüklüde) 4- zeytinyağlı sebze 5- pilav ya da makarna vs. Çünkü yemek yapmaya başlamadan önce yemek listem, zaman planlamam ve bütün malzemelerim önceden hazırdır. ( manav- pazardan taze mevsiminde sebze ealmak en iyisidir. Ama'' Metro''dan taze dondurulmuş hazır yıkanmış paketlenmiş ler de işimnzi görür.)

Geri