Tül perdeler nasıl yıkanır?

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

 1. tüller nasıl yıkanmalı perde nasıl yıkanır perdelerin yıkanması perdeler kaç derecede yıkanır tül perde
  Çoğumuz yaz temizlğine henüz başladı bazılarımız bile çoktan bitirdi.Özellikle perdeler insanın oldukça zamanını alan bir olay.Sizlere perde temizliği hakkında bazı pratik ve işinize yarayacağını düşündüğüm bilgileri vermek istiyorum
  Tül perdeler normalde yılda 4 kez yıkanmalıdır. Ancak sigara içiliyor, soba yanıyor ve kaloriferlere yakınsa bu yıkama 5 ya da 6’ya çıkarılabilir.
  [​IMG]
  Buruşmanın önlenmesi için camdan alınır alınmaz bekletilmeden yıkanması gerekir. Yıkanan tüller üst üste bekletilmemeli, hemen asılıp kurutulmalı, yedeği yoksa ütülenip asılmalı. Bol suda yıkanıp, durulanmalıdır.

  Tüllerin yıkanacağı su 30 dereceden fazla soğuk olmamalıdır. Küvette yıkanan tüllerin suyu değişeceği zaman buruşmamaları için banyoya enine konarak bir sopanın üzerine uzunlamasına asılmalıdır

  Tüller elde yıkanacaksa çamaşır makinesine konulan deterjandan biraz daha fazlası kullanılmalıdır.Yıkanan tüller silkelenmeli, dikiş yerlerinden normal şekilde hafifçe düzeltilerek asılmalıdır.

  Kalın perdeler ile ince olmayan tüllerin bazıları ara sıra elektrikli süpürgeyle temizlenmelidir. Tüller çok kirli ise, yıkanmadan önce bir iki saat ılık suda tutlmalıdır. Tüllerin üzerinde leke oluşmuşsa önceden macun hale getirilen deterjan bu lekelerin üzerine sürülüp 1 saat bekletilip sonra yıkanmalıdır. Pahalı, çabuk sökülebilir, değerli tüller kullanılıyorsa büyük bir yastık kılıfı içinde yıkamak gerekir. (Makinenin en ağır ayarında)

  Eğer tüller bilinenden fazla kirli ve solmuşsa bir su yıkadıktan sonra deterjanlı suya 1 su bardağı amonyak koyup 2 saat bekletilmeli ve bir yıkamadan sonra birkaç kez durulanıp, güneşe tutulmalıdır.

  İri delikli naylon ve renkli tüllerin şekil ve motiflerinin bozulmaması için son kez yıkama suyuna 1 çay bardağı demli çay suyu karıştırıp durulanmalıdır.
 2. Tülleri yıkarken Detarjan seçimi

  Tüllerinizi yıkarken deterjan seçiminize özen gösterin aksi takdirde beyazlatacağım diye yıpranmalarına sebep olursunuz.
  Beyazlatma ve leke çıkarma etkisi için bir ürünün oksijen bazlı ağartıcı içermesi gerekir buda en iyi sodyum perkarbonattır.
  İncelediğim kadarıyla Ankara Sodamatik adlı ürün bu bileşime sahip üstelik fiyatı uygun.

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. perdeler kac derecede yikanir

  ,
 2. perde nasıl yıkanır

  ,
 3. tüller kaç derecede yıkanır

  ,
 4. perde kaç derecede yıkanır,
 5. tül perde nasil yikanir,
 6. tül perde kaç derecede yıkanır,
 7. tül kaç derecede yıkanır,
 8. tul perdeler kac derecede yikanir,
 9. tul perde yikama,
 10. tül nasıl yıkanır,
 11. tüller nasıl yıkanır,
 12. tuller kac derecede yikanmali,
 13. perdeler kaç derecede yıkanmalı,
 14. tül perde kaç derecede yıkanmalı,
 15. beyaz perdeler kaç derecede yıkanır