gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Türkiye'de 4 milyon astım hastası var

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın tüm dünyada 300 milyon, Türkiye’de ise 4 milyon kadar insanı etkilediği bildirildi. [​IMG]Türk Toraks Derneği’nin astım bildirisine göre kronik solunum yolu hastalığı olan astım dünyada 300 milyon kişiyi etkiliyor. Türkiye’de ise bu oranın 4 milyon olduğu tahmin ediliyor. Bildiride astım hastalarının yüzde 90’ının gündüz yakınma yaşadığı yüzde 60’ının ise astımdan dolayı gece uyandığı belirtildi. Ayrıca astım nedeniyle son bir yılda her dört hastadan birinin hastaneye yattığı, yarısının ise acil başvuruda bulunduğu da bildirildi.
    -ASTIM, HASTALARIN YÜZDE 80’İNİN GÜNLÜK YAŞAMINI ETKİLİYOR-

Bildiride astımlıların yüzde 80’inin günlük yaşamının bu hastalıktan etkilendiği belirtildi. Öte yandan yüzde 43 gibi yüksek bir oranın ise iyimser bir algılama sonucu hastalığının kontrol altında olduğunu düşündüğü de kaydedildi. Bildiride her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalığın, çocukluk döneminde daha sık görüldüğü belirtilerek, görülme sıklığının ise yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek arttığı ifade edildi. Uygun tedavi ile hastalığın kontrol altına alınabildiğinin anlatıldığı bildiride şu bilgilere yer verildi:
    “Astımlı bir hasta için kontrol altında olmak; gündüz astım yakınması bulunmaması, gece astım nedeni ile uyanmama, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksinimin olmaması, nefes ölçümlerinin normal düzeyde olması ve günlük işlerin engellenmeden yapılabilmesi demektir. Dünyada ve Ülkemizde bu hastalığın tedavisi ile ilgili gereken her türlü ilaç ve tedavi bulunmaktadır. Ancak buna rağmen Türkiye’de astımlı hastaların yalnızca yüzde 1.25’inde bir yıl boyunca tam kontrol sağlanabilirken bu oran Batı Avrupa’da yüzde 5.3’tür.” (ANKA

Türkiye'de 4 milyon astım hastası var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Türkiye'de 6 milyon kişi şeker hastası

Türkiye'de 6 milyon kişi şeker hastası

Ankara (AA)- Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve bolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksun Ayvaz, son yıllarda obezite oranlarındaki artışın şeker hastası sayısındaki artışı da beraberinde getirdiğini belirterek, ülkede 6 milyon civarında şeker hastası bulunduğunun tahmin edildiğini bildirdi. Ayvaz, yarınki Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, 2000'li...
  2. Türkiye'de 40 milyon kişi diş fırçalamıyor

Türkiye'de 40 milyon kişi diş fırçalamıyor

Türkiye'de 40 milyon kişi diş fırçalamıyor Türkiye'de 40 milyon kişi hiç diş fırçalamıyor. Kişi başına düşen diş macunu tüketimi yılda 80-85 gram arasında değişiyor. Bu rakam İngiltere'de 480 gram, İtalya'da 270 gram ve İspanya'da 155 gram olarak gerçekleşiyor. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) yayın organı 'Standard'ın son sayısında BANAT Fırça ve Plastik Sanayi AŞ. Genel Müdürü...
  3. astım hastasıyım gebe kalmam mümkünmüdür

astım hastasıyım gebe kalmam mümkünmüdür

Gebelik öncesi dönem önemlidir Astım hastası çocuk sahibi olmaya karar verdiğinde, astım-allerji uzmanı hekim tarafından değerlendirilmeli, solunum fonksiyonları gebelik gerçekleşmeden önce iyi düzeye getirilmelidir. Allerjik astımı olan hastalar, allerjenlerden korunma yani...
  4. Türkiye’de 2 milyon 600 bin şeker, 2 milyon 400 bin de gizli şeker hastası var.

Türkiye’de 2 milyon 600 bin şeker, 2 milyon 400 bin de gizli şeker hastası var.

Türki*ye Diyabet Epidemiyoloji Çalışması sonuçla*rına göre; 20 yaş üstü diyabet oranının yüz*de 7.2 olduğu ve bunların yüzde 32’sinin di*yabetli olduklarını bilmedikleri ortaya çıktı. Uzmanlar, tip 2 diya*bet tanısı konulmuş hastaların yüzde 20-30′unda göz bo*zukluğu, yüzde 10-20’sinde böbrek bozukluğu, yüzde 30-40′ında hipertansi*yon, yüzde 50-80′inde kan yağı bozukluğu ve yüzde 80-90′ında...
  5. Türkiye'de 54.9 Milyon Adet Visa Kartı Var!

Türkiye'de 54.9 Milyon Adet Visa Kartı Var!

VISA, ödeme teknolojilerindeki son yeniliklerini, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Cartes 2008 Fuarı’nda tanıtırken, Visa Europe Türkiye Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak, Türkiye’de 23.4 milyonu kredi kartı, 31.5 milyonu banka kartı olmak üzere toplam 54.9 milyon adet Visa kartı bulunduğunu belirtti. Temassız kartlar konusunda da bilgi veren Kurak, bugün 5 bini aşkın yerde "Visa...

Sayfayı Paylaş