gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

Türkiye 5. kez referanduma gidiyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Türk seçmeni, anayasa değişikliği paketinin halkoyuna sunulmasıyla, 21 Ekim'de 5. kez halkoylaması için sandık başına gidecek. Halkoylamasında, 42 milyon 629 bin 733 seçmen, 134 bin 700 sandıkta oy kullanacak. Seçmen listelerini yeniden güncelleyen YSK, milletvekili genel seçiminde 42 milyon 533 bin 41 olan seçmen sayısını, 96 bin 692 kişi artışla 42 milyon 629 bin 733 olarak belirlendi. Türkiye'de ilk halkoylaması, 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinin ardından hazırlanan 1961 Anayasası için yapıldı. 9 Temmuz 1961'deki halk oylaması ile 1961 Anayasası, yüzde 38.3 "hayır" oyuna karşılık, yüzde 61.7 "evet" oyuyla kabul edildi.

Türkiye ikinci kez "1982 Anayasası"nın halkoyuna sunulması üzerine sandık başına gitti. İkinci referandum, 1980 askeri müdahalesinin ardından hazırlanan 1982 Anayasası için 7 Kasım 1982'de yapıldı. Halkoylamasında, kayıtlı 20 milyon 722 bin 602 seçmenin yüzde 90.32'si (18 milyon 718 bin 115 seçmen) oy kullandı. 16 milyon 945 bin 545 seçmen "kabul", 1 milyon 594 bin 761 seçmen de "ret" oyu kullandı.

3. halkoylaması ise 10 ve 5 yıllık siyasal yasakların kalkıp kalkmaması konusunda 6 Eylül 1987'de düzenlendi. 25 milyon 732 bin 345 seçmenden 24 milyon 436 bin 821'i (yüzde 94.6) referandumda oy kullandı. Geçerli 23 milyon 347 bin 856 oyun 11 milyon 711 bin 461'i "Evet", 11 milyon 636 bin 395'i "Hayır" çıktı.

Türkiye'deki son referandum ise yerel seçimlerin 1 yıl erkene alınıp alınmaması oldu. Bu halkoylaması, 25 Eylül 1988'de yapıldı. Kayıtlı 26 milyon 718 bin 518 seçmenden 23 milyon 750 bin 873'ü oylamaya katıldı, geçerli oylardan 8 milyon 34 bin 933'ü "evet", 14 milyon 921 bin 945'i ise "hayır" çıktı.

AA

Türkiye 5. kez referanduma gidiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tiziano Ferro İlk Kez TÜrkİye Yollarinda

Tiziano Ferro İlk Kez TÜrkİye Yollarinda

TIZIANO FERRO İLK KEZ TÜRKİYE YOLLARINDA 2001'de yayımlanan single�ı �Perdono� ile Avrupa çapında hit olunca bir anda yıldızı parlayan Tiziano Ferro, henüz 16 yaşındayken yerel bir koroya girerek, vokal yeteneğini geliştirerek sesine kıvraklık kazandırdı. Ardından Sanremo Song Academy�e giren Tiziano Ferro, burada Mara Majonchi ve Alberto Salerno gibi iki önemli...
  2. Bu Kez Gidiyorum. Sahiden Bitti.

Bu Kez Gidiyorum. Sahiden Bitti.

bu kez gidiyorum sahiden bitti artık susuyorum sözlerim bitti bu kez gidiyorum sahiden Bu evin içine yaLnızLık girdiğinden beri Her odası darmadağın,tıpkı ruhum gibi Ya aşk bitti,ya zaman.. ikisinden biri… HaLa yanağımda gözyaşımın izLeri… Artık susuyorum… sözLerim bitti.. bu kez gidiyorum.. sahiden bitti…. MutLu sonLa biten hikayen oLamam.. eLLerinden tutsam...
  3. Türkiye yarın sandık başına gidiyor

Türkiye yarın sandık başına gidiyor

Seçmenler, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için yarın sandığa gidecek. 48 milyon 6 bin 650 seçmen, 177 bin 50 sandıkta oy kullanacak. YSK yetkilileri, yaz saati uygulamasına oy verme günü olan 29 Martta (saat 03.00'te bir saat ileri alınacak) geçilmesi nedeniyle seçmenleri, saatlerini ayarlamaları konusunda uyardı. Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl,...
  4. Türkiye nereye gidiyor?

Türkiye nereye gidiyor?

Arkadaşlar son zaman da iyice doldum taştım .. Sebebine gelince eminim sizlerde okuduğunuzda hak vereceksiniz. Son zamanlarda bir cinayet bir vahşet bir zorbalık ki almış başını gidiyor nereye baksak hangi kanalı açsak hangi gazeteyi okusak şu şunu kesmiş şu bunu kaçırmış falancayı bıçaklamışlar falan filan Ya arkadaşlar noluyoruzzzz!!!! Türkiye nereye gidiyor böyle??? Hiç dikkat...
  5. Bu kez gidiyorum, sahiden bitti...

Bu kez gidiyorum, sahiden bitti...

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...

Sayfayı Paylaş