gebe
  1. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0

Tövbe etmeye davet etsem gelirmisiniz?

Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

Tevbe, istiğfar duâlarının manası, yaptığımız bütün günahlara pişmanlık duyduğumuzu ifade etmemiz, bundan sonraki hayatımızda bir daha böyle günah ve kusurları işlemeyeceğimize Rabbimize söz vermemizdir. Günah ve kusurlarına pişmanlık duyup, üzüntü ve elem hisseden mü'min, önce şu istiğfar duâsını huşû ve hudû ile okur:

"Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe'l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü't-tevbete ve'l-mağfirete ve'l-hidâyete lenâ, innehû, hüve't-tevvâbü'r-rahîm."
    "Yâ Settere'l uyûb, Yâ gaffare'z-zünûb! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine nadim oldum, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında sayılarını bilemeyeceğim kadar çok Peygamber gelmiş, İlâhi kitapları tebliğ etmişlerdir. Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur'ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm'dır."

"Amentü billâhi ve melâiketihî ve kütübihî ve Rusulihi ve'l-yevmi'l-âhiri ve bi'l-kaderi, hayrihî ve şerrihî minellâhi teâlâ ve'l-bâsü bade'l-mevt. Hakkun, eşhedü en lâ ilâhe illâllah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Resûlüh."

2. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Tövbe etmeye davet etsem gelirmisiniz?
    ellerine emeğine sağlık

Tövbe etmeye davet etsem gelirmisiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Baykal, Erdoğan'ı düelloya davet etti

Baykal, Erdoğan'ı düelloya davet etti

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 29 Mart Yerel Seçimleri için ilk meydan mitingini Adana’da yaptı. Partisince, Uğur Mumcu Alanı'nda düzenlenen açık hava toplantısında coşkulu bir kalabalığa seslenen Baykal, hükümeti sert bir dille eleştirdi. Başbakan Erdoğan'ı canlı yayına çağıran Baykal, “Her şeyi konuşalım. Millet bunu dinler, kararını verir. Kim doğruyu söyler anlar. Haydi gel,...
  2. Tövbe Et Destur Çek

Tövbe Et Destur Çek

Başkasından aldım kara haberi Herşey bitti İhanet ile bozdun sen aramızı Bin yalanla gelme sakın yanıma Çoktan bitti Çıkmaz artık gül teninden el kiri Tövbe et destur çek ama Yok bir fayda Geldik biz yol ayrımına Müsade bana usta buraya kadar Git hadi güle güle yar Gün olur geçer kalpteki yaralar Şimdi kalbim acır, sanma böyle kalır Elbet unutulur yerini başkası alır
  3. Tövbe Etmenin Şartları Nelerdir?

Tövbe Etmenin Şartları Nelerdir?

tövbe nasıl edilir tövbenin şartları tövbenin kabul olması için Hatalar biz kullara mahsusdur. Önemli olan işlediğimiz hata ve günahlardan dolayı pişmanlık duyup içtenlikle Allaha dua edip günahlarının affını dilemektir. Günahlarının affı için öncelikle pişman olunan günahlardan dolayı vijdan azabı duymalı ve tövbe edilmelidir. Tövbe etmenin şartları hakkında sizlere dini bilgileri...
  4. Tövbe Etmenin Kabul Şartları Nelerdir?

Tövbe Etmenin Kabul Şartları Nelerdir?

tövbenin kabul olup olmadığını nasıl anlarız, tövbenin şartları, tövbe etmek için şartlar Her insan hata yapar ve bilerek yada bilmeyerek bir takım günahlar için de bulunabilir. Öneml olan işlediği günühtan dolayı büyük bir pişmanlık duyarak bir daha o tür günahlar içinde bulunmayacağına dair tövbe etmek... Tövbenin kabul şartları vardır. Tövbenizin kabul olup olmayacağına dair merak...
  5. Et Marine Etmenin İpuçları!

Et Marine Etmenin İpuçları!

et nasıl marine edilir, et marine etmek, et marinesi Sevgili melekler, mutfakların baştacı kırmızı et, fazla sık olmamakla birlikte mutlaka tüketilmesi gereken bir gıda. Bu gıdayı tüketirken lezzetini ve yeme keyfini biraz daha arttırmak ister misiniz? Bu konumuzda et nasıl marine edilir, et marine etmenin faydası nedir, paylaşmak istiyoruz sizlerle... Bu konuda farklı farklı...

Sayfayı Paylaş