Türbanı şikayet eden öğretmenler aklandı

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Türbanı şikayet eden öğretmenler aklandı
ANTALYA Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, Alanya'da açık lise sınavlarına türbanla girenleri rapor eden ve buna izin veren okul müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunan Eğitim-Sen üyesi üç öğretmen hakkında açtığı soruşturmada suç unsuruna rastlanmadı.

Eğitim-Sen Alanya Temsilcisi ve Çıplaklı İlköğretim Okulu öğretmeni Kemal Göl ile Gönül Kemal Reisoğlu İlköğretim Okulu öğretmeni Hüseyin Çetin ve Alanya Anadolu Lisesi öğretmeni Ali Koca, 23- 24 Haziran 2007'de yapılan açık lise sınavına türbanlı öğrencilerin girdiğini tespit etmiş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Köseoğlu ve 3 lise müdürü hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Alanya Kaymakamlığı'nın isteği üzerine konuyu araştıran müfettişler Fevzi Araz ve Selahattin Altaş, iddiaların ‘ön inceleme yapılmasını gerektirecek nitelikte olmadığı’ yönünde rapor hazırladı. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ise, şikayetçi üç öğretmen için ‘toplu dilekçe verdikleri’ iddiasıyla Valilikten soruşturma izni aldı. İlköğretim müfettişlerince yapılan soruşturmada suç unsuruna rastlanmadığı kaydedilerek, soruşturma işlemden kaldırıldı.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, konuyla ilgili olarak Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'lei görüştüğünü bildirerek, “Vali Bey, üç öğretmenin kaymakamlığa verdiği dilekçenin toplu dilekçe değil, sendikal bir girişim olduğunu belirterek, bu bağlamda soruşturmaya gerek olmadığını iletti. Adaletin yerini bulması sevindirici. İdarecilerin bu konularda daha dikkatli olması gerektiği açıktır” diye konuştu.

Hürriyet

Geri