Temsa Mısır 14 ayda bitti, rekora imza attı

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Temsa Mısır 14 ayda bitti, rekora imza attı
Türkiye'nin ana sanayiinde ilk yurtdışı otomotiv yatırımı olan Temsa Mısır Fabrikası 14 ay sonra üretime resmen başladı.

20 milyon Euro’luk yatırımla 2007 yılının Şubat ayında temeli atılan fabrikanın açılışında konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı fabrikanın 9 ay gibi rekor bir sürede pilot üretime başladığına dikkat çekerek, "Bu fabrika Mısır endüstrisi için bir ’benchmark’ oldu. Bundan sonra Mısır’da yapılacak yatırımların standardını Temsa koymuş oldu." dedi.

FIRTINALI GÜNDEN REKORA: Sabancı, yüzde 65 Sabancı Holding yüzde 35 ise Lasheen Group ortaklığıyla kurulan fabrikanın Temsa’nın ilk yurtdışı yatırımı olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Lasheen Group, Sabancı Holding’in 15 yıldır iş ortağı. Stratejik ortaklığımızı ve işbirliğimizi otobüs sanayine taşıyoruz." Mısırdaki yatırımla Temsa’nın otobüste bölgesel bir güç ve global bir marka olmaya soyunduğunu söyleyen Sabancı, "Şubat 2007’de temel atmak için yine buradaydık. Fırtınalı bir gündü ve burası bomboş bir araziden başka bir şey değildi. Aradan geçen 14 ayda muazzam bir iş yapıldı. 9 ay gibi kısa bir sürede fabrika pilot üretime geçerek rekor kırdı" şeklinde konuştu.

DİĞERLERİNE ÖRNEK OLDUK: Temsa Mısır Fabrikası’nın bu gösterilen başarı ile bir ’benchmark’ oluşturduğunu vurgulayan Sabancı, "Burada beraberimizdeki Mısırlı iş adamlarıyla görüştüm. Bu kadar kısa sürede tamamlanan bu fabrikanın Mısır endüstrisi için bir örnek olduğunu belirttiler. Bundan sonra Mısırda yapılacak yatırımlar açısından standardı Temsa olarak biz koyduk" diye konuştu. Mısırdaki fabrikanın bu ülkenin en iyi otobüslerini üreteceğini söyleyen Sabancı, "Mısırla yurtdışına yatırımda ilk adımımızı attık, bunun gerisi de gelecek. Temsa’yı beş yıl sonra dünyanın birçok yerinde üretimi olan global bir şirket olarak görüyorum. Türkiye veya bölgedeki olası olumsuzluklar global hedeflerimizi etkilemeyecektir" dedi.

1.5 YILDA ÜÇ FABRİKA: Temsa Genel Müdürü Mehmet Buldurgan ise bu yatırımın çok önemli bir kilometre taşı olduğunu belirterek, Mısır’ın endüstriyel tarihinde bir rekora imza attıklarını kaydetti.

3 yılda tam kapasiteye ulaşacak

TEMSA Mısır fabrikası, Mısır’ın başkenti Kahire’ye 50 km uzaklıktaki ’10th of Ramadan’ (Ramazan’ın 10’u) Sanayi Bölgesi’nde bulunuyor. 3 yıl içersinde tam kapasiyete ulaşacak fabrikadaki çalışan sayısı da 250’den 750’ye çıkacak. 30 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 80 bin metrekare alana yayılan fabrika, 1000 adetlik otobüs ve midibüs üretim kapasitesine sahip. Fabrikada üretilen araçlar; başta Mısır olmak üzere, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Ürdün, Sudan, Libya, Cezayir, Umman, Yemen ve Suudi Arabistan gibi Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Körfez ülkelerine pazarlanacak.

Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Muhammed Raşit, Temsa Fabrikası’nın Türk ve Mısırlı iş insanlarının bir araya gelerek neler yapabileceğinin bir göstergesi olduğunu belirterek, "Dünya standardında üretim yapacak bu tesis bu başarının somut kanıtıdır" şeklinde konuştu.

Geri