gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Tok Kalabilmek İçin Tüyolar

Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Bu konu; Tok Kalabilmek İçin Tüyolar hakkında bilgiler vermektedir.

Sevgili melekler, diyet yapmak çoğu kadına göre aç kalmak demek. Oysa bu tamamen yanlış bir düşünce. Zira aç kalmak vücudun yağları daha çok tutmasına sebep olur. Bu yüzden önemli olan dengeli ve kendinizi aç bırakmayacak bir diyeti uygulamanız. Bunun dışında yine de aç kalırım korkusu yaşıyorsanız, Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez'in “Fark Etmeden Diyet” adlı kitabında anlattığı tok kalma önerilerine bir göz gezdirelim...

Dönmez, glisemik indeksi “Yenilen herhangi bir besinin kan şekerini yükseltme yeteneği” olarak tanımlıyor. “Tükettiğiniz besin, kan şekerini ne kadar uzun zamanda ve az miktarda yükseltiyorsa besinin glisemik indeksi düşük denir” diyor.

Buna göre glisemik indeksi düşük besinler daha uzun süre tok kalmayı sağlıyor. Ancak besinin glisemik indeks değerini etkileyen birçok etken var. Besinin içindeki nişasta miktarı, posa türü, pişirme ve hazırlama şekli, protein ve yağ miktarı gibi… İşte, Selahattin Dönmez’den tok kalma önerileri…

Pişirme şekli
    Örneğin karbonhidrat içeriği yüksek olan patatesi haşlarken oluşan glisemik yanıt, fırınlanmış patatese göre daha yüksektir. Bu nedenle besinleri fırınlayarak tüketin.

Nişasta içeriği
    Kurubaklagiller, tam taneli tahıllar (pirinç, buğday, mısır vb.) makarna, kuskus, muz, ekmek yüksek oranda nişasta içerirler ve glisemik indeksleri düşüktür. Saflaştırılmış ve basit şeker içeren besinlerden kaçının.

Protein-yağ içeriği
    Besindeki protein ve yağ miktarı besinin mideden boşalımını geciktirir ve glisemik yanıta cevabı da düşük olur. Örneğin yağlı sütler light süte oranla daha düşük glisemik yanıt verirler.

Lif içeriği
    Besinin posa içeriği arttıkça sindirimi gecikir ve glisemik yanıtı da düşük olur. Kepekli besinlerin saflaştırılmış besinlere oranla glisemik indeksleri düşüktür.

Örneğin kepekli ekmek, çavdar ekmeği, kepekli pirinç, kuru fasulye, mercimek, nohut, soya fasulyesi, iç bakla, elma, greyfurt, portakal, şeftali. Besinin lifinden yararlanmak istiyorsanız kabuklarını soymadan tüketiniz.

Hazırlama şekli
    Yine besinleri parçacıklar halinde, püre yaparak, suları çıkartılarak tüketmek glisemik yanıtı artırır. Meyveleri, suyu yerine bütün olarak tüketmek, patatesi püre yerine fırınlayarak bütün tüketmek, makarnaları küçük parça yerine (boru, kelebek, spiral) spagetti olarak tüketmek glisemik indeksi düşürür ve daha kolay kilo vermenize yardımcı olur.

Dikkat!
    Besinleri bütün halde tüketin, parçalara ayırmayın. Besinleri pişirirken mümkün olduğunca kendi suyu veya çok az su ile düdüklü tencere ya da buharda pişirin.

Tok Kalabilmek İçin Tüyolar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hamile kalabilmek için dualar...

Hamile kalabilmek için dualar...

hamile kalabilmek için dua hamile kalabilmek için dualar Sevgili melekler, bir gün anne olmak her kadının hayalidir.Fakat bebek öyle biz istediğimiz anda gelmiyor.:uhu:Bende bebek isteyen bir kadınım ve Rabbime güvenip O'na sığındım.Ettiğim duaları anne olmak isteyenler için paylaşıyorum. YA RABBİ Dile getirdiğimiz her türlü eşsiz hamd ve sena ancak Sana mahsusdur. Bütün salat ü selamlar...
  2. Diyetsiz Zayıf Kalabilmek İçin Tüyolar

Diyetsiz Zayıf Kalabilmek İçin Tüyolar

diyetsiz zayıf kalmak, verilebilecek tüyolar, nelerdir, ne yapılabilir, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Eğer istediğiniz kiloya geldiyseniz ya da zaten istediğiniz kilodaysanız ,kilonuzu korumak için ömür boyu diyet yapmanıza gerek yok.Sadece vereceğimiz tüyolara dikkat ederseniz,rahatça yeni halinizin keyfini çıkarabilirsiniz. . Uyanır...
  3. Yazın Formda Kalabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Yazın Formda Kalabilmek İçin Yapılması Gerekenler

yazın formda kalabilmek için, neler yapılmalı, dikkat edilmesi gerekenler, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Yazın özellikle tatile çıktığımızda açık büfe yemekler, hadi tatildeyim yiyeyim düşünceleri bizi alır götürür.Sonra bir bakarız,elbiselerin içine sığmaz olmuşuz. Oysa bazı ufak tefek noktalara dikkat edersek böyle sorunlar...
  4. hamile kalabilmek için dua

hamile kalabilmek için dua

selam kızlar. ben her zaman yazmıyorum ama sürekli okuyorum forumdakileri. ve hamilelik haberlerini görünce gerçekten mutlu oluyorum. internette geçen şahmeran duası buldum allahın tüm isimlerini barındıran bir dua. her gün 7 defa ikindi namazından sonra 21 gün boyunc okuyorsunuz, ilk gün iki rekat hacet namazı kılınıp, duanızı edip şahmern duasına başlıyorsunuz. tüm dilekler için allahın...
  5. Gebe kalabilmek için neler yapılmalı?

Gebe kalabilmek için neler yapılmalı?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki 12 ay düzenli ilişkiye rağmen hamilelik oluşmaması (35 yaş üzerinde 6 ayda hamilelik oluşmaması) durumunda kısırlık yani infertilite durumundan söz edilir ve bu durumlarda sadece burada bahsedilen önerileri uygulamak vakit kaybına, bunun sonucu olarak da gerekli tedavilerin zorlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle kısırlık (infertilite) durumu olan hastalar...

Sayfayı Paylaş