gebe
  1. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28

Terapi yapmaya ne dersiniz?

Konu, 'meditasyon' kısmında Münzevi tarafından paylaşıldı.

su şırıltısı sesi dinle renk Sevgili meleklerim, Gün içinde hepimiz, zaman zaman strese esir düşüyoruz. Bir yandan yaşadığımız olumsuzluklar, içinden çıkamadığımız sorunlar, diğer yandan insanlarla yaşadığımız iletişim bozukluklukları, sinirlerimizi yıpratıyor ve hayata bakış açımızı altüst ediyor. Belki de bazılarımız gece yatağına yattığında huzurlu bir uyku için ölüyordur. Düşünmekten uyuyamayan çoktur çünkü.

Sahip olduğumuz olumsuz düşünceler stresle birleştiğinde ve uzun süre bu halde kaldığımızda, vücudumuz sinyal vermeye başlıyor. Midemiz kasılıyor, yanıyor, ekşime yapıyor gastrit ve ülsere gidiyor kimi zaman. Zırrrrrr!! "Bana çok yükleniyorsun!" diyor mideniz ya da o kadar çok üzülüyor ya da o kadar nefretle dolu oluyoruz ki kalbimiz ağrımaya başlıyor. Zırrrrrr! "Bana eziyet ediyorsun!"
    Bunlar gibi bir çok örnek verilebilir.Yalnızız adlı romanında Peyami Safa'nın dediği gibi: Hastalık, çok defa kaderin aksiliklerine karşı ruhun ve onun peşinden vücudun isyanıdır.

Düşündüm ki bu kadar olumsuzluğun içinde ya da kendini daha iyi hissetmek, iç sesini dinleyek daha dingin daha sakin bir ruh haline sahip olmak niyetinde olan arkadaşlarıma bir kaç terapi örneği sunayım.

Bunlardan biri RENK terapisi... Bu tarz terapilere aslında net üzerinden zaten ulaşabilirsin ama ben bunu daha bilinçli yapalım istiyorum elbette siz de isterseniz...

2. Ariza

Ariza Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    85
    Ödül Puanları:
    0
    Yapalim canom, gözüm hep alt sol tarafdaki koyu renklere kayiyor neden acaba ?!

3. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Canom terapiyi resim üzerinden yapmayacağız. O resmi konuya renk gelsin diye koyduydum. : )

Son düzenleme: 28 Ocak 2011
  4. Ariza

Ariza Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    85
    Ödül Puanları:
    0
    :) iyi ozaman bi an acaba depresyona mi giriyorum diye düsündüm hahaha.

Bizi terapi et Canommm....

5. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Öncelikle, vücudumuzdaki yedi temel çakrayı, ve bu çakraların yerlerini bilmemiz gerekiyor:

Terapiye, kök çakradan yani rengi kırmızı olan 1. çakradan başlayacağız. Sonra turuncu olan 2. çakrayla devam edip midede bulunan sarı çakraya çıkacağız. Oradan yeşil kalp çakrasına, sonra mavi boğaz çakramıza, ardından 3. göz dediğimiz rengi lacivert olan çakramıza, en son olarak eflatun-beyaz olan tepe çakramıza çıkacağız ve terapimizi bitireceğiz.

BU enerji girdaplarının yerlerini ve renklerini öğrenelim.

6. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    BİRİNCİ ÇAKRA (Kök Çakrası) Birirnci çarka üreme organlarıyla makat arasında yer alır ve aşagıya dogru açılır. Beden ve bedenin fiziksel fonksiyonlarıyla ilgilidir ve kişiyi yeryüzüne, maddi dünyaya bağlar.Rengi alev kırmızısıdır.Birinci çakrası açık olan kişiler dünya yaşamına çok iyi uyum sağlarlar.

İKİNCİ ÇAKRA(Kuyruksokumu Çakrası) İkinci çarka cinsel organların üzerindeki bölgededir ve rengi portakal rengi/turuncudur. Pelvis, üreme organları, mesane ve lenf sisteminin çalışmasıyla ilgilidir.Ayrıca kişinin yaratıcılığını, cainsel fonksiyonlarını ve başkalarıyla olan ilişkilerini etkiler.

ÜÇÜNCÜ ÇAKRA (Solar Pleksus-Göbek Çakrası ) Üçüncü çarka göbeğin biraz üstündedir, rengi sarıdır.Bu bölgede bulunan mide,karaciger,dalak,safra kesesi,sindirim sistemi,böbrekler ve sırtın alt bölgesini etkiler. Bu çarka duygusal bedenle direk olarak bağlantılıdır, kişinin duygularını,arzularını,yaratıcılığını ve tüm ilişkilerini etkileyip yönlendirir.

DÖRDÜNÇÜ ÇAKRA (Kalp Çakrası) Dördüncü çarka kalbin hizasında, göğüsün ortasındadır. Rengi yeşil,pembe veya altın sarısı olabilir. Bu çakranın fonksiyonu kalp, akciğerler, dolaşım sistemi ve kan ve sırtın üst bölgesini etkiler. Ayrıca duygusal olarak hem ilahi sevginin, hem de bu sevgiyi tüm varlıklara ifade etmemizin mekezidir.

BEŞİNCİ ÇAKRA (Boğaz Çakrası) Beşinci çakranın yeri boyunla boğaz arasındaki çukur bölgedir. Rengi açık mavi olup, tiroşd bezini, boğazı,akciğerlerin üst bölgesini,ses tellerini nefes ve yemek borusunu etkiler.Ayrıca duygu, düşünce,idealler yani kısacası kendimizi ifade etme merkezimizdir.

ALTINCI ÇAKRA (Üçüncü Göz) Altıncı çarka alnın tam ortasındadır.Rengi menekşe rengi veya laciverttir. Yüze, gözlere ve kulaklara, buruna, mekezi sinsir sistemine ve beyinciğe enerji bu merkezden akar.Hafızanın,iradenin,bilinçlenmenin,psişik güçlerin ve sezginin merkezidir.

YEDİNCİ ÇAKRA (Taç Çakrası) Yedinci çarka başın tepesinde tam ortasındadır.ve yukarıya dogru açılır. Fiziksel olarak beyni etkiler. Bu çarka bizleri Evrensel Yaşam Güçüyle ve ilahi varlığımızla birleştirir. Evrensel yaşam gücü bu çakradan akarak tüm diğer çakralara yayılır. Bu çarka açılıp geliştikçe kişi evrensel şuurla olan bütünlüğünün ve birliğinin farkındalığını yaşamaya başlar.

alıntı

esmer kız bunu beğendi.
  7. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Çakralarımızı ve renklerini öğrendiğimize göre terapimize başlayabiliriz....
    Terapiyi uyumak için yattığınızda yapmanız oldukça uygun olur. Dikkatinizi dağıtmayan her hangi bir durumun olmaması terapiyi daha sağlıklı yapmanızı sağlayacaktır.
    Sırtüstü yatıp gevşeyeceğiz ve önce nefes egzersizleriyle başlayarak bütün hücrelerimize oksijen gitmesini sağlayacağız. Burnumuzdan derin nefes alıp bir kaç saniye tutuyoruz ve ağzımızdan bırakıyoruz. Bunu yapabildiğimiz kadar yapalım...

Kök çakramızın rengi olan kırmızıyla terapiye başlıyoruz...
    Bir tepenin üzerindesiniz ve batmak üzere olan güneşe bakıyorsunuz. Güneşin kızıllığı gökyüzüne tamamen yayılmış. Üzerinizde kırmızı bir elbise. Tatlı esen bir rüzgar eteğinizi savururken, yanınızdaki kırmızı güllerin kokusunu alıyorsunuz... Bu atmosferi iyice hissedin... Ve tekrar nefes alıp verin. Nefesinizi kök çakranızdan çektiğinizi düşünün. Çakranızın kırmızıyla beslendiğini, güçlendiğini düşünün...

esmer kız bunu beğendi.
  8. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Nefes alıp vermeyi 10-20 kere yapın...
    Sonra 2. çakramıza geçiyoruz...
    Üzerinizde turuncu bir elbiseyle güzel bir portakal bahçesine giriyorsunuz. Bahçenin içinde yürüyün ve portakallara bakın, kokularını hissedin. Turuncu çiçekleri izleyerek yürümeye devam edin... Ve tekrar nefes alıp verin. Turuncuyu göbeğinizin 4 parmak altından içinize çektiğinizi, çakranızı beslediğinizi ve varsa bu çakradaki tıkanıklıkları açtığınızı düşünün...

9. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    10-20 kere nefes alıp verdikten sonra 3. çakramıza geçiyoruz.
    Midemizdeki çakramızdayız...
    Sarı bir elbiseyle altın sarısı başak tarlasına giriyorsunuz. Parmaklarınızı başaklara dokundurarak tarlanın içinde yürürken rüzgarın dalgalandırdığı buğdayları izliyorsunuz. Yürüyün... Huzuru ve sarıyı hissedin...
    Tekrar nefes alıp verin ve sarıyı midenizden içeri çekin. Çakranızın güçlendiğini düşünün...

Son düzenleme: 28 Ocak 2011
  10. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    10-20 kere alıp verdiğimiz derin nefesler sonra 4. yani kalp çakramıza geliyoruz.
    Üzerimizde yeşil bir elbiseyle yemyeşil bir bahçeye giriyoruz. Çıplak ayaklarımızla yeşil çimlere basarak yürüyoruz ve birbirinden güzel ağaçlara bakıyoruz. Kuşların cıvıltılarını dinleyerek bu bahçede yürümeye devam ediyoruz... Kalbiniz sevgiyle doluyor... Burada öfkeye, acıya ve nefrete yer yok...
    Nefes alıp verin ve kalbinizden nefes aldığınızı düşünerek yeşili kalbinizden içeri çekin. Çakranızın güçlendiğini düşünün...

11. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Ardından boğaz çakramıza geliyoruz. Boğazımızdaki oyuk kısım...

Bir sahil kenarına doğru yürüyorsunuz. Masmavi durgun bir deniz var önünüzde. Masmavi gökyüzü... Üzerinizdeki mavi elbisenizle denize doğru yürüyorsunuz ve suyu hissediyorsunuz. Kendinizi mavi ye bırakıyorsunuz, sırt üstü denizde yüzerken mavi gökyüzüne bakıyorsunuz... Arındığınızı, temizlendiğinizi hissediyorsunuz...Rahatlayana kadar yüzün...
    Tekrar nefes alıp veriyoruz... Maviyi boğazınızdan içeri çekiyorsunuz ve çakranızın güçlendiğini tıkanıklıkların açıldığını düşünüyorsunuz.

esmer kız ve SadmiN bunu beğendi.
  12. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    3. gözümüze geldik. İki kaşımızın ortasındaki çakramız.
    Yine bir tepenin üzerindesiniz ancak bu sefer gece... Uzak bir şehre bakıyorsunuz. Yanıp sönen ışıklarına... Ay, geceyi lacivertleştiriyor... Yıldızlara bakıyorsunuz ve içiniz ferahlıyor. Çok sessiz, huzurlu bir atmosfer... Üzerinizdeki lacivert elbisenizin etekleri hafif esen rüzgarda dalgalanıyor... Arada cırcır böceklerini duyuyorsunuz...
    Nefes alıyorsunuz ve kaşlarınızın arasındaki enerjiyi hissediyorsunuz. Laciverti içinize çekin ve çakranızın güçlendiğini düşünün...

esmer kız bunu beğendi.
  13. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Ve son çakramızdayız...
    Bu sefer oldukça sürrealist bir manzara hayal edeceğiz. Eflatun bir elbiseniz var ve çimenleri beyaz olan bir bahçeye giriyorsunuz... Eflatun çiçekleri ve yaprakları olan ağaçlarla dolu bir bahçe... Gökyüzü beyaz bulutlarla kaplı... Çıplak ayaklarınıza beyaz çimenler dokunuyor... Eflatun kelebekler etrafınızda uçuşuyor... Yürüyorsunuz... İçinizdeki dinginliği hissedin ve maddenizden uzaklaşarak ruhunuzu hissedin. Enerjiyle doluyorsunuz... Şifalandığınızı düşünün... Ve son kez derin nefes alıp veriniz. Eflatunu başınızın üzerinden içinize çekin ve çakranızın güçlendiğini düşünün... Yaratıcınıza şükredin... Terapiyi bitirin...

İsterseniz bahçelerinizde gezinmeye devam edebilir, yanınıza çok sevdiğiniz birini alabilirsiniz.
    Denerseniz ve deneyimlerinizi burada paylaşırsanız çok memnun olurum. : )

esmer kız bunu beğendi.
  14. Ariza

Ariza Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    85
    Ödül Puanları:
    0
    Dün gece denedim, sunu deme gerekiyor yapacak olanlarin kafasinin ici bos olmasi gerekyior yoksa yeterince konsantre olamiyorsunuz. Ben yaptim ve 4. kisima gelince konsantrem bozuldu aklima turanc rengi girip girip cikiyordu ve yarida birakmak zorunda oldum. Sunu fakr ettim ilkinde basim okadar agirlasti ki bi an icine dösegin icine gömülü kaldigim, basimi kaldirmak istesemde nafile kaldiramadim :)

Canom cok güzel bir paylasim sunmussun bizlere umarim aramizda daha cok uygulayan olur. Bende bi kac gün sonra kafam yerine gelince tekrardan denicem suan icin pek konsantre olamiyorum :(

Herkese tavsiye ederim deneyin!!! Emegine saglik kujummmm kocaman öpüyorum seni...

Münzevi ve SadmiN bunu beğendi.
  15. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Canom benim denediğine sevindim. Denemeye de devam et. Zamanla daha iyi konsantre olacaksın. Bu tamamen sana ait bir dünya, şırıl şırıl akan tatlı bir dere koyabilir, sevdiğin hayvanları etrafında görebilir, seni huzurlu yapan her şeyi düşünebilirsin.
    Ayrıca, enerjiye yoğunlaştığın için ağırlaşman çok normal. Vücut, nefes egzersizlerine alışık değilse de ağırlık olabilir.
    İlgilendiğin için ben teşekkür ederim canom benim. : )

İlgi gösteren olursa, bu konuda başka şeyler de paylaşabilirim. Başka terapiler vs...

Ariza bunu beğendi.
Terapi yapmaya ne dersiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Boncuktan kalp yapmaya ne dersiniz?

Boncuktan kalp yapmaya ne dersiniz?

Bu kalp yapma fikri çok hoş... Eminim size de mutluluk getirecek... Alışveriş listesi: Çeşitli boyda boncuklar, kurdele, çiçek teli, bobin. Gerekli aletler: Karga burun, yan keski, yuvarlak uçlu pense, plastik uçlu pense, makas. • Telinizden istediğiniz büyüklükte kalp için yeterli olacak teli yan keski yardımıyla kesin. • Kestiğiniz teli plastik uçlu pense ile düzleştirin. • Telin...
  2. Evde Termos Yapmaya Ne Dersiniz

Evde Termos Yapmaya Ne Dersiniz

Termos veya vakum imbiği ısı trafiğini üç şekilde durdurur. 1. Basitçe kapatarak ısının yayılmasını önler 2. Şişenin içi ile dış duvar arasındaki boşluk ısının iletilmesini önler. 3. Aynalanmış iç kaplama ışımayı yansıtır. Vakum üretmek zor olduğundan onun yerine köpük yalıtıcı kullanacağız ve yine aynalama yüzeyi üretimi zor olduğundan alüminyum folyo kullanacağız. Gerekli olan malzemeler...
  3. Antreye askı yapmaya ne dersiniz?

Antreye askı yapmaya ne dersiniz?

Antreye askı yapmaya ne dersiniz? Bu iş için bir miktar çam ya da benzeri levha, ahşap boyaları, fırça, zımpara, ahşap düber, dekupaj testere, matkap ve ahşap matkap ucu ve cendere gerekli. Kullanacağınız tüm elektrikli el aletlerinin kullanım talimatlarını okumadan ve gerekli güvenlik önlemlerini almadan çalışmaya başlamayın. Çam bloktan istediğiniz ölçüye göre...
  4. Yeniyıl Çorabı Yapmaya Ne Dersiniz?

Yeniyıl Çorabı Yapmaya Ne Dersiniz?

çorap modelleri, örgü çorap modelleri, çorap modelleri 2014 2014 Yeniyıla girmemize az bir zaman kaldı. Yeniyıl da kendi ördüğünüz el emeği göz nurunuz çorapla karşılamak istemezmisiniz? Tabiki isteriz dediğinizi duyar gibiyim. Hamarat hanımlar için yapılışı pratik ve görünüşü oldukça şirin olan yılbaşı çorap modelini sizlerle paylaşıyor, kolaylıklar diliyorum. YAPILIŞI = ON sıra...
  5. İncirli Mozaik Pasta Yapmaya Ne Dersiniz?

İncirli Mozaik Pasta Yapmaya Ne Dersiniz?

incirli mozaik pasta, incirli pasta, incirli pasta tarifi Sevgili melekler, hepimizin evlerimizde yaptığımız krem şantili, bisküvli mozaik pastaya farklı bir tat kazandırmaya ne dersiniz? Görüntüsüyle tam not alacağınız, damaklarınızı şenlendirecek şık bir mozaik pasta için sizlere incir kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Eve blunabilecek malzemelerle pratikçe hazırlanan ve sıcak yaz...

Sayfayı Paylaş