Tofaş'tan Mesleki Eğitime Büyük Katkı

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Tofaş'tan Mesleki Eğitime Büyük Katkı
Koç Holding öncülüğünde 2006 yılında başlatılan ’Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ eğitim projesi kapsamında Tofaş tarafından kurulan ve mezunlarına iş ayrıcalığı tanınacak olan toplam 10 Fiat Eğitim Laboratuvarı, Ankara’da düzenlenen törenle hizmete açıldı. İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Samsun, Antalya, Eskişehir ile Diyarbakır’daki toplam 10 adet Fiat Eğitim Laboratuvarı mezunları, Fiat, Alfa Romeo ve Lancia yetkili servislerinde işe başlama imkanına sahip olacak.

Meslek lisesine ilgi

Ankara Güvercinlik Endüstri Meslek Lisesi’ndeki "Fiat Eğitim Laboratuvarı"nın açılışında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Topluluğu olarak sosyal sorumluluğu, kurumsal sorumluluklarının çok önemli bir parçası olarak gördüklerini hatırlattı. Mustafa Koç, "Vehbi Koç Vakfı 40 yıldır çok önemli projelere imza atıyor. ’Ülkem varsa ben de varım’ şiarıyla ülkenin her köşesine nüfuz etmeye özen gösteriyoruz" dedi. Mustafa Koç, şunları söyledi: "Bu projeyle mesleki teknik eğitimin ülke ekonomisi açısından önemi konusunda toplumun her kesiminde farkındalık yaratmayı, bu konuda önder olarak devlet ile iş dünyası arasında iş birliğinin tohumlarını atmayı, kaliteli iş gücünün yetiştirilmesinde katkıda bulunarak gençleri meslek eğitimine özendirmeyi amaçlıyoruz. Projenin başlamasıyla meslek liselerinin tercih edilme oranında artışlar yaşandığını gözlemledik."

7 yılda 8 bin öğrenci

7 yıl sürecek proje kapsamında 81 ilde, 250 okulda, 8 bin meslek lisesi öğrencisine staj destekli eğitim bursu ve koçluk sağlayarak hem eğitime, hem de istihdama destek olmayı hedeflediklerini belirten Mustafa Koç, şöyle konuştu: "Eğitim, kalifiye teknik eleman yetiştirilmesi, onların üretime girmeleri sonucu istihdamın artırılması ve sanayi rekabetimizin güçlenmesi, uzun vadede sonuç alınabilecek hedefler. Özellikle sosyal sorumluluk projelerinde orta ve uzun vadeli hedefler koyarak planlı, sabırlı olmak gerekiyor. Günlük gelişmelerden ve darboğazlardan etkilenmeden projenin sürdürülmesiyle sonuca ulaşmak mümkün. Fiat laboratuvarlarında öğrenim gören öğrencilerden başarılı olanlar önce stajyer olarak Fiat servislerinde istihdam edilebilecek. Dereceye girenler de Fiat teknisyeni olabilecek."

İlk mezunlarını 2010’da verecek

FİAT Eğitim Laboratuvarları’nda benzinli ve dizel motorlar, elektrik/elektronik, oto/kaporta boyacılığı, temel kaynak ve tesviyecilik, bilgisayar, ölçme teknikleri, hidrolik pnömatik, termodinamik, işçi sağlığı ve iş güvenliği gibi konularda eğitim verilecek. Öğrenciler, teorik ve pratik eğitimlerinin yanı sıra Fiat markası ve teknolojilerini öğrenerek, iş imkanlarından yararlanma ayrıcalığına sahip olacak.

Mesleki eğitimde patlama yaşıyoruz

TOFAŞ’ın 10 Fiat Eğitim Laboratuvarı’nın Ankara’da düzenlenen açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, " Eğitime desteklerinden dolayı Koç Topluluğu’na teşekkür ediyorum. Soy ismi sadece Koç olanları değil, mesleki ve teknik eğitimin koçlarını da tebrik ediyorum" dedi. Çelik, şöyle konuştu: "Tofaş kendi ihtiyaç duyduğu ara elemanı yetiştirmek üzere MEB ile diğer firmalara ve kuruluşlara örnek olacak iş birliği gerçekleştiriyor. Bu sene mesleki ve teknik eğitimde patlama diyebileceğimiz bir kayıt dönemi yaşadık. Büyükşehirlerdeki birçok okulumuzda kapasitemiz yetmediği için ikili öğretime geçtik. Belli yerlerdeki genel liselerimizi peyderpey meslek okullarına dönüştürüyoruz. Türkiye’de ara eleman ihtiyacı var."

Otomotivin temeli teknik eleman

TÜM dünyada otomotiv sektörünün temelini iyi yetişmiş teknik elemanların oluşturduğuna dikkat çeken Tofaş CEO’su Ali Pandır, şöyle konuştu: "40’ıncı kuruluş yılını kutlayan Tofaş, Türk otomotiv sektörüne profesyonel yöneticiler, mühendisler ve tasarımcıların yanı sıra teknik becerisi yüksek değerli otomotiv işgücünü kazandırmasıyla ön plana çıkıyor. Güvercinlik Endüstri Meslek Lisesi’ndeki Fiat Eğitim Laboratuvarı, Tofaş tarafından 2008 yılı içinde açılan 11 eğitim laboratuvarlarından bir örneğini temsil ediyor. 3 yıl içinde Türkiye çapında 1300 öğrenciye çok daha iyi imkanlarla eğitim imkanı sağlarken, bir yandan da yetkili servislerimizde ihtiyaç duyduğumuz nitelikli personelin istihdam edilmesi konusunda önemli bir adım attık."

Hurriyet

Geri