gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

TİTAN'dan Cevizli Un Helvası (resimli)

Konu, 'Tatlılar' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

un helvası cevizli tarifi nasıl yapılır malzemeleri resimleri ile ilgili bilgiler burada melekler Hani kimisi vardır yaşamak için yer ,kimisi de yemek için yaşar melekler,sanırım ben ikinci gruba mensubum :D:D

Mis gibi bir un helvasıyla karşınızdayım melekler:) Genelde hep duyarım,helvam tutmadı,şerbeti az ya da çok geldi,kuru oldu,yağı fazla geldi diye.Umumiyetle un helvasının malzemeleri göz kararı konulduğu için bu tip şikayetler olabiliyor.Elbette ki bu işin piri olmuş büyüklerimize diyecek yok,onların elleri zaten ayar melekler :) Ama hani yeni evlenmiş ya da mutfağa yeni ısınmış melekler için un helvasının garantili ve ölçülü tarifini vermek istiyorum sizlere.Yapıp yiyince siz de bana hak vereceksiniz :tik:

Malzemelerimiz;

200 gr katıyağ (Bu tercihinize kalmış,ister sıvıyağ ve katıyağ karıştırın,ister tereyağı kullanın)

2 su bardağı un

2 su bardağı şeker

2 su bardağı su

Ceviz (ya da fıstık,fındık)

İlk iş olarak su ve şekeri bir kapta şeker iyice eriyinceye kadar karıştırın.Kenara koyun.

Yağı tencereye alın.Eğer fıstıklı tercih ederseniz fıstığı ve unu,sade yapacaksanız sadece unu tencereye ekleyin.Normal ateşte iyice kavurun.Eğer fıstıklı yapıyorsanız kavurma süreniz garanti olur.Çünkü fıstığın rengi altın sarısı olduğu anda un da kıvamını bulmuş demektir.Eğer sade unu kavuruyorsanız ,unun mis gibi kokusu ve rengine bakarak göz kararınıza güveneceksiniz melekler :)

Ocağın altını kısıp,kavrulan unun içine şerbeti yavaş yavaş ekleyin,şerbetle buluşan un sıçrayabilir dikkatli olun.İlk başta çok sulu bir kıvamdadır,gözünüz korkmasın,siz karıştırmaya devam edin.Kısık ateşte karıştıra karıştıra helva kıvamını bulacaktır.

Artık tenecereye ve kaşığa yapışmaz birbirini tutmuş bir kıvama gelince altını kapatın.

2 kaşık yardımıyla şekil verip servis tabaklarına alın ve üstlerini cevizle süsleyin.

Afiyet olsun melekler :tik:

SadmiN, ASİMELEK ve EnCey bunu beğendi.
  2. EnCey

EnCey Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    468
    Ödül Puanları:
    113
    ama ama ama ama ben çok severim un helvasııııı :(:( aahh bide yanına dondurma titan oldu mu şimdi:D:D

3. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Oy oy oy, yapsam mı acaba :D:D Aklıma düşürdün encey :D:D

EnCey bunu beğendi.
  4. EnCey

EnCey Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    468
    Ödül Puanları:
    113
    hahaha:D:D şuan 1 tencere olsa yerim:D:D
    dondurma içinde geçerli:D:D

5. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Dondurmayla hiç denememiştim,dondurmalı irmik helvası güzel olur da un helvası da iyi oluyor mu :D:D
    Bir tencere mi :S hahaha

EnCey bunu beğendi.
  6. EnCey

EnCey Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    468
    Ödül Puanları:
    113
    Hea gözüm döndüüüü:S:S
    yazın yemiştim bı yandan un helvası bi yandan dondurma:D:D ayırmadım ikisinide kıyamadım:D:D

7. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

hahahahahahahahaha gözlerim yaşardı hahaha

EnCey bunu beğendi.
  8. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113
    :uhu: benim gibi hasta ve aç bi insana bu yapılırmı be adminim:18: nasıl da çok severim bi bilsen :18: hani bana hani bana :18: zaten hastayım artık ölünce yaparsınızda bütün siteye hayrıma dağıtırsınız :18:

9. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Deli Asi sus bakayım aaaaa deli mi ne :sinir:
    Atla gel yapayım :çapkın:

10. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113
    hasta hasta nasıl geleyim en iyisi sen bi kazan yap bana gel :hihi:

11. jupiter

jupiter Forum Okuru

allahhh tatli güünü bugün galiba.. eline saglik titanim deniycem bunu kesin :D:D

TİTAN'dan Cevizli Un Helvası (resimli) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. un helvası

un helvası

Malzemeler: - ½ paket margarin - 2 su bardağı un - 1.5 su bardağı toz şeker - 1 su bardağı süt - 1 paket çam fıstığı Yapılışı: Yağ eritilir. Önce fıstıklar eritilen yağda çevrilir, daha sonra un ilave edilerek çevirmeye devam edilir. 20 dakika kadar bu işlem sürdürülür. Diğer tarafta süt, şeker ve su kaynatılarak bu hamurun üzerine dökülüp, su çekene kadar pişirilir, arzuya göre tarçın ilave...
  2. Un helvası

Un helvası

un helvası ,5 su bardagi sivi yag-75 gr tereyag karisimi 2 kutu sivi krema 750 gr un serbeti icin; 2 su bardagi seker 2,5 su bardagi su Yapilisi: Büyükce bir tavanin icine sivi yagi ve tereyagi konulur yag kizinca kremada ilave edilir,krema kaynamaya baslayinca unu katalir yarim saat istenilen renk alinana kadar un kavurulur.Diger tarafta su ve seker karistirilarak soguk serbet...
  3. TİTAN'dan şekilsiz (resimli)

TİTAN'dan şekilsiz (resimli)

şekilsiz tarifi, resimleri, nasıl yapılır, kaya kurabiye, şekli bozuk, kurabiye çeşitleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Şekilsiz benim annemden ilk öğrendiğim ve tadına hala doyamadığım hamurişi çeşitidir.Yapımı zahmetsiz ve sonucu garantili bu kurabiyeyi 1 tepsi yapmak için malzemelerimiz; 2 yumurta 1 çay bardağı toz şeker 1 çay bardağı sıvıyağ...
  4. Resimli Un Helvası Tarifi

Resimli Un Helvası Tarifi

Resimli Un Helvası Tarifi istiyorum sizden ama lütfen yapılışını detaylı yazın bana
  5. Un Helvası Tarifi Resimli

Un Helvası Tarifi Resimli

Un Helvası Tarifi Resimli Un Helvası Tarifi Un Helvası Mis gibi kavrulmuş bir un helvasına kim hayır diyebilir ki melekler ? Şöyle kıvamı yerinde, tadı ayarında nefis bir un helvası için buyrun tarifimize :) Malzemeler: . 2.5 su bardağı kadar şeker . 2 su bardağı kadar un . 1 paket tereyağı . 2,5 su bardağı ılık süt Hazırlanışı: İlk olarak tereyağımızı...

Sayfayı Paylaş