gebe
  1. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83

Tüp tünelin 7’si battı, 4’ü kaldı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

Marmaray projesi kapsamında İstanbul Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek 1387 metre uzunluğundaki 11 tüp tünelden 7’ncisi de dün deniz tabanına batırıldı. Böylece batırılan tüplerin uzunluğu 945 metreye ulaştı. Kalan 4 tüpün de yıl sonuna kadar batırılması planlanıyor. 135 metre uzunluğunda, 18 bin ton ağırlığındaki 7’nci tüpün Ecem Sultan Katamaranı’ndan batırılma işleminde DLH İstanbul Bölge Müdürü Haluk İbrahim Özmen ile diğer görevliler hazır bulundu. Tüp, 55 metredeki yerine sorunsuz yerleştirildi.

Dünyanın en derine inen tüpü E-3

Tüplerin denize indirilmesine Üsküdar açıklarından başlandı. Bugüne kadar E-11 tüpü 41, E-10 43 ve E-9 tüpü de 47 metre derinliğe indirilmişti. E-8 48.5, E-7 52, E-6 53 ve dün batırılan E-5 numaralı tüp ise 55 metre derinlikte yerini aldı. En derin yere, yani 60 metreye indirilecek tüp ise E-3. Tüp geçiş projesi, 60 metre derinliğe inme özelliğiyle mühendislik açısından bir ilk olarak tanımlanıyor. Dünyada 150’ye yakın tüp tünel var ancak hiçbiri denizin yüzeyinden 60 metre derinlikte değil.

kaynak:hürriyet.com

Tüp tünelin 7’si battı, 4’ü kaldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tünel

Tünel

Tünel içinden trenle geçmek, üzüntülü ve tasalı geçen günlerin sona ereceğine, feraha ve huzura kavuşacağına işarettir. Tünel içinden trenle geçmek, sıkıntılı geçen günlerin sona ereceğine, rahata ve huzura kavuşacağına yorumlanır. Sorun, sıkıntı, derttir.Rüyada tünel gibi karanlik bir yerden geçmek, sonu belli olmayan bir maceraya atilacaginiza tünelden çikmak ise bütün sikintilarinizdan...
  2. Tüp Bebek Tedavisi - 4

Tüp Bebek Tedavisi - 4

Yumurtaların Döllenmesi Toplanan yumurtalar zenginleştirilmiş besi yerlerine alınır. Erkek eşten alınan sperm örneği özel yöntemler ile hazırlanarak yumurtaların bulunduğu yere eklenir. Eklenecek sperm miktarı yumurta başına yüzbin hareketli sperm düşecek şekilde belirlenir. Bunlar inkübatör adı verilen anne vücudunun benzeri bir ortam sağlayan cihazlara konur. Ertesi gün yumurtaların...
  3. Buluşmaya 4 yıl kaldı

Buluşmaya 4 yıl kaldı

İnkar etmeyelim, uzaylılar vaarr :D 2013’te uzaylıların bulunduğu ya da canlı yaşamına uygun yüzlerce, binlerce gezegen bulacağız. Hakkında onlarca bilim kurgu filmi çekilen, yüzlerce kitap yazılan uzaylılar gerçek ve bulunmayı bekliyorlar... Bu, Newsweek dergisine konuşan dünyaca ünlü astronomların tahmini. 1960’ta uzaylılardan gelebilecek olası mesajları dinlemek için oluşturulan SETI...
  4. Batına az kalmış melekler buyrunnn...

Batına az kalmış melekler buyrunnn...

Selam canlar aranıza yeni katıldım.1.5 yıllık evliyim ve 3 aydır bebiş istiyoruz:) Benim adetime 4 gün var ve daha yumurtlama günümden hemen sonra yani 6 gün önce göğüs ağrısı ve sağ kasıkta hala devam eden ağrı var. Son günlerde de aşırı derecede halsizlik ve uyku isteği. Göğüslerimde de özellikle solda yeşil damarlar belirdi. Siz ne gibi belirtiler yaşadınız?? Yardımcı olursanız sevinirim:d040:
  5. 40 yaşındayım tüp bebek için geçmi kaldım?

40 yaşındayım tüp bebek için geçmi kaldım?

Merhaba.Geç evlendim ve çocuk sahibi olma yaşım da uzadı. Bebeğim olmadı.Şimdi tüp bebek istiyoruz ama geç mi kaldım?Kaç yaşa kadar tüp bebek yapılır?

Sayfayı Paylaş