gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Türkiye'nin savunma performansı yükseliyor

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Yerli savunma şirketlerinin yurt içi geliştirme projelerinin payı yüzde 58 olarak gerçekleşti. Türk savunma sanayii şirketlerinin savunma alanındaki tedarik projelerinde sağladığı yurt içi üretim katkısı giderek artıyor.
    Son yıllarda savunma sanayii alanında önemli bir ivme kazanan Türk savunma şirketlerinin bu başarısı sonrasında gelen süreçte, tedarik amaçlı savunma yatırımlarında yurt içi geliştirme projelerinin payı yüzde 58 olarak gerçekleşti.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının,(SSM) 2009 yılı Performans programına göre, gündemdeki savunma sanayii projelerinin önemli bölümü Türk savunma şirketlerince yurt içi geliştirme modeli esas alınarak gerçekleştirilecek.

Programa göre, SSM tarafından yürütülen ve ve sözleşmesi imzalanmış 74 adet tedarik projesinin bedeli toplam 24 milyar 341 milyon 385 bin 775 TL olarak hesaplandı. Toplam sözleşme bedelinin proje modellerine göre, proje bedelinin yüzde 58 oranındaki bölümü yurt içi geliştirme yöntemi ile gerçekleştirilirken, projelerin yüzde 24'lük oranındaki kısmının ortak üretim, yüzde 16'lık kısmının hazır alım ve yüzde 2'lik bölümü de konsorsiyumlar tarafından yapılacak.

Bu arada araştırma-geliştirme (ar-ge)faaliyetlerine büyük önem veren Savunma Sanayii Müsteşarlığının gündeminde toplam 49 proje bulunduğu bildirildi.

Araştırma-Geliştirme faaliyetlerinin yüzde 86 oranındaki bölümü Savunma Sanayii Müsteşarlığın Network bilgi uydu, sensör sistemleri, yüzde 20'si sistem entegrasyonu, yüzde 15'i elektronik harp ile yüzde 2'lik kısmı ise füze güdüm kontrol projelerine ait bulunuyor.

4 ayrı alan altında toplanan SSM'nin araştırma-geliştirme faaliyetler için 282 milyon 928 bin liralık bir harcama yapılması öngörülüyor.

Türkiye'nin savunma performansı yükseliyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ses Sistemi Performansı

Ses Sistemi Performansı

4+1 ses sisteminiz varsa ön sağ ve sol hoparlörleri monitorunuzun yada Tv nin yanlarına yerlestirebilirsiniz.Manyetik korumalı olduklarından monitorden yada Tv den etkilenmezler. Oturacağınız yer bu yerlestirdiginiz hoparlorlerle ve sizin arasında bir uçgen cizilebilecek şekilde olmalıdır. Arka hoparlörler ise genelde ön hoparlörlerle aynı paralelde olacak şekilde oturacağınız yerden daha...
  2. Türk Kadınının Eğitim Seviyesi Yükseliyor

Türk Kadınının Eğitim Seviyesi Yükseliyor

Türkiye’de, 1997-1998 öğretim yılında 17 bin 828 olan kadın akademik personel sayısı, 10 yılda yüzde 100’e yakın oranda artarak, 35 bin 87’ye yükseldi. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan verilere göre, Türkiye’de son yıllarda kadının eğitim seviyesinde artış gözleniyor. 1990 yılı itibariyle kadınların yüzde 28’i okuryazar değil iken, 2003 yılında bu rakam yüzde...
  3. Savunma Diyeti

Savunma Diyeti

Hedef: 3 günde ortalama 2 kilo. Günlük kalori: 500 Kcal Yüksek protein ve çok düşük kalori içeren yiyeceklere yönelik ve bol su içmeye dayalı diyet, egzersizle desteklendiği takdirde hızlı kilo kaybına neden oluyor. Diyet sırasında açlık dayanılmaz hale geldiğinde aralarda küçük parçalar halinde ananas atıştırılabilir. Genel bir diyet/zayıflama programı olarak diyetisyenler tarafından tercih...
  4. Moldova'da tansiyon yükseliyor

Moldova'da tansiyon yükseliyor

Moldova'da muhaliflerin ele geçirdiği meclisin kontrolünü geri alan polis 193 kişiyi gözaltına aldı. Moldova Devlet Başkanı Vladimir Voronin, Romanya'yı protesto gösterilerinde parmağı olmakla suçladı ve Romanya'nın Kişinev Büyükelçisi'ni "istenmeyen kişi" ilan ederek sınırdışı etme kararı aldı. Voronin, hükümet toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, protestocuların bürolarını...
  5. Altın fiyatları niçin yükseliyor

Altın fiyatları niçin yükseliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Mehmet Büyükekşi, yaptığı açıklamada, kurdaki yukarı yönlü harekete ilişkin, ihracatçının bu konuda istikrar istediğini vurguladı. Döviz ve altın fiyatlarının son günlerde rekor seviyelere ulaşması bununla ilgili tereddütleri de beraberinde getiriyor. Merkez Bankasının dün ve bugün aldığı kararlar, temelde dış etkenler nedeniyle yükselen döviz...

Sayfayı Paylaş