tırnak ve tırnak hastalıkları

Konu, 'Cilt Hastalıkları' kısmında *jellibon* tarafından paylaşıldı.

 1. *jellibon*

  *jellibon* Yeni Üye  tırnak hastalıkları resimli tırnak hastalıkları uzamamasının nedenleri çocuklarda düşmesi uzamamasının sebepleri Tırnaklar, parmak uçlarını zedelenmeden koruyan, tutmayı kolaylaştıran deri ekleridir. Bütün bu işleri yapabilmek için tırnaklar, deriden gelişirken sert boynuzsu bir durum alırlar. Bu sert boynuzsu kısma ”Tırnak Plağı” adı verilir. Bu plak yarı saydam olup, altındaki olayları görmemize kısmen izin verir. Görünen pembe renk, plağın altındaki tırnak yatağına aittir.
  Tırnakların şekli kişilere göre değişmekle birlikte, genellikle oval veya üçenimsi şekillerdedir. Tırnakların parmağın ucuna bakan kısmı serbesttir, iki yan ve dip kısımlarından deriye tutunmuştur. Ayrıca bütün tırnak plağı altındaki tırnak yatağına çok sıkı bir şekilde yapışıktır. Yerinden ayrılmaya çalışılırsa çok acı verir, bu nedenle de ”tırnak sökmek” acı vermenin, eziyet etmenin simgelerinden biridir. Tırnakların yapımı, deriye bağlandıkları dip kısmın arkasında gerçekleşir ve tırnaklar bu dip kısımlarından uzarlar. Tırnakların uzaması saçlar gibi dönemsel değildir. Kesintisiz olarak ömür boyu sürer. El tırnakları ayak tırnaklarından daha hızlı uzar. El tırnaklarının tam yenilenmesi 3 - 4 ayda, ayak tırnaklarınınki 6 - 8 ayda olur. Tırnak yiyenlerin tırnakları, sökülen veya düşen tırnaklar ile hamilelerin tırnakları daha hızlı uzar. Bazı vitaminlerin eksikliği, aşırı yorgunluk, aşırı zayıflık, beslenme bozuklukları, bazı süregen hastalıklar ve bazı ilaç zehirlenmeleri tırnak uzamasını yavaşlatabilir.
  Sağlıklı bir tırnak; parlak, pürüzsüz yüzeyli, esnek ve dış etkenlere dirençlidir. Vücuttaki değişik hastalıklar, fiziksel etkenler, ilaçlar, doğrudan tırnakları tutan hastalıklar, tırnaklarda bozukluğa neden olurlar. Tırnaklardaki bu bozukluklar hem estetik kusur oluşturur, hem de tırnakların işlevlerini bozar. Tırnakların renk değişiklikleri çok önemlidir ve hastalık belirtisi olarak ele alınmalıdır. En sık görülen renk değişikliği beyazlaşmadır. Beyazlaşmaların hesin nedeni belli olmamakla birlikte; manikür sırasındaki zedelenmeler, bazı mantar hastalıkları, bazı genel hastalıklar, bazı ilaçlar veya kimyasal maddeler, bazı vitamin eksiklikleri neden olabilir. Sarı renk; bazı mantar hastalıkları, bazı ilaçlar veya tırnaklara yerleşen bazı boyalarla ilgili olabilir. Turuncumsu renk daha çok sedef hastalığında görülür. Sürekli sigara içimi de tırnaklarda sarı - esmer renklenmeye neden olur. Koyu renkler değişik tonlarda olabilir. Gri - esmer ve kahverengi renkler, kalınlaşmanın olduğu durumlarda sık görülür. Kalınlaşma olmaksızın bu renkler görüldüğünde; mantar hastalıkları, bazı bakterilerin yaptığı bozukluklar, dıştan temasla tırnağa yerleşen boyalar akla gelmelidir. Bazı hormonal nedenler de olabilir. Mavi - siyah renk de ilaçlarla ortaya çıkabilir. Eğer siyah (veya siyaha yakın) leke sınırlı bir alanı tutuyorsa, ilk önce tırnak altı kanamaları akla gelir. Fakat aynı zamanda ”Melanoma” adlı çok tehlikeli bir kanser türünün de habercisi olabilir. Leke, tırnakla beraber ileri gidiyorsa kanamadır. Boyuna çizgiler halindeki siyah lekeler, sıklıkla ilaçlara bağlı görülür. Fakat tırnak altındaki bir ben veya ”Melanoma”nın belirtisi de olabilir.
  Tırnak uçlarındaki küçük, siyah çizgiler ise yüzeysel kanamalara bağlıdır. En çok zedelenmelerle oluşur. Bunun yanısıra sedef hastalığı ve başka bazı hastalıklarda da görülebilir.
  Tırnaklarda en sık görülen bozukluklardan bir tanesi, tırnakların kalınlaşıp, kabalaşmasıdır. Tırnak, kalınlığın yanısıra; sert kuru, gevrek, kolay parçalanır bir haldedir, esnekliğini kaybetmiştir. Tırnağın rengi de sarı-esmer, kahverengi bir görünüm alır. Bu tür değişikliklerin nedeni daha çok tırnakları tutan mantar hastalıklarıdır (Onikomikoz). Uzun süren ayak mantar hastalıkları sonucu bulaşma olabilir veya ortak kullanılan törpü, tırnak makası gibi tırnaklarda zedelenmeye yol açabilecek aletlerle bulaşır. Kalınlaşma ayak tırnaklarındaysa ayakkabı giymeyi dahi zorlaştırabilir ve ağrı yapabilir. Sedef hastalığı tırnaklara yerleştiğinde, diğer belirtilerin yanı sıra, mantar hastalığını çok andıran bir kalınlaşma da yapar ve ayırımı çok zor olabilir. Renk farklılıkları bazen ayırdettirici olursa da; mantarların, laboratuvarda test ettirilmesi en sağlıklısıdır. İleri yaşlardaki kişilerde, dolaşım bozuklukluğuna bağlı olarak, benzer tipte kalınlaşmalar görülebilir. Üzerinde belirgin boyuna çizgiler de vardır. Ayrıca bazı kalıtsal bozukluklarda da tırnak kalınlaşmaları görülebilir. Tırnak plağının yatağından ayrılması, yani tırnak plağıyla tırnak yatağı arasında bir boşluk oluşması da sık görülen bir durumdur. Başta sürekli bulaşık ve çamaşır yıkamak olmak üzere; ev işleri, hamur yoğurma, macun ve kil yoğurma, çiğ köfte yoğurma kolaylaştırıcı nedenlerdendir. Boşluk, serbest uçtan başlar ve içerisine dolan kirlerden dolayı koyu renkli görülür. Bu kirlerin temizlenmesi için sivri ve sert bir cisim kullanılması, boşluğun daha derinleşmesine yol açar ve bu boşluğa bakteri ve mantarlar da yerleşebilir. Ayrıca sedef hastalığı, mantar hastalıkları, egzamalar, bazı ilaçlar ve genel hastalıklar da bu boşluklara neden olabilir.
  Tırnak batmaları, genellikle dar ayakkabıların baskısına bağlı olarak ortaya çıkarlar ve ayak baş parmaklarında görülürler. Baş parmak tırnaklarının çok dipten kesilmesi de batmayı kolaylaştırır. Tırnakların kısa kesilen yan kenarları, deri içerisine doğru ilerler ve bu alanda; önce ağrı, sonra iltihaplanma ve daha sonra da bu bölgede et parçası gibi anormal bir doku gelişmesine yol açar. Bunu önlemek için, geniş ayakkabılar giyilip, tırnak uçları uzunca tutulmalıdır.
  Tırnak çevresi iltihaplanması (Dolama), zedelenme sonucu bakterilerin ve uzun sürerse mantarların devreye girmesiyle oluşur. Ev işleri, sık ıslanma ve kuruma, manikürde zedelenme, kolaylaştırıcı nedenlerdir. Şişme, kızarma ve cerahatlenme görülür. Zedelenmeden korunması, özellikle manikürde dikkatli olunması ve ev işlerinde eldiven kullanılması önemlidir.
  Son olarak, tırnakların korunma ve bakımları için birkaç öneri:
  · Su, sabun, deterjanla yapılacak işlerde muhakkak eldiven kullanılmalıdır.
  · Her yıkamadan sonra tırnaklar da, ellerle birlikte, iyice kurulanmalı ve koruyucu kremler sürülmelidir. · Tırnak altında biriken kirler, yumuşak bir firça ve sabunlu suyla temizlenmelidir.
  · Sıkı, sert ayakkabılardan kaçınmak gerekir.
  · Yağlı cila sökücüler, daha az hasar yapar.
  · Tırnak cilaları zararlı değillerdir, hatta tırnak direncini %5 kadar arttırırlar.
  Takma tırnakların çok sıkı yapıştırılması ve uzun süre kalması, ciddi hasara yol açabilir.

  alıntıdır

   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye  Ce: tırnak ve tırnak hastalıkları
  Emegine Saglik Canim;paylasim Icin Tskler
   
 3. *jellibon*

  *jellibon* Yeni Üye  Ce: tırnak ve tırnak hastalıkları
  bişey değil canım
   
 4. esena

  esena Aktif Üye  Ce: tırnak ve tırnak hastalıkları
  paylaşımın için saol canım benim
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  çocuğumun tırnakları uzamıyor kendisi 8 yaşında enson 6 - 7 ay önce el tırnakları kesildi.
   
 6. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  evet benimde çocuğum 8 yaşında tırnağı uzamıyor..lütfen yazarmısınız neden olabilir nereye gitmeliyim...çocuğum çok zayıf yemiyor.21 kg ağırlığında 1.22 cm çocuğum 8 yaşında küçük gösteriyor. ama sağlıklı hasta falan olmaz. yerinede 1 dk durmaz.kafama takıldı. her hafta banyodan sonra yaptğım bi iş ama 1 ayı geçti bakıyorum bakıyorum yok..yemiyoda dikkat ediyorum..lütfen bişeyler yazın.teşekkürler..
   
 7. babb

  babb Forum Okuru  kızım 6 yaşında ayak tırnakları tek tek düşmeye başladı şu an 4 adet tırnağı düştü. çocuk doktoruna götürdüm iki defa vitamin ve mantar kremleri verdiler ama kullanırken 1 tane daha düştü tavsiyeniz nedir?
   
 8. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  Arkadaşlar benim tırnağımda ( el tırnağımda ) beyazlaşma oldu , biraz kalkıyor ucu..
  Bunun habercisi nedir ? Mantar olmasından korkuyorum, birde çocuğum
   
tırnak ve tırnak hastalıkları konusuna benzer içeriklerimiz
 1. En uzun tırnak

  en uzun tırnak en uzun tırnak rekoru rekorlar kitabı dünyanin tirnaği dünyanın büyük tırnakları hindistan' dan Shridhar Chillal sol elinin tırmaklarını uzatmış. temmuz 1998 de tamı tamına 6,15 metre olarak ölçülmüş. Shridhar' in tırnaklarının ağırlığından dolayı sol elinin şekli bozulmuş ve sinirlerinin zarar görmesinden dolayı sol kulağında sağırlık varmış.
 2. Tırnak süsleme

  tırnak süsleme teknikleri tırnak süsleme nasıl yapılır oje ile oje süslemeleri
 3. tırnak güzelliği

  tırnak güzelliği tırnak güzelligi Tırnak Güzelliği Yanlışlar: - Tırnak makası kullanmak, tırnakta çatlama ve kırılmalara neden olabilir. - Doktora göstermeden çıkmayan tırnakları kesmeye çalışmak. - Nasırları kesmeye çalışmak. - Tırnakları çok kısa kesmek, acı vereceği gibi enfeksiyonlara da sebep olabilir. Doğrular - Ayak tırnaklarınızı ılık suda yumuşatın. - Tırnaklarınızın etrafındaki ölü...
 4. Tırnak

  rüyada ayak tırnağı görmek rüyada ayak tırnağını kesmek tırnağı kesmek tırnak başkasının tırnağını Kişinin güç ve kuvvetine, düşmana galip gelmeye; Uzun tırnak mesleği gereği olursa rızka, diğerleri için ayıp ve kusura, sünneti terk etmeye, Tırnak kesmek sünnete uymaya yahut borç vermeye, Uzun ve güzel tırnak mala, elbiseye, ziyada güç ve kuvvete, Tırrnağın yok olması güç ve iktidardan düşmeye...
 5. Tırnak sanatı

  nail sticker tırnak stickerları tırnak sticker nail art stickers En küçük ayrıntıyı dahi sanata dönüştüren canlılar... Kadınlar dikkatleri nereye toplayacaklarını çoook iyi biliyorlar.. İnce zarif ellerin süsü ise kesinlikle bakımlı tırnaklar..
 6. Tırnak Bakımı

  Her insanın mutlaka yapması gereken şeyler vardır. Evet belki hayati önem taşımaz ama hem sağlığımız açısınden hemde estetik görünüş bakımından bunları yapmamız gerekir. Tırnaklar bakı8mlı olduklarında güzel görünürler. Ama en önemlisi güzel görünmesinden ziyade onların sağlık olmasıdır... Peki bunu nasıl mı yapacağız? İşte cevabı.... Tırnak bakımının tek ve en önemli konusu belki bunları...
 7. takma tırnak

  takma tırnak kullanıyorum ozel gunlerde fakat japon yapıstırıcısıyla yapıstırdıgım ıcın tırnakları asetonla cıkarsamda kendı tırnagımda yapıstırıcı kalıyo ne yapıp cıkarabılırım?????????
 8. Ayak tırnak bakımı ve hastalıkları

  ayak tırnak bakımı, hastalıkları, mantar, tedavisi, çözümü ve dahası burada arkadaşlar. Ayak tırnağı bakımı ve hastalığı hakkında, bilgiler, yine her zaman ki gibi bu makalemizde sizleri bekler Melek'lerim:) Ayak tırnakları ve tırnak diplerindeki derilerin sağlığı çok önemlidir. Ayak tırnakları yavaş uzadığı için ayda bir kere kesilmesi yeterlidir. Aseton ya da benzeri kurutucu maddeler...
 9. Tırnak Tipinize Göre Tırnak Bakımınız....

  Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı Tırnak Tipine Göre Tırnak Bakımı Tırnaklarınız kalın mı ince mi, yumuşak mı sert mi işte hepsine uygun bakım mevcut...Tırnak tipinizi öğrenin ve tırnaklarınıza nasıl bakım uygulamanız gerektiği hakkında önerilerimize kulak verin... Beyaz Tırnaklar Leuconychia (yunanca leukos=beyaz), tırnağın bir darbe almasına, soya çekime veya özensiz ve bilinçsiz yapılan...
 10. İşte Meleklerim Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır...Tırnak Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli

  Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Tırnaklarımız özellikle biz bayanlar için çok kıymetlidir...Onlara özenle bakım yapar kırılmaması için herşeyi deneriz....İşte bir tırnak bakımında neler yapılması gerekir..Nelere dikkat edilmesi gerekir ....Tırnaklarına oje sürmeyi seven bayanlara işte Oje nasıl sürülür....konumuza göz atabilirler.... Tırnak...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. cocuklarda tirnak dusmesi

  ,
 2. cocuklarda tirnak cikmasi

  ,
 3. çocuğumun tırnağı uzamıyor

  ,
 4. çocuklarda tırnak neden uzamaz,
 5. bebeklerde tirnak kopmasi,
 6. kızımın tırnağı uzamıyor,
 7. cocklarda tirnak neden uzamaz,
 8. tırnak bozukluğunun sebebi,
 9. ayak tirnagim sarı uzamiyor,
 10. ayak tirnagi mantar olup dusmek uzereyse ne yapmak lazim