gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Türk Tiyatrocularımız - N

Konu, 'Sinema & Tiyatro' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Naşit Özcan Türk Tiyatro oyuncusu, yönetmen. 1957'de İstanbul'da doğdu. Tuluat Ustası Naşit Bey'in torunu ve tiyatrocu Selim Naşit Özcan'ın oğludur. 1971 yılında Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nda yönetmenliğini Ferih Egemen'in yaptığı Ben Çalmadım adlı çocuk oyunuyla ilk kez sahneye çıktı. 1979-80 döneminde Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nun açtığı kurslarda tiyatro eğitimi aldı.
    Muhtelif tiyatrolarda çalışan Naşit Özcan 1988'de Şehir Tiyatrosu'na katıldı ve pek çok oyunda rol üstlendi. 1994 yılında "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" adlı oyunda Vicdani rolüyle, 2000 yılında "Kadın ile Memur" adlı oyunda Memur rolüyle Afife Jale Ödülleri'ne en iyi erkek oyuncu dalında aday oldu.

2. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Türk Tiyatrocularımız - N
    Necdet Mahfi Ayral, (6 Ağustos, 1908 İstanbul - 6 Haziran, 2004İstanbul) tanınmış bir tiyatro ve sinema sanatçısıdır.
    Avusturya Lisesi'nde sürdürdüğü eğitimini Birinci Dünya Savaşı nedeniyle yarıda bıraktıktan sonra, Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren filmlerde ve tiyatro oyunlarında rol almış, bazı filmlerde senaryo yazarlığı da yapmıştır. Ölümünden önceki dönemde dünyanın en yaşlı bilinen aktörleri arasındaydı.

3. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Nedim Saban 1967 yılında İstanbul’da doğmuştur. Merhum Türk Yahudi Hahambaşı Rafael Saban'ın torunudur. Tiyatroya 1976 yılında çocuk oyunları yazarak başlamıştır. 1979 yılında çocuk hakları üzerine yazdığı bir oyun Unicef’in bir yarışmasında dereceye girmiştir. 1982 yılında "Beş Kafadarlar Çocuk Tiyatrosu"’nu kuran Nedim, bu tiyatroda dört yıl boyunca altı oyun sahneye koymuş ve bu oyunlarda rol almıştır. Türkiyede ilk kez çocuk parklarında tiyatro uygulamasını da başlatan "Beş Kafadarlar Tiyatrosu", tiyatroya gidemeyen çocuklara tiyatro götürmeyi ilke edinmiştir.
    1986 yılında İstanbul Robert Koleji'nden mezun olduktan sonra, aldığı bir bursla A.B.D’ye giden Nedim, bu ülkede yedi yıl boyunca tiyatro, sinema ve televizyon eğitimi görmüş ve New York Üniversitesi’ni yüksek dereceyle bitirmiştir.
    Bitirme tezi olarak sahneye koyduğu "Hizmetçiler ve Hortlaklar" adlı oyunla 1000 yönetmen arasından 3 kişiye verilen bir bursa layık görülen ve bir yıl boyunca Amerika’nın en önemli tiyatrolarında (Berkshire Theatre Festival, Guthrie ve New York Theatre Workshop) staj yapan Nedim Saban, 1992 yılında Türkiye’ye dönmüştür.
    Türkiye’ye döner dönmez "Tiyatrokare"’yi kurup, bu tiyatroda "Müziksiz Evin Konukları", "Bahara Uyanış" oyunlarının yapımcı ve yönetmenliğini, "Oleanna", "Cadılar Zamanı", "Kendine Ait Bir Oda", "Soytarı", Bir Kadın", "İki Perde İki Oyun" adlı oyunlarının yapımcılığını üstlenen Nedim Saban, ayrıca "Salaklar Sofrası", "Üç Kadın Bir Çapkın", "Oscar" ve "Profesör Enişte" adlı oyunlarda rol almıştır. Yeni oyun yazarları kazanmak amacıyla ortak üretim laboratuarını başlatan "Tiyatrokare" ile tüm Anadolu’yu dolaşmıştır.
    Show TV’de "Saklambaç" ve "Süper Aile" programlarının metin yazarlığını, ATV’de "Randevu", Kanal D’de "Tartışma Büyüyor" adlı programların sunuculuğunu üstlenen Nedim Saban, 1992 yılında Energy Fm’de Türkiye’nin ilk telefonlu ve canlı talk show’unu sunmaya başlamıştır. Radyoda ilgiyle dinlendikten sonra, televizyona transfer olan "Dr.Stress", sekiz yıldır halkın dertlerine derman aramaktadır. Siyasetten cinselliğe, sosyal sorunlardan eğitime, kültüre, sağlığa değin her konuyu özgürce tartışmaya açan Dr.Stress, ATV, Star ve Kanal 6’da yayına girmiştir.
    Nedim Saban, "Tiyatrokare"’nin sunduğu "Zeki Müren Müzikali"’nde yapımcı, oyun metni yazarı ve yönetmenlik görevini üstlenmiştir. Ayrıca Amerikan Tiyatro Tarihi’nin en uzun süreli oynanan oyunu sıfatıyla Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen "Şen Makas"’ın yapımcılığı ve yönetmenliğini yapmıştır. Ünlü komedyen Steve Martin’in "Şerefe 20.Yüzyıl" adlı oyununu sahneye koymuştur.
    Haftalık yazıları bir süre Aktüel ve Artıhaber dergileri’nde yayınlanan Saban, İstanbul’da yaşamakta ve Türkçe’nin yanısıra, Fransızca ile İngilizce bilmektedir. Türkan Şoray, Şener Şen ile "İkinci Bahar" dizisinde "Medet" rolünü üstlenmiştir. Son olarak "İKİ ODA BİR SİNAN"adlı sitcom'u hayata geçirmiş ve Sinan rolünü üstlenmiştir. Çocuk Tiyatrosu geleneğinden gelen Saban, çocuklar için de "Eti Bir Bilmecem Var" programını sunmuştur.

4. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Nedret Güvenç, (d. 5 Eylül 1930, İzmir). Türk tiyatro sanatçısı.
    Ankara Devlet Konservatuvarı'nda şan ve piyano eğitim alan sanatçı, tiyatroya ağırlık vermeye karar verdi. 1948'de İzmir'de tiyatroya başlayan Güvenç, İzmir Şehir Tiyatroları1950 yılında kapatılınca İstanbul'a taşındı ve İstanbul Şehir Tiyatroları'na katıldı. 1959-60 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatrosu'nda da konuk oyuncu olarak sahneye çıkan sanatçı, sonrasında tekrar İstanbul'a döndü. Sayısız tiyatro oyununda başrol oynayan Güvenç'in bu dalda pek çok ödülü vardır.
    1974'te "En Büyük Kumar" ile yönetmenliğe başlayan sanatçı, 1995'te emekli olduğu İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan sonra "Tiyatro İstanbul" bünyesine katılmıştır. Halen tiyatro çalışmalarına devam etmektedir.
    1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.
    Üç evlilik yapan Güvenç'in bir kızı vardır.

5. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Nejat Uygur

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç oğlundan ortancası olan Uygur, eğitimini Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde tamamladı. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe'de okudu ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başladı. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa'da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel Bölümü'ne girdi ama mezun olamadı. Tiyatroya profesyonel olarak 1949 yılında "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım attı. Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirtti:
    "Benim düşündüğüm ilk meslek pilotluktu. Çocukluğumda pilot olacağımı düşünürdüm. Hatta hiç unutmam Manisa'da olduğumuz yıllarda, yatak çarşaflarını alıp yüksek bir yerden aşağı atlamayı planlamıştım. Tecrübe pilotu olarak önce ağabeyim atladı ve ayağını kırdı. Ağabeyim Zeki Ayhan Uygur, Amerika'da ünlü bir beyin cerrahı şimdi. Onunla gurur duyuyorum. Ağabeyim burada deniz albayıydı, ordudan ayrıldı sonra." [1]
    Gençlik yıllarında Amerika'ya ulaşmak isteğiyle gemici oldu:
    "Benim gençliğimde herkeste Amerika'ya gitmek gibi çok yoğun bir istek vardı. Bu yüzden liman cüzdanı çıkarttım ve gemici oldum. Hiç unutmam, bir Panama şilebinde çalıştım. Gemide kimsenin canı sıkılmazdı. Onlara fıkralar anlatır, taklitler yapardım. Herkes çok gülerdi. Sonra askere gittim, orada da arkadaşlarımı çok güldürürdüm. Giderek insanların yüzünü güldürmek bende tutku oldu. Sonra da tiyatro başladı zaten." [2]
    1943 yılında Sarıyer Halkevi'nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi arttı. Atletizm ve su topu yanısıra iyi bir at binicisidir.[3] 1952 yılında Nejla Uygur ile hayatını birleştirdi. 13 yıl süren Anadolu turneleri sürecinde sırasıyla Süheyl, Süha, Ahmet, Kemal ve Behzat adlı beş erkek çocukları dünyaya geldi. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle "armut ağacının dibine düştüler" ve tiyatrocu oldular.
    1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştı

6. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Nejat İşler (29 Şubat 1972), Türk sinema ve tiyatro oyuncusu.
    29 Şubat 1972 tarihinde İstanbul’un Eyüp semtinde doğan Nejat İşler, Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde okurken tiyatro kollarında görev aldı. Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar Bölümü'nü 1995 yılında bitirdi. Çeşitli tiyatro oyunları, film ve dizilerde görev aldı

7. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Nihat Aybars (1916 - 11 Aralık 2005), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen.
    1943'te Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümü'nü bitirdi. 1948'de Hollywood'a giderek, bir bölümü Hollywood'da, bir bölümü ise Türkiye'de geçen Hollywood Rüyası adlı filmi çekerek, türünün ilk örneği olan filmi yaptı. 1949'dan başlayarak emekli olana değin, Devlet Tiyatroları'nda sanatçı ve yönetmen olarak çalıştı.

Emekli olduktan sonra da oyunlar sahnelemeye devam eden Nihat Aybars, ayrıca resim sanatı ile ilgilendi ve çeşitli sergiler düzenledi. 11 Aralık2005 günü İstanbul'da yaşamını yitirdi.

Türk Tiyatrocularımız - N konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Türk Tiyatrocularımız - D

Türk Tiyatrocularımız - D

Demet Akbağ, (d. 23 Aralık1959). Türk sinema ve tiyatro sanatçısı. Bir Demet Tiyatro'da oynamaktadir. Demet Evgar, ( 19 Mayıs1980, Manisa ), Türk oyuncu. Manisa’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünü bitirdi. Kenter Tiyatrosu’nda ‘Aşk Çemberi’ adlı oyunda ve “Tiyatro Kılçık”ta “Takanlar ve Takılanlar” ve “Ayşegül Hindistan’da” adlı oyunlarda rol aldı. “Aslı ile...
  2. Türk Tiyatrocularımız - F

Türk Tiyatrocularımız - F

ilk tiyatrocularımız Ferhan Şensoy 1951 yılının 26 Şubat günü Samsun'un Çarşamba ilçesinde doğan Ferhan Şensoy'un annesi Müjgan Şensoy ilkokul öğretmeni; babası Yusuf Cemil Şensoy ise tüccar ve o dönem Çarşamba Belediye Başkanıdır. İlk öykü ve şiirleri Yeni Ufuklar ve Soyut dergilerinde 1969 yılında yayımlanan Şensoy'un, yazdığı skeçler de Devekuşu Kabare'de 1970 yılında oynanmaya başladı....
  3. Türk Tiyatrocularımız - M

Türk Tiyatrocularımız - M

Macide Tanır, (d. 1922). Türk sinema ve tiyatro sanatçısı. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro ve Opera Bölümünü'nden sınıf atlayarak 3 yılda mezun oldu. Yüksek lisans sonrası 1943 yılında Devlet Tiyatroları'na katıldı. 1985 yılına kadar sahnelerde kaldı. Sanat yaşamı boyunca sayısı 50'yi aşan dünya tiyatro edebiyatının seçkin eserlerinin başrollerini oynadı. Aldığı pek çok ödülün yanısıra...
  4. Türk Tiyatrocularımız - U

Türk Tiyatrocularımız - U

ünlü tiyatrocularımız ilk tiyatrocularımız Ufuk Özkan, 1975 Almanya doğumlu tiyatro oyuncusudur. Samsun Belediye Konservatuarı tiyatro bölümünden ve 2000 yılında da İstanbul Devlet Konservatuarı tiyatro bölümünden mezun oldu. Emret Komutanım adlı dizide oynamaktadır Ulvî Alacakaptan (1949 - ), Tiyatrocu · 1949 doğumlu, İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi Şişli Yüksek Okulu...
  5. Türk Tiyatrocularımız - İ-Ş

Türk Tiyatrocularımız - İ-Ş

kadın tiyatrocularımız türk tiyatrocularımız ilk ilk türk tiyatrocuları tiyatrocumuz kimdir İbrahim Sadri (d. 1963), Türk şair, tiyatrocu. İstanbul'da doğan İbrahim Sadri, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi işletme Fakültesi'nde okuduktan sonra, yedi yıl tiyatroyla uğraştı. Turnelere çıkarak, Anadolu'yu yakından tanıma imkanı buldu. Çeşitli gazete ve dergilerde yazı...

Sayfayı Paylaş