gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Termiye bitkisi

Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

termiye nerede yetişir termiye bitkisi, nedir, faydaları, tohumu, nerede yetişir, nasıl yenir, kilo aldırırmı, nerede satılır

Aktarlarda satılan termiye bitkisinin kilo aldırdığına dair bir söylenti duymuştum ve dayanamadım bu bitkiyi, elbette ki sizler için araştırdım Melek'ler:)

Lupinus albus L. subsp. albus (Syn: L. termis Forssk.) (Leguminosae) türünün olgun tohumlandır. Bu tür 100 cm kadar yükseîebilen, bir yıllık, otsu bir bitkidir. Yapraklar el şeklinde, 5-15 yaprak-çıklı. Yaprakçıklar iki yüzde de tüylü. Çiçekler kelebek biçiminde, beyaz ve uç tasımlan mavi renkli. Meyva önce tüylü, sonra tüysüz ve sarımsı renkli. Türkiyede yabani olarak bulunduğu gibi ekimi de yapılmaktadır.

Dış görünüş: 8-15 mm çapmda, üzeri düzgün ve genellikle acı lezzetlidir.

Bileşim: Sabit yağ ve alkaloitler (lupinin, spar-tein ve diğerleri) taşımaktadır.

Etki ve kullanılış: İdrar arttıncı, kurt düşürücü ve kuvvet verici etkilere sahiptir. Acı lezzetli ve zehirli olan alkaloitlerden kurtulmak için tohumlar kaynar suda haşlanır, haşlama suyu atüır ve kabuğu soyulduktan sonra yenilir. Kavrulmuş tohumlar bazen kahve yerine de kullanılmaktadır.

Termiye Konya’da şeker hastalığına karşı da kullanılmaktadır. Bir miktar termiye kahve tavasında kavrulur, değirmende çekilir ve elde edilen tozdan, sabahlan aç kamına, bir kahve kaşığı alınır. Kan ve idrarda şekerin normale döndüğü iddia edilmektedir (1).

Kullanılış şekli: Dekoksiyon (% 2) günde 2-3 ‘ bardak içilir.

Termiye tohumunun “Tatlı” (alkaloit miktarı düşük) ve “Acı” (alkaloit miktarı yüksek) olmak üzeer iki varyetesi vardır. Kuvvet verici olarak tatlı varyetenin kullanılması uygundur.

Es, S.: Konya’da şeker hastalığı sağlatma ilaçlan – Türk FolklohAraştırmalan 18 (359): 8685 (1979).

Toksikolojik etki: Bitki veya tohumlarının yenmesi, sarılık arazları ile belirlenen, tehlikeli zehirlenmeler yapmaktadır. Hayvanlarda da zehirlenmeler görülür. Koyunların bu bitkinin zehirli bileşiğine karşı Özel bir dayanıklılığı bulunmaktadır. Tohumlar kaynar suda haşlandıktan veya kavrulduktan sonra yenildiğinde zehirlilik etkisi görülmemektedir.

Diğer isimler: Acıbakla, Delicebakla, Gavur-baklası, Lupen, Kurtbaklası, Mısırbaklası, Termiye, Tirmis, Yahudibaklası gibi isimler yetiştirilen veya yabani Lupinus türlerine verilen isimlerdir.

2. Asena_Sule

Asena_Sule Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    990
    Ödül Puanları:
    163
    ben yıllrdır yerim çocukluğumdan beri çok severim kilo aldırıdğını düşünmüyorum konya dışında hiç bi yerde bilinmiyor

3. Antalya

Antalya Forum Okuru

Akdeniz bölgesinde yaşayan herkes bilir termiyeyi
    Üretim Yeri konya sadece

Termiye bitkisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kılıç Bitkisi

Kılıç Bitkisi

kılıç bitkisi kılıç bitkisi bakımı Nisbi rutubeti düşük oda koşullarında yetişebilen 60'dan fazla türü bulunan kılıç şeklinde dekoratif yapraklı bitkilerdir. Toprak İsteği : Yanmış çiftlik gübreli bahçe toprağı, yaprak çürüntüsü, bir miktar killi toprak ve dişli nehir kumu karışımıdır. Su İsteği : Yazın bitkilere bol su verilip, yapraklara sık sık su püskürtmek gerekir.Toprak gereğinden...
  2. Kuşdili bitkisi

Kuşdili bitkisi

kuşdili bitkisi coban cökerten otu almanca kuşdili otu, bitkisi, faydaları, biberiye Biberiye olarakda bilinen kuşdili bitkisi hakkında muhteşem bilgiler hazırladık sizlere Melek'ler. Buyrun kuşdili otunun faydalarını öğrenelim:) Türkçe: Kuş dili, Biberiye Almanca: Rosmarein Fransızca: Romarin İngilizce: Rosemary Yayılışı: Akdeniz ülkelerinde doğal olarak yetişen bitki, özellikle Ege ve...
  3. Günlük bitkisi

Günlük bitkisi

günlük otu günlük sakızı nasıl kullanılır bitkisi günlük bitkisi, faydaları, nasıl kullanılır, nedir, kullanımı, günlük otu, "Günlük bitkisi diye bir ot da mı varmış?" demeyin. Zira bende yeni duydum, varmış Melek'lerim :) Peki nasıl birşeymiş, ne işe yararmış; buyrun hepbirlikte öğrenelim:) (Kafiyeyi yakaladım yine) :D:D 1-Mide ülseri,gastrit:Günlük öğütülüp balla macum...
  4. Kuzukulağı Bitkisi

Kuzukulağı Bitkisi

kuzukulağı, nedir, nelere iyi gelir, nerede yetiştirilir, diye merak edenler için bilgiler bu yazımızda.... Diğer İsimleri : Ebemekşisi, Ekşilik, Ekşimik, Turşuotu, Rumex Acetosa Botanik Bilgi : Karabuğdaygiller familyasındandır. Çokyılık otsu bitkilerdir. 60 cm’ye kadar boylanabilir. Gövdesi kabarık çizgili, sulu ve kırmızımsı renklidir. Ok biçimli, iri ve kabarık yaprakları...
  5. Biberiye Bitkisi

Biberiye Bitkisi

Biberiye bugün gıda endüstrisinde ve kanser araştırmalarında yararlanılan şifalı bir bitki olarak dikkat çekmektedir. Biberiyenin şifalı bir bitki olarak özelliklerine, tıbbi nitelikler bölümünden ulaşabilirsiniz. Özellikle, dolaşım, sinir ve kas sistemleri üzerinde etkili olan biberiye sayesinde şifa bulmuş kişilerin deneyimlerini sizlere deneyimler bölümümüzde aktarmak istedik....

Sayfayı Paylaş