Türkiye'de İlk Nüfus Sayımı...

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. Türkiyede ilk nüfus sayımı, ne zaman yapıldı, nasıl yapıldı, tarihi, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Genel nüfus sayımı, Türkiye'de istatistik işlerini yürütmekle görevli devlet kurumu olan "Devlet İstatistik Enstitüsü" (DİE), yeni adıyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından periyodik olarak yapılan nüfus sayımıdır. TÜİK tarafından yapılan çok sayıdaki istatistik çalışmalarının en önemlisi "genel nüfus sayımı"dır.

  Türkiye’deki İlk Nüfus Sayımı 1927 yılında yapılmıştır.

  Türkiye’de nüfusun sayı ve niteliklerini belirlemek üzere Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar ilki 1927, ikincisi 1935 yılında ve bu tarihten sonra 1990′a kadar her 5 yılda bir, 1990′dan sonra 10 yılda bir olmak üzere, 14 kez Genel Nüfus Sayımı uygulanmıştır.

  23 Şubat 1990 tarih ve 403 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile genel nüfus sayımlarının sonu ” 0 ” ile biten yıllarda, dolayısıyla 10 yılda bir yapılması hükme bağlandı

  30 Kasım 1997 tarihinde yapılan sayım ise “nüfus tesbiti” olarak adlandırıldı Seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesine yönelik bu sayımda, “yerleşim yerleri itibariyle ikametgaha dayalı sayısal sonuçlar” elde edildi, sosyal ve ekonomik bilgilere ise yer verilmedi (30 Temmuz 1997 tarih ve 4300 sayılı Genel Nüfus Tespiti yapılması ve seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesi hakkındaki kanun)

Sayfayı Paylaş