gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

TİTAN'dan Şehriyeli Yeşil Mercimek Çorbası (resimli)

Konu, 'Çorbalar' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

şehriyeli yeşil mercimek çorbası, tarifi, malzemeleri, yapılışı, reçetesi, resimleri, ile ilgili bilgiler burada melekler

Türk mutfağının envayi çeşit çorbalarından biri olan şehriyeli yeşim mercimek çorbasını sizlere tarif etmek istiyorum melekler :)

Bu çorba hem vitamini hem de lezzetiyle içenlerden her zaman tam not alan bir çorba :)

Hatırlatacağım bir husus,şehriye yerine erişte,arpa şehriye yerine tel şehriye kullanabileceğinizdir.

Geçelim malzemelere;

1 su bardağı yeşil mercimek

1 çay bardağı şehriye

1 büyük soğan

1 büyük domates

Salça

Yağ

Nane

Maydanoz

Tuz,pulbiber

Mercimeği ayıklayın ,yıkayın ve tencereye koyun.Üstünü iyice geçecek kadar su ekleyin ve ocağa yerleştirin.(Bu aşamada varsa etsuyu kullanabilirsiniz) Kaynamaya başlayınca şehriyeyi katın ve tuz ile etsuyu tabletini ekleyin.Altını kısın.

Diğer tarafta yağda (yarıyarıya tereyağı olabilir) soğanı ince kıyıp,kavurun.Domatesi de minik doğrayıp ekleyin.En son salçasını (ben yarı yarıya biber salçası kullanırım) ekledikten sonra kavurma işlemi bitince altını kapatın ve ince kıyım maydanozla ,nane ve pulbiberini ekleyin.

O sırada zaten mercimekte pişmiştir,nevaleyi çorbaya ekleyip karıştırın.Mercimeklerin pişip pişmediğini,yemeğin suyu ve tuzunu kontrol edip,altını kapatın.

Afiyet olsun :tik:

SadmiN, EnCey, ŞIPIDIK ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Harika görünüyor ve tahmin ediyorum şuanda çok lezzetlidir. Tahminimden de eminim ki öyledir :D:D Deniyecem bunu kesinlikle. Çünkü ben yeşil mercimeği severim:) Ellerine sağlık Titan Admin'im :kiss:

3. ESDE

ESDE Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    204
    Ödül Puanları:
    0
    Titan adminim yesil mercimek bu sekilde hemen pisiyormu? Ben once biraz haslayip Kara suyunu dokerim sonra kullanirim merak ettim o yuzden

4. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Esdecim normalde yemeğini yaparken ben de bir su kara suyunu döker ,öyle kullanırım.İstersen bunda da öyle yapabilirsin ama ben vitaminini de atıyormuşum gibi geldiği için çorbada öyle yapamıyorum,ve evet pişiyor,pişmede sorun yok :tik:

ESDE bunu beğendi.
  5. baldem

baldem Forum Okuru

bu çorba enfes olur diye tahmin ediyorum yarın deneyeceğim teşekkürler Titan:)

6. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Yorumunu da yazarsan seviniriz baldem :tik:

7. niers

niers Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    236
    Ödül Puanları:
    0
    Benim gibi mutfakfa acemi olan biri için şahane bir tarif. Emeğine sağlık TİTAN.Yeşil mercimeğim yok evde.Bu akşam alıp yarın bende deniyeceğim çorba tarifini.
    Umarım başarılı olabilirim.Bilhassa eşimin yorumunu eklerim.

sahile uzan bunu beğendi.
  8. sahile uzan

sahile uzan Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3.582
    Ödül Puanları:
    113
    En kısa zamanda denemek isterim daha önce hiç yapmamıştım ayrıntılı tarif için tşk.

niers bunu beğendi.
  9. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Çok basit ve bir o kadar da lezzetli niers, umarım beğenirsiniz, yorumunu bekliyorum :utan:

Şimdiden ellerine sağlık sahil :tik:

niers bunu beğendi.
  10. niers

niers Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    236
    Ödül Puanları:
    0
    Evleneli daha bir ay olmadı TİTAN'cım.Bu süre zarfında mutfaga girdiğim düşünülürse hele ilk yemek yapma deneyimimde hazır çorbayı bile yapamadığımı düşünürsek basit kelimesi bana uymuyor hahaha Ama azimliyim öğreniyorum,yeni tarfiler denemeyi seviyorum.Malzemelerde tam benim sevdiğim gibi eminim güzel olacakdır.

11. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

O halde sana mutlu ve bebeklerle taçlanmış uzun bir evlilik diliyor ve haydi mutfağa diyorum :D:D

niers bunu beğendi.
  12. niers

niers Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    236
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekküler :) Yeşil mercimeği aldı bu akşam yapacağım.
    Yanına yaprak sarma dolma ve yoğurt olacak.
    Yarın yorumu eklerim :):)

13. niers

niers Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    236
    Ödül Puanları:
    0
    Evet dün başarıyla çorbayı yapmış bulunmaktayım:)

Eşim çorbayı çok beğendi.2 kase birden içti.
    Ellerine sağlık hatunumun çok güzel olmuş dedi.
    Sonra sofrayı topladık mutfaga girdik.
    Masanın üzerinde tarifi gördü hafif ıslanmış.
    Sarıldı bana kıyamam sana hatunum dedi.
    Başladık gülmeye hahaha hahaha

Dedim ilerde hiç bakmadan yapacağım inşallah.

Çorbayla ilgili benim yorumum.
    Ellerime sağlık çok lezzetli olmuştuyupis Tarif için tekrar teşekkürler.

14. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Beğenmenize çok sevindim :D Artık artık sık sık yaparsın bu besleyici çorbayı :D:D

niers bunu beğendi.
  15. niers

niers Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    236
    Ödül Puanları:
    0
    Eşim için çorba seçeneği kısıtlı.O yüzden beğenmesine bende çok sevindim.Benim için farklı bir alternatif oldu en azından. :)

TİTAN'dan Şehriyeli Yeşil Mercimek Çorbası (resimli) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. yeşil mercimek

yeşil mercimek

rüyada yeşil mercimek görmek rüyada yeşil mercimek yemeği görmek çorbası kırmızı İçindekiler Ölçü-miktar Yeşil mercimek 2/3 su bardağı Su 6 su bardağı Soğan 1 orta boy Margarin veya tereyağı 4 yemek kaşığı Un 2 yemek kaşığı Pirinç 1/4 çay kaşığı Tuz 2 tatlı kaşığı Yumurta 1 adet Süt 1 su bardağı Ekmek (bayat) 2 ince dilim Kırmızıbiber 1/4 tatlı kaşığı Yapılışı Mercimeği yıka,1 su bardağı su...
  2. şehriyeli yaz çorbası

şehriyeli yaz çorbası

yaz çorbaları yaz çorbası corbalari corbasi çorbaları resimli Malzemeler:1 çay bardağı arpa şehriye1 su bardağı yoğurt2-3 diş sarımsakyeterince tuz1 tatlı kaşığı kuru nane3 çorba kaşığı sıvıyağYapılışı:4 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip, kaynatın.arpa şehriyeyi ilave ederek, yumuşayıncaya kadar pişirin.ocaktan indirip, soğuttuktan sonra içine sarımsaklı yoğurdu katıp,...
  3. Erişte Terbiyeli mercimek çorbası

Erişte Terbiyeli mercimek çorbası

terbiyeli yeşil mercimek çorbası terbiyeli erişteli yeşil mercimek çorbası erişte Kızlar mercimek çorbasını birde erişte terbiyeli deneyin:) Malzemeler 1 su bardağı haşlanmış yeşil mercimek 1 su b. erişte 1 su b. tavuk suyu 1 soğan 2 diş sarımsak su tuz sıvıyağ Terbiyesi için 3 çorba k. un bir kase yoğurt yarım limon Üzeri için 1 çorba k. tereyağ reyhan Hazırlanışı Soğanı ve...
  4. Fransız usulü mercimek çorbası

Fransız usulü mercimek çorbası

Kızlar mercimek çorbasını birde bu şekilde deneyin:) Malzemeler( 8 kişilik) 250 gr kırmızı mercimek 1 adet orta boy soğan 3 çorba kaşığı yağ 2 kahve fincanı un 1 tatlı kaşığı tuz 10 su bardağı et suyu Hazırlanışı Soğanı temizleyin ve piyaz biçiminde doğrayın.Mercimeği yıkayın.Bir tencerede bir kaşık yağı ertin soğanı ilave edip orta ateşte 2 dk kavurarak sarartın.Mercimeği ilave...
  5. Sebzeli Süzme Mercimek Çorbası

Sebzeli Süzme Mercimek Çorbası

sebzeli mercimek çorbası nasıl yapılır sebzeli mercimek çorbası tarifi melekler hiç kuşkusuz davet menülerinin başında mercimek çorbası gelir.fakat ben mercimek çorbasını sadece kırmızı mercimek ile sevmiyorum.o yüzden içine çeşitli sebzeler koymayı tercih ediyorum.geçen haftalarda yemeğe misafirim vardı bende sebzeli mercimek çorbamı yaptım. misafirlerim çok beğendi onlar içtikçe ben daha da...

Sayfayı Paylaş