TSK'da Rütbeler (Türk Silahlı Kuvvetleri Rütbeleri)

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye

  en yüksek rütbe tsk rütbeler rütbeler ve görevleri tsk rütbeleri ER ve ERBAŞLAR

  • Er
  • Onbaşı
  • Uzman Onbaşı
  • Çavuş
  UZMAN ÇAVUŞLAR

  • Uzman Çavuş
  • Uzman Jandarma Çavuş
  • Uzman Jandarma I.Kademeli Çavuş
  • Uzman Jandarma II.Kademeli Çavuş
  • Uzman Jandarma III.Kademeli Çavuş
  • Uzman Jandarma IV.Kademeli Çavuş
  • Uzman Jandarma V.Kademeli Çavuş
  • Uzman Jandarma VI.Kademeli Çavuş
  • Uzman Jandarma VII.Kademeli Çavuş
  • Uzman Jandarma VIII.Kademeli Çavuş
  ASTSUBAYLAR

  • Astsubay Çavuş
  • Astsubay Kıdemli Çavuş
  • Astsubay Üstçavuş
  • Astsubay Kıdemli Üstçavuş
  • Astsubay Başçavuş
  • Astsubay Kıdemli Başçavuş
  • Astsubay Kıdemli Kademeli Başçavuş
  YEDEK SUBAY

  • Asteğmen
  SUBAYLAR
  • Teğmen
  • Üsteğmen
  • Yüzbaşı
  • Binbaşı
  • Yarbay
  • Albay
  • Tuğgeneral (Tuğamiral)
  • Tümgeneral (Tümamiral)
  • Korgeneral (Koramiral)
  • Orgeneral (Oramiral)
  • Mareşal (büyük amiral)

  Not: General Kara ve Hava Kuvvetlerindeki paşalar, Amiral Deniz Kuvvetlerindeki paşalara denir.

   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye

  Cevap: TSK'da Rütbeler (Türk Silahlı Kuvvetleri Rütbeleri)
  Teğmen:

  Teğmen, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Asteğmen ile Üsteğmen arasında olan, takım komutanlığı yapan subaydır.

  Normal şartlar altında görev süreleri 3 yıldır. Kara, hava ve deniz harp okulu öğrencileri 4 yıllık eğitimlerinin ardından, sivil üniversitelerde okuyan Fakülte ve Yüksek Okullar Komutanlığı'na bağlı öğrenciler ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde okuyan öğrenciler bu rütbe ile mezun olurlar. Ayrıca 12 ay yedek subay olarak askerlik hizmetini yapan üniversite mezunları, terhis tarihlerinden bir ay önce teğmen rütbesini kazanırlar. TSK, 4-6 yıllık eğitim veren üniversitelerin ihtiyaç duyduğu bölümlerinden mezun olanları, yapılacak seçme sınavı ve eğitimi müteakip sözleşmeli veya muvazzaf subay statüsünde teğmen olarak istihdam etmektedir. Aynı zamanda TSK Personel Mevzuatında belirtilen şartları haiz olan astsubaylar arasından Subaylık Sınavında başarılı olanlar Teğmen rütbesine nasbedilerek görevine subay olarak devam etmektedir.
   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye

  Cevap: TSK'da Rütbeler (Türk Silahlı Kuvvetleri Rütbeleri)
  Üsteğmen, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Teğmen ile Yüzbaşı arasında olan subaydır.
  Toplam görev süreleri 6 yıldır. Doktora ,sanatta yeterlilik veya yüksek lisans programlarını bitirme gibi mümtaz terfi durumlarında bu dönem 4 ila 5 yıla düşmektedir. Takım komutanı ile bölük komutanı görevlerini icra edebilirler.Sadece Kıdemli Üsteğmen'ler Bölük Komutanı görevini yapabilirler.
  Yüzbaşı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Üsteğmen ile Binbaşı arasında olan subaydır. Genelde bölük komutanı olurlar. Normal şartlarda görev süreleri 6 yıldır.
  İlk 3 yılı Yüzbaşı, son 3 yılı ise Kıdemli Yüzbaşı olarak adlandırılır.
  Binbaşı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Yüzbaşı ile Yarbay arasında olan subaydır.
  Normal şartlarda görev süreleri 5 yıldır.Üstün kıdem ve erken terfi ile görev süreleri 2 yıla kadar inebilir. Orduda tabur biriminin komutanı olarak adlandırılır ve üstsubay sınıfına dahil olunan rütbedir. Bu rütbede şapkaya sırma, omuzdaki apolete (deniz kuvvetleri harici) defne yaprağından oluşan çelenk eklenir.
  Yarbay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Binbaşı ile Albay arasında olan subay.
  Normal şartlar altında görev süreleri üç yıldır. Kara kuvvetlerinde ve jandarma'da alay komutanı yardımcısı veya idari görevlerde, Deniz kuvvetlerinde gemi komutanlığı veya benzeri görevlerde, Hava kuvvetlerinde ise filo komutanlığı gibi görevlerde bulunurlar. Bu rütbe, albaylık rütbesine hazırlama maksadını güttüğü için bekleme süresi kısadır ve yarbaylar bekleme sürelerinin bitimiyle, kadro şartlarının da uygun olması durumunda derhal bir üst rütbeye atanır.Kara Kuvvetleri'nde genellikle Alay Komutanı Yardımcısı olarak görev yaparlar.


  Osmanlı Ordusunda Kaymakam denirdi.


  Albay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Yarbay'dan sonraki subay rütbesi.
  Kıta görevlerini alay komutanı ya da daha büyük askeri birliklerde (tugay,tümen,kolordu veya ordu) kurmay başkanı,şube müdürü olarak yaparlar.Genelkurmay ya da kuvvet komutanlıkları bünyesinde de şube müdürlüğü veya daire başkanlığı gibi görevleri de deruhte edebilirler.


  Normal şartlarda görev süreleri 6 yıldır.Albay rütbesindeki subayların terfi durumları,genelde görevlerinin 5.yılında Yüksek Askeri Şura'da görüşülür. Terfiye layık görülen albaylar tuğgeneral/tuğamiral rütbesine yükseltilirler.


  Osmanlı ordusunda Alaybeyi ve "Miralay" denirdi.
  wikipedia.org
   
 4. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye

  Cevap: TSK'da Rütbeler (Türk Silahlı Kuvvetleri Rütbeleri)
  GENERALLER

  TUĞGENERAL
  Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en düşük seviyedeki general rütbesi. Deniz kuvvetlerinde tuğamiral.
  Albaylıktan sonraki rütbedir.Bu rütbede defne yaprağından oluşan çelenge çapraz kılıçlar eklenir. Kıta görevlerini Tugay Komutanı olarak yaparlar.bu rütbede genellikle 4 yıldır. 4 yılın sonunda yüksek askeri şura tarafından görev süresi uzatılabilir, emekliye ayrılabilir veya tümgeneral ( deniz kuvvetlerinde tümamiral) rütbesine terfi ettirilir. Osmanlı döneminde sancakbeyi olarak anılır.  TÜMGENERAL
  Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Tuğgeneral ile Korgeneral arasında olan subay, general. Deniz kuvvetlerinde tümamiral.
  Orduda Tümen Komutanı olarak görev yaparlar. Normal şartlar altında görev süresi 4 yıldır. TSK nın tugay yapısını kullanmaya başlaması nedeniyle çok az sayıda tümen kuruluşu kalmıştır. Osmanlı'da "Mirliva" olarak anılır.Kurtuluş Savaşında İnönü ve Kütahya-Eskişehir Savaşlarında ordunun komutanı Mirliva(Tümgeneral/Tuğgeneral)İsmet(İnönü)Paşa idi.  KORGENERAL
  Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Tümgeneral ile Orgeneral arasında olan subay, general. Deniz kuvvetlerinde koramiral.
  Kıta görevlerini Kolordu Komutanı olarak yaparlar. Normal şartlar altında görev süreleri 4 yıldır.
  Askeri dokunulmazlık hakkına sahip ilk rütbe korgeneral/koramiral rütbesidir.
  TSK Personel Kanunu uyarınca,yalnızca muharip sınıf mensubu generaller (kurmay subay olmaları şartıyla birlikte) korgeneral rütbesine yükselebilirler.  ORGENERAL
  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin mareşal'den önceki en yüksek rütbesi.Ayrıca süre beklemeyle edinebilecek en son ve en yüksek rütbedir. Deniz kuvvetlerinde karşılığı oramiral dir.
  Kıta görevlerini ordu komutanı olarak yaparlar. Kuvvet komutanları da orgeneral'dir. Şu anda TSK'da 14 orgeneral/oramiral vardır. Normal şartlar altında görev süreleri 4 yıldır.
  TSK Personel Kanunu uyarınca,yalnızca muharip sınıf mensubu generaller (kurmay subay olmaları şartıyla birlikte) orgeneral rütbesine yükselebilirler.
  Mareşal, bazı ülkelerdeki en yüksek askeri rütbe. Deniz kuvvetlerindeki eşiti büyükamiraldir. Osmanlıca karşılığı "muşir"dir.Bu rütbeye sahip olan kişiler "Komutanlar Komutanı" olarak anılır.
   
 5. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye

  Cevap: TSK'da Rütbeler (Türk Silahlı Kuvvetleri Rütbeleri)

  SUBAY RÜTBELERİ

  [​IMG]
   
 6. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye

  Cevap: TSK'da Rütbeler (Türk Silahlı Kuvvetleri Rütbeleri)

  ASTSUBAY, UZMAN, ERBAŞ RÜTBELERİ


  [​IMG]
   
 7. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek

  Cevap: TSK'da Rütbeler (Türk Silahlı Kuvvetleri Rütbeleri)

  Bilmiyordum, ögrenmis oldum sagol canim adminim :)
   
 8. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye

  Cevap: TSK'da Rütbeler (Türk Silahlı Kuvvetleri Rütbeleri)

  Ellerine sağlık adminim
   
 9. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Türk Silahlı Kuvvetlerindeki rütbe ve işaretler

  Kara -Hava Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı Rütbe İşaretleri:
  [​IMG]

  [​IMG]

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Rütbe İşaretleri:
  [​IMG]
   
 10. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Cevap: Türk Silahlı Kuvvetlerindeki rütbe ve işaretler

  Yaka İşaretleri:
  [​IMG]

  Deniz Kuvvetleri:
   
 11. ışılsu

  ışılsu Yeni Üye

  gerçekten süpersin ya arkadaşım sen de asker eşisin galiba ama sen orduda olmalıydın bence bilmeyenlere çok güzel bilgiler
   
TSK'da Rütbeler (Türk Silahlı Kuvvetleri Rütbeleri) konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Türk Deniz Kuvvetleri

  türk deniz kuvvetleri gücü aksaz deniz üssü 1920 yılından günümüze türk denizciliğinde meydana gelen değişim ve gelişim 1920 yılından günümüze denizciliğinde meydana gelen değişim ve gelişimi gelişimler CUMHURİYET ÖNCESİ TÜRK DENİZ KUVVETLERİ Anadolu Selçuklu Devleti Dönemi: Oğuz Türkleri, Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Alparslan liderliğinde 1071 yılından itibaren Anadolu’ya yerleşmeye...
 2. Türk Hava Kuvvetleri

  abd hava kuvvetleri uçak sayısı türk hava kuvvetleri ne zaman kuruldu israil uçak sayısı israil envanteri konya harp okulu Türk Hava Kuvvetleri KURULUŞ YILLARI Dünyanın ilk askeri havacılık teşkilatlarından biri olan Türk Hava Kuvvetlerinin tarihçesi, 1909 yılına kadar uzanmaktadır.Türk ordusunda havacılıkla ilgili ilk çalışmalara 1909 yılında başlanmış, 1910 yılında bu çalışmalar...
 3. Türk Kara Kuvvetleri

  türk kara ordusu geçmişten bugüne geçmişten bugüne kullanılan silah ve araçların değişimi türk kara ordusunun kullandığı silahlar ordusu silah ve araçların değişimi kullanılan gelişimi Türk Kara Kuvvetleri Tarihçesi Kara Kuvvetleri temeli; Hun İmparatorluğu döneminde Mete Han tarafından M.Ö.209 yılında atılmıştır. 1040 yılında Dandanakan Meydan Muharebesinde Gaznelileri yenerek...
 4. Askeri Rütbeler

  askeri rütbe sıralaması askeri rütbeler sıralaması asker rütbe rütbeler osmanlıda
 5. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Yapısı ve Görevleri

  tsk yapısı tsk teşkilat yapısı türk silahlı kuvvetlerinin teşkilat türk silahlı kuvvetleri nın Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye Cumhuriyeti devletini içten ve dıştan gelebilecek olan tehditlere karşı savunma vazifesini üstlenmiş olan silahlı devlet kuvvetidir. Yaptırım gücünü, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan alır. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. rütbe yılları

  ,
 2. tsk da en büyük rütbe

  ,
 3. askeriyede rütbe atlama

  ,
 4. askerde rütbe atlama süreleri,
 5. kurmay subayların terfi süreleri,
 6. paşa rütbeleri,
 7. üsteğmenden sonraki rütbe ,
 8. Paşa olmak için en düşük rütbe ne ,
 9. rütbe atlama süreleri,
 10. subay rütbe bekleme süreleri