gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

'TRT Avaz' yayına başladı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

TRT'nin Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya coğrafyasında izleyicilerle buluşacak yeni kanalı 'TRT Avaz' yayında. TRT Avaz'ın yayın hayatına başlaması dolayısıyla Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde gala düzenlendi.
    Galaya, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anayasa Mahkemesinin bazı üyeleri, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Ankara Valisi Kemal Önal, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, TRT Genel Genel Müdürü İbrahim Şahin, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Hilmi Bengi, yabancı misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

TRT Avaz'ın açılışı, Cumhurbaşkanı Gül'ün ''TRT Avaz, avaz avaz bütün Türk dünyasına seslenecek'' anonsuyla yapıldı. Gül, şöyle konuştu:

''TRT Avaz 27 ülkeye, Avrasya başta olmak üzere Orta Asya, Balkanlar, Orta Doğu, bütün aklınıza gelen, Türk ulusunun olduğu, ortak kültürümüz, ortak değerlerimizin olduğu, birbirimize çok yakın hissettiğimiz bütün, büyük bir toplulukla bizi buluşturacak.

Bu bakımdan avaz, ses, bütün bu bahsettiğim geniş bir coğrafyada en az 200 milyon kişinin bildiği bir kelimeyi kendisine isim seçmiş. İnanıyorum ki çok büyük bir takdir toplayacaktır. TRT Avaz, aynı zamanda bütün bu geniş coğrafyayı, birbirine hislerle, duygularla bağlı olan bu coğrafyayı çok daha birbirine bağlayacak, ortak dili çok daha geçerli hale getirecek ve hepimizin birbirimizle iletişimini, haberleşmesini kolaylaştıracak. Bunun uzun vadeli çok büyük bir hizmet olduğu inancındayım. Bu yüzden bunu hayata geçirenleri, TRT yönetimini tebrik ediyorum.''

TRT AVAZ

TRT Avaz Türkçe, Kazakça, Kırgızca, Azerbaycan Türkçesi, Özbekçe ve Türkmence dillerinin konuşulduğu coğrafyada yer alan izleyicilerle buluşacak.

TRT'nin Türk dünyası için hazırladığı yeni kanalın kapsamında Çin Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Afganistan, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Moldova, Gürcistan, Suriye, Irak, İran, Bulgaristan, Yunanistan, Balkan ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkelerinin tamamı yer alacak.

Yeni kanal, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan'da yayın yapan ulusal kablo şirketlerinden de izleyicilerine ulaşacak.

TRT'nin yeni kanalıyla, Türkiye'nin tanıtımını ve etkinliğini arttırmak, Türk dünyası arasında işbirliğini geliştirmek, ortak kültürel mirasın görünürlüğünü arttırmak, Türk sanat ve siyaset adamlarının çalışmalarının daha etkin tanıtılması ve ekonomik işbirliğinin önünün açılması hedefleniyor.

'TRT Avaz' yayına başladı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Trt nin ilk yayını

Trt nin ilk yayını

Hey gidi günler heeey 31/01/1968 o zaman ben doğmamışım tabi hadi nostaljiye kısa ama yinede seyre değer :) http://www.youtube.com/watch?v=tGq-1xf-X6c
  2. Avaz Avaz Susuyorum..!

Avaz Avaz Susuyorum..!

“ Avaz avaz susuyorum. Ta ki sen kendinle olan savaşı kazanana kadar…” En dipteyim. Hakkettiğim yerde en karanlık yerdeyim. Adresim yok benim. Üzerimde bir deli gömleği, içimde yalnızlık korusu. Üşüyorum. Yalnızlığın eşiğindeyim. Üryanım..Bi o kadar karanlık sözlerim. Müsvedde bir kağıt boşluğunda yitirdiklerim. Boşluktayım. Başarabildiğim hiçbir şey yok. Bedenim yenilgilerin er...
  3. Kürtçe Tv Yayına Başladı

Kürtçe Tv Yayına Başladı

Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun çok dilli kanalı TRT-6 yayına başladı. Çok dilli kanalın tanıtımı için Ankara'da özel bir program düzenlendi. Başbakan Erdoğan açılış programında yayınlanan mesajında Türkçe ve Kürtçe olarak " TRT-6 Hayırlı Olsun" dedi. Cumhurbaşkanı Gül de TRT-6'nın yayınlarıyla birlik ve beraberliğin güçleneceğini söyledi. İstiklal Marşı ile açılan...
  4. ''TRT Müzik'' haziranda yayında

''TRT Müzik'' haziranda yayında

TRT'nin, ''klip değil müzik kanalı'' iddiasıyla yayın hayatına başlayacak olan yeni kanalı ''TRT Müzik'', Haziran ayanda yayın hayatına başlayacak. Edinilen bilgiye göre, kanalda ''Prime Time''da Türk halk ve Türk sanat müziği çalınacak. Bu kararda, TRT 4'ün çocuklara tahsis edilmesiyle kanallarını yitiren Türk halk ve sanat müziği müdavimlerinin, kuruma yoğun ''baskı'' yapmasının etkili...
  5. TV 2000 Yayın Hayatına Başladı

TV 2000 Yayın Hayatına Başladı

tv 2000 tv 2000 kanal Sevgili melekler, ulusal kanalalr kervanına bir yenisi daha katıldı. Türkiye'nin en genç ulusal kanalı TV 2000, müzik, magazin, sinema, çeşitli diziler, haber, eğlence ve çocuk programlarıyla yayın hayatına başladı. İşte detaylar... Radyo 2000'in sahibi olan ve geçtiğimiz günlerde türkü ağırlıklı yayın yapan uydu radyosu Radyo Çağ'ı faaliyete geçiren 2000 Medya...

Sayfayı Paylaş