gebe
  1. ocean

ocean Paylaşımcı Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Türkçemizin ilk halinden son haline..

Konu, 'Komik Yazılar Duvar Yazıları' kısmında ocean tarafından paylaşıldı.

Bir 50 sene sonrasını düşünemiyorum....

[​IMG] Yıl: 1965
    "Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
    "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,
    yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
    "Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra
    kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
    "Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..
    Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
    "Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,
    baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu yavrum?'"

Yıl: 2026
    "Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"

2. Vijdan

Vijdan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Türkçemizin ilk halinden son haline..
    Maalesef üzülerek okudum..Türkçemizi koruyalım ,bozulmasına engel olalım arkadaşlar..

3. ocean

ocean Paylaşımcı Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

haklısın canım..

4. CaRiZmA

CaRiZmA Vip Melek Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    0

Yazik aglanacak halimize gülüyoruz....
    Paylasim icin sagol

5. necla

necla Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    malesef durum bu ,engel olmak icin elimizden geleni yapmaliyiz,turkcemize sahip cikalim lutfen

6. gökçe

gökçe Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Haklısınız dilimiz ve güzel türkçemiz günden güne kayboluyor. Gençlerimiz umursamaz. Eğitim evde başlar fikrinde olanlardanım. Çocuklarımızı uygun dille doğruyu anlatırsak umarım bu bozulma devam etmez.
    Teşekkürler paylaşım için...

7. @şK_MeLeĞ!.

@şK_MeLeĞ!. Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    walla çok kotu bışe..turkçemızı koruyalım...paylaşım için teşekkurler canım..

8. kar_tanesi

kar_tanesi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0

türkcemizi koruyalım ama hiç kimse bu durumdan rahatsız gibi görünmüyo hatta ben bir haber programı izlerken spikerin konusutgunu biledogru bulmadım gencler tmm da onlar örnek oluyolar insanlara tskler paylasım için

9. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

ne yazıkki öyle maalesef güzel bir paylaşımdı canım emeğine sağlık

10. sermin

sermin Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

29 harf hepimize yeter arkadaşlar

11. kar_tanesi

kar_tanesi Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    29 Harf demek ki bizim gençlerimize yetmiyor,araya harf koyuyolar.
    Ya anlamıyorum ben bhen, yha,güsel,ayh gibi kelimeler kullanınca noluyor,ne kazanıyorlar.

12. l.a.r.a

l.a.r.a Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu konuya degindigin icin cok tesekkürler canim... benim en hassas konularimdan biri... güzelim türcemizi katledenleri siddetle kiniyorum... ve sana da rep veriyorum.......

Türkçemizin ilk halinden son haline.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. halı

halı

Dünya nimetlerine ve alnı secdeye koyarak ancak elde edilebilin kulluk şerefine delalet eder.Zenginliğin ve bolluğun simgesidir. Zengin arkadaşlar edineceğiniz anlamına da gelir. Eğer bir halı üzerinde yürüdüğünüzü gördüyseniz, çok zengin ve mutlu olacaksınız. Zenginliğin ve bolluğun haber verir. Halı, varlıklı arkadaşlara sahip olacağınızı belirtir. Halı üzerinde yürüdüğünü görmek, mutlu...
  2. hala

hala

Baba ve amcaya yahut elde edilecek dünyalığa delalet eder.Rüyada hala görmek elde edecegi nimete isaret eder.
  3. hal

hal

Rüyada sebze halmi gören insan gördügü sebze ve meyvelerle ilgili yorumlara bakilabilir.
  4. Hala Kullanılan Öz Türkçe Kelimeler

Hala Kullanılan Öz Türkçe Kelimeler

öz türkçe kelimeler öztürkçe kelimeler komik türkçe öztürkce öz sözcükler 1- Ulug = Çürümüş 2- Uluğ = Yüce 3- Yunak = Çamaşır 4- Çepel = Bulaşık 5- Çeper = Ağıl 6- Çul, çulpaz = Sergi, sergen 7- Apalak = Gürbüz 8- Helke = Kova, Su kovası 9- Bocit = Sürahi 10-Motunhan = Mete Han 11- Bala = Çocuk 12-Kopuz = Saz 13- Portturmak = Elinden kaçırmak 14-Uyluk = Kalça 15-Oğulluk = Üvey evlat 16- Ağ =...
  5. Alex'in Son Halleri...

Alex'in Son Halleri...

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş