gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Tevbe-i Yeis,İman-ı Yeis Ne Demektir?

Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

tevbe-i yeis iman-ı yeis son nefeste tevbe nedir ne demektir hadisler rivayetler ile ilgili bilgiler burada melekler Yeisin kelime anlamı ümitsizlik demektir melekler.İman-ı yeis ya da tevbe-i yeis te ölüm alameti başa gelince,dünyadan ümit kesilince son nefeste tevbe etmek,imana gelmek demektir.İnsan ne kadar günahkar da olsa cennetin güzellikleri cehennemin azabı akla geldiğinde son dakikada aman eder,aklı başına geler.

Kadıhan’ın Fetava’sında buyuruluyor ki: Yeis hâlinde tevbe makbul, ama iman makbul değildir. Yani fâsık tevbe ederse tevbesi kabul olur, ama kâfir iman etse imanı kabul olmaz. Şûra suresinin, (Kullarının tevbesini kabul eden Odur) mealindeki 185. âyetine göre, fâsıkın tevbesi makbuldür. (Dürer Gurer)

Ölüm alameti başlayıp hayattan ümit kesilince tevbe kabul olursa da, kâfirin iman etmesi kabul olmaz. (S. Ebediyye)

Can boğaza gelince, âhiretin bütün halleri gösterilir. O zaman her kâfir iman etmek ister. Hâlbuki imanın gaybî olması yani görmeden inanması gerekir.

Hastanın ruhu gargaraya gelince, yani âhiretteki yerini görmeye başlayınca, iman etmesi fayda vermez.

Bazı âlimler de, Nisa sûresinin, ([Ömrü] Kötülüklerle geçip de öleceği vakit, “Ben şimdi tevbe ettim” diyenlerle, kâfir olarak ölenlerin tevbeleri makbul değildir) mealindeki 18. âyet-i kerimeye göre, iman gibi tevbenin de kabul edilmeyeceğini bildirmişlerdir. Eş’ariler, (Allah bir kulun tevbesini gargara haline gelmedikçe kabul eder) hadis-i şerifini esas alıp, gargara halinde tevbenin de, imanın da makbul olmadığını bildirmişlerdir. Onlara göre bu hadis-i şerif, mümin ve kâfirin tevbeleri için geçerlidir. Tevbede ihtilaf olmuşsa da, yeis hâlindeki iman sözbirliğiyle makbul değildir. Kâfir o zamana kadar Allahü teâlâyı tanımamaktadır. Hayattan umudunu kesip hakkı ve hakikati görünce o anda iman etmektedir. O durumda yapılan iman, makbul ve muteber değildir. Fâsık, Allahü teâlâyı tanımaktadır. Müslümandır, mümindir. İmanı mevcuttur ve bâkîdir. Bâkî olan bir şey, yeni baştan yapılandan kolaydır. (Redd-ül muhtar)

Bunun için, Firavun’un son nefesteki imanı muteber değildir. Bir âyet-i kerime meali:
    (Firavun boğulacağı an, “İsrailoğullarının inandığından başka ilah olmadığına inandım, artık ben de Müslüman oldum” dedi. Ona, “Şimdi mi inandın, daha önce başkaldırmış ve bozgunculuk etmiştin” dendi.) [Yunus 90, 91]

Yani ölüm alametleri başladığı, hayattan ümit kesildiği zaman bile, Müslümanın tevbesi kabul olur; fakat kâfirin imana gelmesi kabul olmaz.

Onun için hayatımızı gerçek dünyayı düşünerek dikkatli ve özenl yaşamalı, mümin olarak ölmenin mutluluğuna ve kazancına ulaşmaya çalışmalıyız.

Tevbe-i Yeis,İman-ı Yeis Ne Demektir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Merhabalar İmanı Yeis nedir ne demektir ?

Merhabalar İmanı Yeis nedir ne demektir ?

Arkadaşlarım geçenlerde duydum biliyormuş ayağına yattım ama, tam olarak imanı yeis ne demektir ne anlam taşımaktadır. Bilgi verirseniz sevinirim ?
  2. Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olmaz Ne Demek?

Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olmaz Ne Demek?

para ile imanın kimde olduğu belli olmaz para imanın kimde olduğu belli olmaz atasözü para ile imanın kimde olduğu belli olmaz anlamı Türkçemizde kullandığımız birbirinden derin anlamlı atasözlerimizden birisi olan para ile imanın kimde olduğu belli olmaz atasözümüzü açıklamak istiyoruz sizlere melekler.. :) İman her şeyden önce içsel, yani kalbî bir olaydır. İnsanların imanlarını sözle...
  3. SILA-İ RAHİM  Ne Demektir?

SILA-İ RAHİM Ne Demektir?

sıla i Rahim ne demek, sılai Rahimin anlamı, sıla i Rahimin faziletleri Sıla-i Rahim kelimesinin dinimiz de anlam ve önemi hakkın da sizlere merak etitğiniz dini bilgileri paylaşıyoruz. Akraba ve yakınları ziyaret etme, hallerini ve hatırlarını sorma, gönüllerini alma anlamında bir İslam ahlâkı terimi. İslam'da insanlar arası ilişkilere önem verildiği gibi özellikle yakınlardan...
  4. Allah’a iman ne demektir?

Allah’a iman ne demektir?

İmanın birinci şartı, Allah’a imandır. Amentü’deki, (billahi) ifadesi, Allahü teâlânın varlığına, birliğine inanmayı, iman etmeyi bildirmektedir. Allahü teâlâ birdir, Ondan başka ilah yoktur. Her şeyi yaratan Allahü teâlâdır. Yerde ve göklerde bulunan bütün varlıkları, maddeleri, cisimleri, özellikleri, olayları, kuvvetleri, kanunları, bağlantıları yaratan, yalnız Odur. Ondan başka yaratıcı...
  5. Meleklere iman ne demektir?

Meleklere iman ne demektir?

İmanın ikinci şartı, Meleklere imandır. Amentü’deki, (Ve melaiketihi) ifadesi, Allahü teâlânın meleklerine inanmayı, iman etmeyi bildirmektedir. Melekler, Hayat sahibi, diri, nurani yaratıklar olup, akıl sahibidirler. Allahü teâlânın sevgili ve kıymetli kullarıdır, ortakları ve kızları değildir. Allahü teâlânın emirlerine itaat ederler, isyan etmezler. Günah işlemezler. Erkek ve dişi...

Sayfayı Paylaş