gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

Türkiye'nin en küçük 'pilli bebeği'

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

pilli bebek, kapte pil, hakkında detaylı bilgi, yeni dığan bebekte pil
    Türkiye'nin en küçük 'pilli bebeği' melişlerim.

O pil o kadar çok insanı hayatta tuttu ki en başta benim çocukluk arkadaşımı.. Evleniyor şimdi hayatı boyu bu pilleri ile yaşayacak Allahım o ve onun gibi hastalara yardımcı olsun..

Gözlerini dünyaya kalp ritmindeki bozuklukla açan 1 günlük bebek, kalbine takılan pille yaşama tutundu

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli kalp-damar cerrahları Prof. Dr. Ali Kutsal, Opr. Dr. Hakan Aydın ve Opr. Dr. Murat Koç’dan oluşan ekip, Türkiye’de bir ilke imza atarak kalbine 90 gramlık pil taktıkları 2 kilo 350 gram ağırlığındaki bebeği hayata bağladılar.
    ANNE KARNINDA TESPİT EDİLEMEDİ
    Operasyonla ilgili bilgi veren Opr. Dr. Hakan Aydın, başka bir hastanede dünyaya gelen bebeğin kalp hızının, doğumdan hemen sonra normalden düşük olduğunun tespit edilmesi üzerine, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiğini söyledi. Anne karnında böyle bir anomali tespit edilmeyen bebeğin kalbine, ritmi normale döndürecek kalp pili takılmasına karar verdiklerini belirten Aydın, şu bilgileri aktardı:
    İSTEDİĞİ GİBİ KOŞUP OYNAYABİLECEK
    "Kalp hızı normalde atması gerekenden düşük olan hastamıza bu operasyon yapılmasıydı kalp yetmezliğinden kaybedecektik. Bu nedenle kalbine pil takmaya karar verdik. Cerrahi yöntemle kalbinin üzerine pilin bağlantı kabloları sabitleştirildi, daha sonra da bataryasına bağlantı sağlandı. Bu işlem yetişkin hastalarda daha farklı bir yöntemle yapılıyor. Ancak hastamız çok küçük olduğu için bu yöntem uygulandı. Bundan sonra yaşamını normal bir şekilde sürdürebilir, büyüyünce de istediği gibi koşup oynayabilir. Çünkü taktığımız pil buna imkan verecek özellikte."
    SAĞLIĞI GAYET İYİ
    Şimdi 28 günlük olan bebeğin sağlık durumunun son derece iyi olduğunu, kontrollerinin 6 ayda bir yapılacağını ifade eden Aydın, hastanın kalp ritmi belli bir süre sonra normale döndüğü takdirde, kalp pilinin devre dışı bırakılarak takip edileceğini, ancak bunu erken dönemde beklemediklerini söyledi.
    5 İLA 7 YIL SONRA YENİLENECEK
    Pilin 5-7 yıl sonra yenilenmesi gerekebileceğini anlatan Aydın, "Hastamıza, 90 gram ağırlığında dünyada üretilen en küçük kalp pilini taktık. Dünyada da nadir uygulanan bu operasyon, Türkiye’de bu kadar düşük ağırlıktaki bir bebeğe ilk kez uygulandı" diye konuştu

2. TaçSız PrenSeS

TaçSız PrenSeS Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Rabbim esirgesin inş. hayata sımsıkı tutun bebek..

Türkiye'nin en küçük 'pilli bebeği' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Türkiye'nin En Güzel Şehiri

Türkiye'nin En Güzel Şehiri

Türkiye'nin En Güzel Şehiri
  2. Türkiye'nin en güzel yaylaları

Türkiye'nin en güzel yaylaları

türkiyenin yaylaları haritası trabzon yaylalarının isimleri ülkemizin önemli yaylaları ve bulundukları bölgeler ülkemizin yaylalarının bulundukları bölge türkiyenin en güzel resimleri İnsana özgürlüğünü hissettiren yaylalar, serinlemek ve kafa dinlemek için ideal yerler arasında. Karadeniz başta olmak üzere tam bir yayla cenneti olan ülkemizin önde gelen gezgin, fotoğrafçı ve seyahat...
  3. Türkiye'nin En Güzeliymiş

Türkiye'nin En Güzeliymiş

gizem memiç Bildiğimiz gibi her sene düzenleniyor bi ya da bir kaç güzellik yarışması.Önemli olan iç güzelliğidir dış güzelliği gelip geçicidir deniyor ama hiç bir yerde ben iç güzellik yarışmasına rastlamadım nedense.Varsa yoksa dış güzellik fizik,kimya,matematik....:D Birinci seçilen kızımıza baktım da yahu eminim benim güzelim Türkiyemde bu kızdan kat be kat güzel kızlar vardır.Bu yarışmaya...
  4. Grup Pilli Bebek Müzik Hayatı Hakkında Bilgiler

Grup Pilli Bebek Müzik Hayatı Hakkında Bilgiler

pilli bebek pilli bebek kimdir Sevgili melekler, özellikle 90lı yıllarda hayli popüler olan Pilli Bebek grubu hakkında sizleri bilgilendiriyoruz bu sayfamızda.... Pilli Bebek, özellikle 1990′lı yıllarda popüler olan Türk rock grubudur. Varlığını 1992’den beri aralıksız sürdüren grup, 42 şehirde, toplam 1600’den fazla canlı performans gerçekleştirmiştir. Heavy metalden Türk Sanat...
  5. Grup Pilli Bebek 'ten Anlıyorum Şarkısının Sözleri

Grup Pilli Bebek 'ten Anlıyorum Şarkısının Sözleri

Pilli Bebek Anlıyorum Şarkı Sözleri Pilli Bebek Anlıyorum Söz Şarkı Sözü Sevgili melekler, az önce paylaştığımız Açılsın Gözleri Pilli Bebek Şarkısı konumuzun ardından bu sayfamızda da Pilli Bebek Anlıyorum Söz Şarkı Sözü ile karşınızdayız .. Düşerse Gönlün Derde Elinde Olmayan Sebeplerle Görürüm Bazen istemediğim Halde Yalnızın Adı Yok Gecenin Bu Saatinde Beynimi Kemiren Birşeyler...

Sayfayı Paylaş