Türkiye Petrolleri ilk istasyonunu Yozgat'ta açtı

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Türkiye Petrolleri ilk istasyonunu Yozgat'ta açtı
galip özbek
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), petrol dağıtım ağının ilk istasyonunu Yozgat'ın Yerköy ilçesi Saray Beldesi'nde törenle hizmete açtı.
E-88 Karayolu Saray Beldesi'nde kurulan TP Petrol İstasyonunun açılışında konuşan TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, TPAO'nun 1980 öncesinde dünyadaki 500 kuruluş arasında yer aldığını, şimdi yeniden ilk 500 şirket arasına girmek için çalışacaklarını söyledi.
Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım Şirketi (TPPD) Genel Müdürü Galip Özbek de, Türkiye'de ilk resmi istasyonu Yozgat'ta, ikincisini ise kısa süre sonra Kayseri'de açacaklarını bildirdi. Özbek, akaryakıt istasyonu dağıtım ağını her geçen gün genişleteceklerini vurgulayarak, bunu yaparken güvenilir ve kaliteli hizmeti ön planda tuttuklarını ifade etti.
Özbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada ise, ''Türkiye, petrol üreten ve tüketen ülkeler arasında köprü konumundadır. Bu avantajı iyi kullanamıyoruz. Bunun için TP yıllar sonra dağıtım ağını kurma kararı almıştır'' dedi.
TPAO'nun 1959 yılında kurulduğunu, 1968 yılına kadar entegre şirket olarak faaliyet gösterdiğini hatırlatan Özbek, TPAO'nun bu dönüşüyle birlikte kaçak akaryakıt olayının da büyük oranda azalacağına dikkati çekti.
Özbek, açıklamasını şöyle sürdürdü:
''2006 yılının son aylarında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan 15 yıllık dağıtım lisansını aldık. Yılbaşından itibaren ülke genelinde akaryakıt istasyonları açmaya ve dağıtıma başladık. Bugün burada ilk resmi istasyonumuzu açmış bulunuyoruz. Petrol arama, üretim gibi Türkiye'nin riskli işlerini neredeyse tek başına yürüten ve tamamen bizim kendi şirketimiz olan TPAO ve TPPD şirketi, sektöre büyük bir güvenle girmiştir. Gün geçtikçe bayi ağını genişletmektedir. Bayi açılışlarımız önümüzdeki günlerde devam edecektir. Hedefimiz, 2015 yılına kadar yüzde 9'luk bir paya ulaşmaktır.'' Yozgat'ın Yerköy ilçesi Saray Beldesi'nde kurulan istasyonun açılış kurdelesini, TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, TPPD Genel Müdürü Galip Özbek, Yozgat Valisi Amir Çiçek, Ak Parti Yozgat Milletvekilleri Mehmet Çiçek ve Abdülkadir Akgül birlikte kesti.

Geri