gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

TİTAN'dan Bayramlık Kuru Yufka Tatlısı (resimli)

Konu, 'Tatlılar' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

kuru yufka tatlısı nasıl yapılır tarifi malzemeleri reçetesi resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Bayram demek tatlı demektir bizim kültürümüzde melekler,böylece de çeşit çeşit tatlılarımız oluşmuştur ustaların ellerinden dökülen :)

Amasya'da özellikle bayramlarda sıklıkla yapılan bir tatlıdan bahsetmek istiyorum melekler ; Kuru yufka Tatlısı :)

Şerbetinin hafifliği,lezzeti,kolaylığı ve özellikle ev yapımı olmasıyla bu tatlı çok beğeniliyor.

Anadolu'da hazırlanan kurutulmuş yufkadan yapılan tarifimizin malzemeleri ise şöyle;

Büyük fırın tepsiler için 6 kuru yufka,
    Küçük fırın tepsileri için 3 kuru yufka
    Islatmak için süt
    Sıvıyağ
    Bol ceviz

Şerbet için birebir ölçüde şeker-su

Kuru yufkalar,özellikle kenarları -kalın olması sebebiyle ,dikkatlice önlü arkalı sütle ıslatılır,tavlanır.İlk yufka tavlandıktan sonra kenara konulur,2. yufka tavlanınca,ilk yufka yağlanmış tepsiye serilir.Yufkalar bu düzenle ara ara fırçayla yağlanarak küçük fırın tepsileri için 1.5,büyük fırın tepsileri için 3 yufka tepsiye serilir.

Tekrar yağlama işleminden sonra bolca ceviz serpilir ve kalan yufkalar da aynı düzenle tepsiye yerleştirilir.En üste de yağlama işlemi uygulanıp,fırına
    verilir.Üstü kızarınca fırından alınır.

Şerbet için bire bir ölçüde şeker ve su 5 dk kadar kaynatılır.Yufka ve şerbet biri soğuk biri sıcak olacak şekilde buluşturulur.Tatlı sıcak sıcak afiyetle yenilir..:tik:

2. sevde 7

sevde 7 Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.092
    Ödül Puanları:
    113
    bu güzeloldu işte bizde yufkamızı kendimiz yapıoruz kış için böreği enfes oluyo tatlısınıda denerim artık.elerine sğlık titanım paylaşım için.

TİTAN'dan Bayramlık Kuru Yufka Tatlısı (resimli) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. TİTAN'dan şekilsiz (resimli)

TİTAN'dan şekilsiz (resimli)

şekilsiz tarifi, resimleri, nasıl yapılır, kaya kurabiye, şekli bozuk, kurabiye çeşitleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Şekilsiz benim annemden ilk öğrendiğim ve tadına hala doyamadığım hamurişi çeşitidir.Yapımı zahmetsiz ve sonucu garantili bu kurabiyeyi 1 tepsi yapmak için malzemelerimiz; 2 yumurta 1 çay bardağı toz şeker 1 çay bardağı sıvıyağ...
  2. TİTAN'dan Pankek (resimli)

TİTAN'dan Pankek (resimli)

pankek, tarifi, malzemeleri, nasıl yapılır, reçetesi, resimleri, ile ilgili bilgiler burada melekler Pankek,bir nevi akıtma ya da krep tarzı birşey melekler :) Bizim yaptığımız üzümlü keke ya da cevizli keke benzemiyor ne tadı ne yapılışı.Ama hamura üzüm de katabilirsiniz onu da söyleyeyim :tik: Bu yiyeceği Amerikalılar kahvaltılarında tüketiyorlar.Bizdeyse çocukların canı kek...
  3. TİTAN'dan Ağızlara Layık Kartopu Tatlısı (resimli)

TİTAN'dan Ağızlara Layık Kartopu Tatlısı (resimli)

kartopu tatlısı malzemeleri reçetesi yapılışı resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Ağzınıza layık kartopu tatlısı tarifiyle karşınızdayım işte :) Çok çok hafif ve basit bir lezzetle tanıştıracağım melekler :) Bu tarifi seneler önce nette görmüş ve denemiştim.O günden beri vazgeçilmez tariflerimden biri oldu.Tek kusuru bir gün önceden yapılması gerekliliği.Ancak tadını bir...
  4. TİTAN'dan Nefis Gazozlu Poğaçalar (resimli)

TİTAN'dan Nefis Gazozlu Poğaçalar (resimli)

gazozlu poğaça tarifi yapılışı malzemeleri reçetesi resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Hiç gazozla poğaça yapmayı denediniz mi melekler? Nette gördükten sonra aklıma yattı benim.Sütlü poğaça,düğüm poğaça oluyor da gazozlu poğaça mı olmayacak dedim ve geçtim mutfağa melekler :) İşte malzemelerimiz; 1 su bardağı oda ısısında sade gazoz Yarım su bardağı ılık su 250 gr tereyağı...
  5. Tahinli Yufka Tatlısı Tarifi Resimli

Tahinli Yufka Tatlısı Tarifi Resimli

Tahinli Yufka Tatlısı Tarifi Resimli yapılışını yazın bana lütfen kızlar ya çok istiyorum Tahinli Yufka Tatlısını yapmayı

Sayfayı Paylaş