Topuklu ayakkabılara dikkat !!

*Gizemli Kıs*

Yeni Üye
Üye
Topuklu ayakkabılara dikkat !!
en ucuz topuklu ayakkabılar
Güzel gözükmek için giyim tarzımıza çok dikkat ederiz ama güzel olmak için sağlığımızdan vazgeçtiğimi biliyormusunuz meleklerim topuklu ayakkabılar nelere yol açarmış bir bakın..​

ayakkabi-246.jpg

Zarif ve uzun görüneyim derken ayak sağlığınızdan olmayın…
İşte yüksek topuklarn neden olduğu istenmeyen sorunlar…
Doruk Özel Bursa Hastanesi Ortopedi Uzmanı Doktor Erdeniz Duygulu, bayanlarda görülen birçok ayak rahatsızlığının temel kaynağının topuklu ayakkabılar olduğuna dikkat çekerek, “Modanın takipçisi olmak adına şıklığı kriter almak ve bütün bir günü topuklu ya da ayağınızı sıkan ayakkabılarla geçirmek ileriki zamanlarda çok ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilir” dedi.
Kadınların çok sevdiği şık ayakkabılar ayak rahatsızlıklarını tetikliyor. Doruk Özel Bursa Hastanesi Ortopedi Uzmanı Doktor Erdeniz Duygulu, bayanlarda görülen birçok ayak rahatsızlığının temel kaynağının topuklu ayakkabılar olduğunu vurguladı.
BAŞPARMAK ÇIKINTISI
Topuklu ayakkabılarda ilk göze çarpan sorunun ayak baş parmağının diğer parmaklara yanaşmak üzere dışarıya doğru bükülmesi olduğunu kaydeden Duygulu, özellikle hanımlarda çok sık görülen bu rahatsızlığın nedeninin, genellikle dar ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaynaklandığını ifade etti. Duygulu, öncelikle daha çok orta yaşı geçmiş bayanlarda görülen bu sorunda, en erken hissedilen belirtinin, tabanda baş parmağın altına gelen bölgede (metatars) hissedilen ağrı olduğunu anlattı.
Zamanla ağrının arttığını ve bölgede kızarıklık başladığını vurgulayan Duygulu, baş parmak ekleminde zamanla yuvarlak bir çıkıntı oluştuğunu ve buna da halk arasında “kemik çıkmas” olarak adlandırıldığını söyledi.
Duygulu, “Böyle bir rahatsızlık durumunda, hafif vakalarda sivri uçlu ve dar ayakkabılar mümkün olduğunca tercih edilmemeli. Önü küt ayakkabıların içine ya da terlikle baş parmak ile ikinci parmak arasına yerleştirilen makaraların kullanılması da rahatsızlığın ortaya çıkmaması için kısa süreli bir çözüm olabilir. Ağrı hissedilen parmaklara egzersiz uygulamak da yarar sağlayabilir” dedi.

Ben diyorum işte balım giymeyin zararlıdır boşunamı babet giyiyorum ben:D:D
Topuklu giyindiğim anda yerdeyim:D:D sağlığıma zarar mazallah kol bacak çıkması:D:D

Geri