'Türkiye Kürdistan bölgesini tanıdı'

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  1. PaSikA

    PaSikA Yeni Üye Üye

    Kayıt:
    28 Kasım 2007
    Mesajlar:
    21.238
    Beğenilen Mesajlar:
    597
    Ödül Puanları:
    0
    Şehir:
    İstanbul
    Neçirvan Barzani, Gül'ün kendisiyle görüşmesinin 'Kürdistan Bölgesini' tanıması anlamına geldiğini söyledi.
    [​IMG]
    Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisiyle görüşmesinin Türkiye'nin "Kürdistan Bölgesini" tanıması anlamına geldiğini söyledi.

    Irak’ın başkenti Bağdat’a iki günlük resmi bir ziyaret düzenleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temaslarının ikinci gününde Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile biraraya geldi. Görüşme sonrasında, Türkiye ile iyi ilişkiler kurma arzusunda olduklarını belirten Barzani, Erbil’e dönüşünde yaptığı açıklamada "Türkiye Kürdistan’ı tanıdı’’ dedi.

    Türkiye ile ilişkilerde çok ciddi ilerlemelerin gerçekleştiğine vurgu yapan Barzani, “Bir süre öncesine kadar sınırımıza 100 bin asker yığan ve sınırlarımızı tehdit eden Türkiye ile bugün gelinen nokta çok önemlidir. Bu ilişki ve yakınlaşmanın geliştirileceğine inanıyorum’’dedi

    Barzani, Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisiyle görüşmesinin Türkiye'nin "Kürdistan Bölgesini" tanıması anlamına geldiğini belirtti.

    TALABANİ'NİN TUTUMUNU DESTEKLİYORUZ

    Barzani, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Bağdat’ta yaptığı görüşmenin çok önemli olduğunu vurgularken, “Bu görüşme iki taraf arasındaki ilişkileri güçlendirmek için çok büyük bir adımdı. Türkiye bizim açımızdan çok önemli bir ülke. Biz Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Türkiye’nin endişelerini de çok iyi anlıyoruz” dedi.

    Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin PKK'nın silahı bırakması veya Irak'ı terk etmesi gerektiği açıklaması hatırlatılınca Barzani, “Bizim tutumumuz belli. Sayın Talabani'nin tutumunu da destekliyoruz. Buna rağmen, Türkiye ile ilişkilerimiz sadece bu konudan ibaret değil. Bizi birleştiren, biraraya getiren başka şeyler de var. Bu sorununun sadece güçle çözülebileceğine inanmıyoruz, başka alternatifler olmalı.”

    Kürt yönetiminin çocuklara, kadınlara yönelik silahlı eylemlere karşı çıktığını, denetimleri altındaki toprakların komşu ülkelere saldırı amaçlı kullanılmasını istemediklerini belirten Barzani, “Irak Anayasası'na göre Kürdistan bölgesi topraklarından hiçbir şekilde komşu ülkelere saldırılması kabul edilemez. Irak anayasasına bağlıyız. Kürdistan Bölgesi ve Irak’tan başka komşu ülkelere saldırılmasını kabul etmiyoruz.” diye konuştu.

    Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi için önemli bir ülke olduğunu ifade eden Neçirvan Barzani, "Türkiye ile ilişkilerimizin iyi olmasını istiyoruz. Fakat, Türkiye'nin korkularını da anlıyoruz" dedi.

     
  2. Melekler Mekanı

    Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

    Benzer İçeriklerimiz:
     
'Türkiye Kürdistan bölgesini tanıdı' konusuna benzer içeriklerimiz
  1. 'Yaşasın Kürdistan dese inanmam'

    DTP'li Osman Baydemir, "Başbakan Erdoğan 'Yaşasın Kürdistan' dese bile inanmam" diye konuştu. Baydemir, Başbakan Erdoğan'ın samimi olmadığını dile getirdi. ROJ TV'de dün akşam canlı yayına katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtçe yaptığı konuşmasında AKP'nin 'Kürt sorununa' bakışını değerlendi. Başbakan Erdoğan'ın Güneydoğu'daki 2006 Mart olayları...
  2. Cumhurbaşkanı Gül'den 'Kürdistan' açıklaması

    Cumhurbaşkanı Gül tartışma yaratan 'Kürdistan' sözü ile ilgili olarak "Ben o ifadeyi kullanmadım" dedi. Irak'a tarihi bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün burada 'Kürdistan Bölge Yönetimi' ifadesini kullanması tartışma yarattı. Irak ziyaretinin ardından Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra soruları yanıtladı....
  3. Kimleri tanıdınız?

    Ee kimleri tanıdınız bakalım.... ben hepsini bulamadım...
  4. Türkiye haritası ve ingilizce bölgeler

    Selam millet Türkiye haritası ve ingilizce bölgeler hakkında bilgisi olan var mı
  5. Türkiye haritası ingilizce bölgeleri

    türkiye haritası ingilizce bölgeleri türkiye haritası ve ingilizce bölgeleri Merhaba Sevgili melek'ler, bu yazımızda misafirperverliğimizi sergiliyor ve misafirimizin sorusu üzerine Türkiye haritası ingilizce bölgeleri hakkında bilgiler için harita sunuyoruz arkadaşlarım.

Sayfayı Paylaş