THY'den çalışanlarına zam

PaSikA

Yeni Üye
Üye
THY'den çalışanlarına zam
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu, çalışanlarının maaşına yüzde 6 zam yapma kararı aldı.
THY'den yapılan yazılı açıklamada, "Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu 1 Ocak 2009 tarihinden geçerli olmak üzere tüm çalışanlarına yüzde 6 oranında ücret zammı yapılmasına karar verdi." denildi.

Zam sürecine ilişkin bilginin verildiği açıklamada şu göreşlere yer verildi; "THY Yönetim Kurulu, toplu sözleşme görüşmelerinin bir an önce tamamlanması ve çalışanların yeni ücretlerini gecikmeksizin alabilmesi için süreci erken başlatma kararı aldı. THY, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na 8 Eylül 2008 tarihinde bir yazıyla başvurarak yetkili olan sendikanın tespit edilmesini istedi. Bakanlığın tespit yazısı üzerine Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecini başlatarak teklifini 17 Ekim 2008 tarihinde Hava-İş yönetimine gönderdi.

Ancak sendika yönetimi 13 Ekim 2008 tarihinde İstanbul İş Mahkemesi'ne başvurarak tespit yazısının iptalini istedi. Hava-İş Sendikası tarafından açılan dava, mahkeme tarafından reddedildi. Yargılama süreci temyiz aşamasında olup, dava halen devam etmektedir. Türk Hava Yolları, yargının vereceği kesin karara uygun hareket edecektir."

Geri