Türk Kızılayı Geneş Başkanı'ndan Bağış Açıklaması

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Türk Kızılayı Geneş Başkanı'ndan Bağış Açıklaması
Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, bağışın mahrem kalması gerektiğini belirterek "Televizyonlara insanlar çıkarılıp rencide ediliyor. Bağış yapanların da duyguları sömürülüyor. İnandığımız İslam dini ’Bir elin verdiğini öbür el bilmemeli’ diyor.

İnsan onuruna aykırı şovlar yapılıyor" dedi. Aydınlı Group’un Türkiye’de temsil ettiği markalardan Pierre Cardin’le yaptıkları ’Yenilenen gardroplar gülen yüzler’ kampanyasının tanıtım toplantısında sorularımızı yanıtlayan Tekin Küçükali, hayır işinde rekabet olmayacağını söyledi. Ailelerin televizyon kanallarına çıkartılıp, yapılan yardımların gösterildiğini belirten Küçükali, "İnsanlara duygularınızı alalım diyorlar. Bu insan onuruna aykırıdır" diye konuştu.

İnsanlık için yardım

Yardımların insanlık için yapılması gerektiğini, kurum için olmadığını vurgulayan Küçükali, bir takım etik kurallar çiğnenerek yapılan yardımların vebali olduğunu söyledi. Küçükali, adaleti ile bilinen Hz. Ömer’in başından geçmiş bir hikayeyi şöyle anlattı: "Hz. Ömer döneminde çok yoksul bir kadın aç çocuklarını oyalayabilmek için tencerede taş kaynatıyor. Bunu öğrenince Hz. Ömer kadının yanına yardım etmeye gidiyor ama kim olduğunu söylemiyor. Kadın ’Hz. Ömer beni duymadı. Bize yardım etmedi’ diye sitem ediyor. Küçükali ’Benim reklamım olacak daha fazla yardım toplayacağım diye düşünmek yanlış. Yardımlarımız gizlidir. Eğer biz bir merhamet kuruluşuysak, insanların başını eğmesine sebep olacak tutumlardan kaçınmalıyız. Hem yardım yapılan hem yardım yapan insanın duyguları sömürülüyor."

Kimseyle yarışmıyoruz

Sözleriyle Deniz Feneri’ni mi kast ettiği sorumuza Küçükali, "Kimseyle yarış halinde değiliz" yanıtını verdi. Biz Türkiye’de de yurtdışında da bütün faaliyetlerimizi gizli saklı yapıyoruz diyen Küçükali, şöyle devam etti: "Her insan bulunduğu yeri istismar edebilir. Hiçbir yeri hiçbir kurumu kendi kafanıza göre yönetmemelisiniz. Biz şimdi yeni bir uygulamaya geçiyoruz. Bağışta bulunanlara bir kod numarası vereceğiz. Yaptıkları bağışın nasıl kullanıldığını görecekler. Gerekirse hesap soracaklar. Bir buçuk yıldır üzerinde çalıştığımız bu sistemle işler daha iyi yürüyecek. Türk Kızılay’ı kan bağışında bunu yapıyor. Bağışladığınız kanın kime verildiğini öğreniyorsunuz."

Gardıroplardaki binlerce takım elbiseyi bekliyoruz

PIERRE Cardin ile Türk Kızılayı 25 Ekim-10 Aralık tarihleri arasında Aydınlı Mağazaları, Pierre Cardin satış noktaları, Ay Merkez ve YKM’lere götürülecek takım elbiseleri ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak. Aydınlı Grup İcra Komitesi Üyesi Levent Özkan, kuru temizleme yapılıp, ütülenip paketlenmiş ürünleri Kızılay’a vereceklerini belirterek, "Getirdikleri her elbise için Pierre Cardin markalı takımlarda 50 YTL tutarında indirim uygulanacak. Gardroplarda kullanılmayan takımları bayrama kadar ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Bize binlerce takım elbise gelmesini bekliyoruz" dedi.

hurriyet.com

Geri