gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Türk Tiyatrocularımız - T

Konu, 'Sinema & Tiyatro' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

t ile başlayan sinema sanatçıları önemli tiyatrocularımız Taylan Erler, (doğum 1966 - Üsküdar, İstanbul) tiyatro ve sinema sanatçısı. Nişantaşı Dialog Anlatım ve İletişim'de kurs almıştır. Marmara Eğitim Kurumu Tiyatro Öğretim Görevlisi olarak görev yapmtıştır. Orta derecede İngilizce ve Rusça, iyi derecede de Almanca bilmektedir. Kanal D'de sunuculuk yapmış; Radyo Fener ve Radyo Pop'da radyo programcılığı yapmıştır. Pekçok reklam filminde de rol almıştır

2. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Türk Tiyatrocularımız - T
    Tekin Akmansoy, (d. 1924, Sarayköy, Denizli). Tiyatro ve sinema sanatçısı.
    Uzun yıllar çeşitli tiyatrolarda görev alan Tekin Akmansoy, meddah geleneğinin sürdürücülerinden biri olmuştur.
    1974 yılında başlayan Kaynanalar dizisinde Kayserili uyanık işadamı Nuri Kantar tiplemesi ile Esas olarak ön plana çıkmaştır. Bu karakteri yıllarca süren dizinin yanı sıra kaynanalar ve nöri kantar ailesi adlı sinema filmlerinde de canlandırmıştır.
    1990'lı yıllarda kızı Arzu Akmansoy'un yönetmenliğini yaptığı Kaynanalar'ın yeni bölümleri yanı sıra Sonradan Göremeler gibi dizilerle uzun süre sonra televizyona geri döndü.
    1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldı.

3. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Teoman Kumbaracıbaşı

18 Ekim 1971 tarihinde Arjantinde dünyaya gelen Teoman Kumbaracıbaşı, 6 yaşındayken Türkiye'ye geldi. Türkçeyi İlkokulda öğrenen Teoman Kumbaracıbaşı, Tiyatroyla lisedeyken tanıştı. İ.T.Ü. Gemi İnşaatı Mühendisliğini kazandı ve bitirdi.
    Çeşitli tiyatrolarda sahne önü ve arkasında çalıştı.
    2003 yılında Yazı Tura filmi ilk uzun metrajlı filmi oldu ve burada homoseksüel bir karakter olan Teoman'ı canlandırdı. Bu role hazırlanışını şöyle anlatıyor:
    “Ortaya koymam gereken karakteri test etmek için sokakta çok çalıştım. Saçımı başımı yaptırıp İstiklal Caddesi’nde yürüdüm, Bağdat Caddesi’ne çıktım. Sırf konuşma bahanesi olsun diye, insanlara yol sordum. Taksiye, otobüse bindim. Tepki almak istiyordum çünkü. Laf atılması -tabii oyunculuk anlamında- çok hoşuma gitti. Demek ki o kadar iyiydim. Zaten kendi içinizdeki kadın tarafı bulursanız, bunu yansıtırsınız. Bir eşcinseli canlandıracağınız zaman, eşcinsellerin de kabul edeceği bir eşcinsel olması lazım. Nasıl farklı farklı heterolar varsa, farklı farklı homoseksüeller var. Birisi kırıtırken, öteki kırıtmıyordur. Ben ikincisini his olarak daha doğru buldum. Eğer izletebildiysem, ne ala...”
    Aslı Tandoğan ve Beste Bereket ile Kraft Dublaj Stüdyosunu kurdu.
    2005 yılında Aşk Yolu isimli TV Filminde rol aldı.
    Yine 2005 yılında Mahsun Kırmızıgül ve Beren Saatle birlikte Aşka Sürgün isimli dizide Arda ve Civan Azizoğlu karakterlerine hayat verdi. Dizi bitmeden diziden ayrıldı.
    2006 yılında Gözyaşı Çetesi isimli dizide Serdar rolüne hayat verdi.
    Şu anda: Omuzumdaki Melek isimli tiyatro oyununda rol almaktadır. Bir televizyon dizisinde rol almaktadır. Özel Bir Lisenin Tiyatrosunu yönetmektedir.(4 senedir)

4. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Tevfik Gelenbe
    Vefa Lisesi mezunudur. 1980 lerde Ugurlugil Ailesi televizyon dizisinde canlandırdığı "Bacı Kalfa" rolü ile ülke çapında üne kavuşmuştur. Tiyatro çevrelerinde ise, 1969 'da kurduğu "Tevfik Gelenbe Tiyatrosu" vesilesiyle, ve özellikle genç aktörlere bu çerçevede sağladığı desteklerde çok önceden tanınmaktaydı. 73 yaşında kanserden ölmüştür

Tolga Çevik,bir sinema ve tiyatro sanatçısıdır.

Tolga Çevik
    1974 yılında İstanbul'da doğmuştur.Şu aralar Avrupa Yakası adlı dizide Sacit rolüne hayat veriyor

5. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Tomas Fasulyacıyan ( d.1843, İstanbul - ö.1901 İskenderiye, Mısır) Osmanlı tiyatro yöneticisi, yönetmeni ve oyuncusu; Fasulyacıyan Topluluğu'nun kurucusu. Türk tiyatrosunun oluşumunda önemli rol oynadı.
    1843’te İstanbul’da doğdu. Hasköy amatörleri arasında sahneye çıktı, Ermenice oyunlar oynayan Şark Tiyatrosu’na girdi, 1862’de Ekşiyan’la birlikte İzmir turnesine katıldı; Trabzon ve Kafkasya turneleri yaptı; İstanbul’a dönünce Aziziye Tiyatrosu’nda gösteriler yaptı; Güllü Agop’un yanında Osmanlı Tiyatrosu’nda çalıştı; 1879’da Ahmet Fehim ve Küçük İsmail’in bulunduğu toplulukla Bursa’ya gitti, Ahmet Vefik Paşa tiyatrosunda oynadı; Balkan kentlerini gezdikten sonra dönüşünde yine bir topluluk kurarak Samsun ve Tekirdağ’da turneler yaptı, daha sonra Romanya ve Bulgaristan’da gösteriler sundu; Paris’e gitti, dönüşünde İskenderiye’de kaldı.
    Haldun Taner, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı adlı oyununda aktörün hayatından bir kesit sunar. Türk tiyatro oyuncusu Münir Özkul bu oyundaki Fasulyacıyan karakterini canlandıran önemli sanatçılardandır. Taner’in ölümsüzleştirdiği şu sözler Tomas Fasulyacıyan’a aittir:
    "Zaten aktör dediğin nedir ki? Oynarken varızdır. Yok olunca da sesimiz bu boş kubbede bir hoş seda olarak kalır. (…) Birazdan teatro bomboş kalacak. Ama teatro işte o zaman yaşamaya başlar. Çünkü Satenik'in bir şarkısı şu perdelerden birine takılı kalmıştır. Benim bir tiradım şu pervaza sinmiştir. Hıranuş'la Virjinya'nın bir diyalogu eski kostümlerin yırtığına sığınmıştır. İşte bu hatıralar, o sessizlikte saklandıkları yerden çıkar, bir fısıltı halinde yine sahneye dökülürler. Artık kendimiz yoğuz. Seyircilerimiz de kalmadı. Ama repliklerimiz , fısıldaşır dururlar sabaha kadar. Gün ağarır, temizleyiciler gelir, replikler yerlerine kaçışır.

6. Bilge Gökçen

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Toto Karaca -gerçek adı İrma Felekyan`dır- (1912 - 1992) Ermeni asıllı Türk vatandaşı tiyatro, sinema ve bale sanatçısı.
    Sanatçı Cem Karaca'nın annesi, aktör Mehmet Karaca'nın eşidir.

Tunç Yalman, (d. 1925, İstanbul – ö. 3 Mart 2006, İzmir). Türk tiyatrocu. Oyunculuk, yönetmenlik, çevirmenlik yapmıştır. Broadway’de oyun sahneleyen ilk Türk tiyatro sanatçısıdır. Gazeteci Ahmet Emin Yalman’ın oğludur.
    Tiyatro yaşamına Robert Kolej’de öğrenciyken başladı. Okulunu bitirdiği 1944 yılında Muhsin Ertuğrul’un gençlerle hazırladığı Othello oyununda sahneye çıktı. 1946 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’na girdi ve Muhsin Ertuğrul ile birlikte çalıştı. Tiyatroyu onun yanında öğrendi, ona olan hayranlığı ölene dek sürdü. “Atatürk’süz bir Türkiye düşünemediğim gibi, Muhsin Ertuğrul’suz bir Türkiye de düşünemiyorum” diyen Tunç Yalman’ın 2000 yılında yayınladığı “Tunç İki Gözüm” adlı eserinde Muhsin Ertuğrul ’dan kendisine gönderilen mektupları okuyucuya sundu. Bu eser, bir anı kitabı olmanın çok ötesinde Türk tiyatrosu adına önemli bir belgedir.
    Tunç Yalman tiyatro eğitimini ve bu alanda yüksek lisansını Amerika’da Yale Üniversitesi’nde tamamladı. Milwaukee Repertuar Tiyatrosu’nda yönetmen olarak çalıştı. Daha sonra, Vatan gazetesi’nde üç yıl boyunca Şakir Eczacıbaşı ile birlikte "Sanat Yaprağı"nı çıkarttı.
    Rockefeller Vakfı bursu ile Amerika ve Avrupa’nın belli başlı tiyatrolarında incelemeler yaptı. 1957 yılında yönetmen ve oyuncu olarak Dormen Tiyatrosu kadrosuna katıldı. 1959 yılında Fransa’ya giderek reji asistanı oldu. 1960 yılında dönerek Şehir Tiyatrosu’na girdi.
    Gerek özel tiyatrolarda gerekse İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlar sahneleyen Tunç Yalman 1976-1989 yılları arasında Amerika’da ünlü Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Tiyatro Kürsüsünde ders vermeğe başladı. Bu arada, pek çok Fransızca ve İngilizce oyunu da dilimize çevirdi.
    Tunç Yalman, oyunculuğunun, yönetmenliğinin ve çevirmenliğinin yanı sıra, uzun yıllar babası Ahmet Emin Yalman’ın sahibi olduğu Vatan Gazetesi’nde yazdığı tiyatro yazıları ve eleştirileriyle de Türk tiyatrosuna önemli katkılarda bulundu.
    Yalman, uzun yıllar boyunca Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin Danışma Kurulu’nda da görev yapmıştır.

Türk Tiyatrocularımız - T konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Türk Tiyatrocularımız - E

Türk Tiyatrocularımız - E

Elvin Beşikçioğlu, (d. 1972-Çankırı) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu. 1972 yılında Çankırı'da dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarını bitirdi. Devlet Tiyatroları'nın sınavını kazandı. Trabzon Devlet Tiyatrosu'nda iki yıl çalıştıktan sonra evlendi ve ardından eşinin görev yaptığı Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda görev aldı. Diyarbakır'da dört yıl kaldı. Diyarbakır'da...
  2. Türk Tiyatrocularımız - G

Türk Tiyatrocularımız - G

ünlü tiyatrocularımız ünlü türk tiyatrocularımız ilk kadın tiyatrocularimiz Gazanfer Özcan, (d. 27 Ocak1931). Tiyatro ve sinema sanatçısı. İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu'nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi Beyoğlu Taksim Erkek Lisesi'nde tamamladı. Lisedeyken oynadığı "Hisse-i Şayia" adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. İstanbul Belediyesi Şehir...
  3. Türk Tiyatrocularımız - N

Türk Tiyatrocularımız - N

Naşit Özcan Türk Tiyatro oyuncusu, yönetmen. 1957'de İstanbul'da doğdu. Tuluat Ustası Naşit Bey'in torunu ve tiyatrocu Selim Naşit Özcan'ın oğludur. 1971 yılında Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nda yönetmenliğini Ferih Egemen'in yaptığı Ben Çalmadım adlı çocuk oyunuyla ilk kez sahneye çıktı. 1979-80 döneminde Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nun açtığı kurslarda tiyatro eğitimi aldı. Muhtelif...
  4. Türk Tiyatrocularımız - V-Y

Türk Tiyatrocularımız - V-Y

Vasfi Rıza Zobu, (d. 5 Aralık 1902, İstanbul – ö. 23 Kasım 1992, İstanbul). Tiyatro ve sinema sanatçısı. Beyazıt Rüştiyesi`nin ardından Alman Ticaret Mektebi'ni bitirdi. Daha sonra, iki yıl Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti. 1917 yılında Darülbedayi Tiyatro Okulu'na, 1923'de ise sahneye çıkmaya başladı. Şehir Tiyatroları'nda oyuncu, yönetmen ve yönetici olarak uzun yıllar görev yaptı....
  5. Türk Tiyatrocularımız - Z

Türk Tiyatrocularımız - Z

Zeki Alasya (d. 18 Nisan 1943, İstanbul), Kıbrıslı Türk tiyatro ve sinema sanatçısı. Robert Koleji'nin orta bölümünü bitirdi. Sanat hayatına 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. Çesitli tiyatrolarda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı. Film çevirmeye 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte...

Sayfayı Paylaş