Tüp Bebek Uygulaması Sırasında Karşılaşılabilecek Sorunlar

sılam_nisa

Hamiş Melek
Tüp Bebek Uygulaması Sırasında Karşılaşılabilecek Sorunlar
Sevgili meleklerim;tüp bebe?e karar verdiniz ama her i?te bir risk faktörü oldu?u gibi tüp bebek uygulamas?nda da baz? sorunlarla kar??la?abilirsiniz.Bu sorunlara biraz de?inelim;

uyuyan%20bebek-3ca.jpg

Tüp Bebek Uygulamas? S?ras?nda Kar??la??labilecek Sorunlar
Tedavinin iptal edilmesi: Hastalar?n tedaviye beklenen yan?t? vermemesi, yeterli say?da yumurta olu?mamas? durumunda olur. Genellikle bu oran 7’de 1’dir.

Yumurta bulunamamas?: Nadiren overle ilgili problemler, daha s?k olarak yumrta toplama i?lemi öncesinde yumurtlama olmas? veya ultrason ve E2 takipleri normal olmas?na kar??n follikülden yumurta ç?kmamas? (Empty follikül sendromu) sonucu olu?ur. EFS tüm sikluslar?n %2-7’sinde görülür ve özellikle kad?n ya??n? ileri olmas? halinde tekrarlama olas?l??? %20’ye kadar ç?kar.

Transfer zorlu?u: Kad?n?n anatomik problemleri nedeniyle embriyo transferi çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda gebelik ?ans? dü?mektedir.

Sperm bulunamamas?: TESE uygulanan hastalar?n yakla??k %40'?nda sperm bulunamaz ve tedavi iptal edilmek zorunda kal?n?r.

Döllenmenin olmamas?: Yumurta toplama i?lemi uygulanan kad?nlar?n %5’inde görülür. Ço?unlukla dü?ük sperm say?s?na ya da yumurta ile ilgili problemlere ba?l? olsa da her zaman nedenini ortaya koymak mümkün olmayabilir. Gebelik testi öncesi kanama: Test gününden önce kanamas? olanlarda gebelik ?ans? dü?mekle birlikte gebelik olmad??? anlam?na gelmez.

D?? gebelik olas?l???: Tüp bebek uygulamalar?ndan sonra d?? gebelik ihtimali %1-3 aras?ndad?r. Tüplerle ilgili ameliyat veya hasarlanma öyküsü olan kad?nlarda görülme ihtimali artar. Ço?unlukla kahve rengi, lekelenme ?eklinde vajinal kanama ve kas?k a?r?s? vard?r ve seri kanda gebelik testi (beta HCG) takibinin yan?nda vajinal ultrason ile tan?nabilir.

Ovarian Hiperstimülasyon sendromu (OHSS): Baz? kad?nlarda yumurta üretimini art?rmak için kullan?lan ilaçlara kar?? overlerin a??r? cevap vermesi nedeni ile olu?an bir durumdur. Kesin nedeni bilinmemektedir. Hastalarda uyar?lmay? izleyen iki hafta içerisinde baz? yan etkiler meydana gelebilir. Bu durum kar?n bo?lu?u ile di?er vücut bo?luklar?nda s?v? toplanmas? ?eklinde ortaya ç?kar. Belirtiler ?i?kinlik, alt kar?n a?r?s?, bulant?, kusma, ishal, a??r vakalarda nefes darl??? ve kan p?ht?la?mas?nda art?? ?eklindedir. Tüp bebek uygulanan hastalar?n ço?unda hafif belirtiler görülebilmekle birlikte hastalar?n %5’inde durum giderek daha ?iddetlenir ve bu hastalar?n hastanede yatarak tedavisi gereklidir. OHSS aç?s?ndan riskli olan ki?ilerde tedavi iptal edilebilir veya yumurtalar topland?ktan sonra embriyo transferi ertelenebilir ve yumurtalar dondurulabilir ya da ilaç dozu dü?ürülebilir.

İlk tüp bebek denememde ovülasyonda problem olduğu için yapamamıştık yani başka deyişle hiç başlayamadık bile diyebilirim. klomen falan kullandım ama iş e yaramadı. iki gün önce bu sefer de selman laçinle görüşmeye gittim tedaviye bir daha başlayacağım, bakalım hayırlısı diyorum, bu sefer inanıyorum.

Geri