gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

türkçene sahip cık ..

Konu, 'Siz Geyikmisinz?:))' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

türkçene sahip çık Türkçe'ye sahip çıkıyor muyuz?
    Konfiçyus, "Bir ülkeyi ele geçirmek isteyenler, önce dilini ele geçirirler", demiş. Konfiçyus akıllı adamdır, boş laf söylemez. Farkında mısınız Türkçe'miz elden gidiyor. Artık Türkçe konuşan azaldı, herkes birbiriyle İngilizce konuşuyor, daha doğrusu konuştuğunu sanıyor. Bir İngiliz onları görse "Bunlar nece konuşuyor?" diye dalga geçer. Peki sizler Türkçe'ye sahip çıkıyor musunuz gerçekten?

[​IMG] 1 - Bir arkadaşınızla vedalaşıyorsunuz... Ne söylersiniz?
    a) Hadi bay bay... 1
    b) Hadi bana eyvallah... 2
    c) Hoşça kal (Ne güzel, ne sıcak bir söz). 3

2 - Bir kediniz var. Ona bir isim verin...
    a) Jozefin. 1
    b) Kedeey. 2
    c) Mırnettin. 3

[​IMG] 3 - Turunçgiller ne renk olur ?
    a) Turanj 1
    b) Oranj 2
    c) Ne renk olacak! Tabiiki turuncu... 3

4 - Arkadaşınıza doğum günü hediyesi aldınız, üzerine nasıl bir not yazarsınız?

a) Hepii bört dey tu yu... 1
    b) Benim doğum günüm de haftaya... Hani hatırlatalım dedik; anlarsın ya! 2
    c) Doğum günün kutlu olsun. 3

[​IMG] 5 - Karnınız acıktı, karşınıza yan yana üç lokanta çıktı; tabelalarına baktınız. Hangisine girersiniz?
    a) The Kebapche House 1
    b) Big Sadullah's Burger 2
    c) Rıza Usta Antakya Mutfağı 3

6 - Evinize misafir geldi, ikramda bulunacaksınız... Misafirinize ne sorarsınız?
    a) Kafi or tii? 1
    b) Neskafe mi yoksa çay mı alırsınız? (Ne demek "alırsınız"? Bakkaldan mı satın alacak?) 2
    c) Çay mı içersiniz, kahve mi? 3

[​IMG] 7 - Bir yere gittiniz manzarayı çok güzel buldunuz, bunu nasıl ifade edersiniz?
    a) Waaaww... Aaabiii yaaaaa, süpeeeer yaaaaaa! Vandırful yani, ayyy inanmıyorum. 1
    b) Korkunç güzel yaaaaa! Kopardınız beniiii yaaa... (Korkunç mu, güzel mi? 2
    c) Çok güzel... 3

8 - Diyelim ki adınız Reşit...İmzanızı nasıl atarsınız?
    a) Re-Shit 1
    b) Leonardo diCaprio (Beni ona çok benzetirler de!) 2
    c) Başka nasıl atacağım! Tabii ki "Reşit", diye... 3

[​IMG] 9 - Bir arkadaşınıza, babanızla birlikte yaptığınız bir şeyden bahsediyorsunuz...Söze nasıl başlarsınız....
    a) Bir gün benim daddy ile... 1
    b) Bir gün bizim morukla... 2
    c) Bir gün babamla... 3

10 - Okul gazetesine yazı yazıyorsunuz, köşenizin adı ne olurdu?
    a) Center of The Class 1
    b) Tiyçırların Efendisi 2
    c) Tebeşir Tozu 3

[​IMG] 11 - Türk Dil Kurumu'nun kısaltması olan TDK'yi nasıl okursunuz?
    a) Ti di key (Böyle okuyun da TDK'yi kuranların kemikleri sızlasın!) 1
    b) Tödük 2
    c) Te de ke (Te de ka, değil) 3

12 - Şu şarkılardan hangisini tercih edersiniz?
    a) Jö teeem jöö teeem ille de jö teeem... 1
    b) Fuliiiiş kazanovaaaa... 2
    c) Manda yuva yapmış söğüt dalına, yavrusunu sinek kapmış gördün mü? (Çok eski bir şarkıdır. Sözlerdeki saçmanın mantığına dayalı mizaha dikkat edin.) 3

sonucu göstermese de olur herkeze aynı cevap siz türkçemize sahip cıkmıyor sunuz diye :s ...

2. *Peri.Tozu*

*Peri.Tozu* Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    8
türkçene sahip cık .. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Türkçemize Sahip Çıkalım Fan Club

Türkçemize Sahip Çıkalım Fan Club

türkçemize sahip çıkmak türkçemize sahip çıkma çıkma doğru kullanma türkçenin doğru kullanımı ile ilgili afiş ve kullanma
  2. balıklar karaya cıktı

balıklar karaya cıktı

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  3. Türkçemize Sahip Çıkalım!

Türkçemize Sahip Çıkalım!

Sevgili Melekler! Eminim ki sizler de bu konuda bana hak vereceksiniz; ancak Türkçe'ye hakkını vermek, yine bizim hassasiyetimize kalacaktır. Dilimizi doğru yazabilmek için öncelikle yazım ve imla kurallarını iyice hatmetmemiz ve hazmetmemiz gerekiyor. Doğru konuşabilmek ise bundan çok daha zordur. Biraz yetenek, biraz okuma merakı biraz da özgüven lazımdır bunun için. Türkçe zaten kolay...
  4. hürrem sultanın benzeri cıktı....

hürrem sultanın benzeri cıktı....

hürrem benzeri hürremin benzeri hürreme benzeyen kız hürreme benzeyen hürrem sultan ın evettt meleklerim sizlere bir flaş haber daha söylüyorum aldıgım dedikodulara göre şu sıraaa reyting rekorları kıran muhteşem yüzyıl baş oyuncularından Meryem üzerli namı diyar hürrem sultan şu sıra hollywoordun yaramaz kızı drew barrymore benzerliği ile dillere düştüüü....
  5. gebelik testi silik cıktı

gebelik testi silik cıktı

evde gebelik testi yaptım silik cıktı aynı gün içinde 3 kez tekrarladım aynı sonucu verdi kan testinde 0,2 cıktı negatif dediler hamile olma şansım varmı bu durumu yaşayan varmı???

Sayfayı Paylaş