gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Türklerin Milli Destanlarının İsimleri nelerdir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Selam arkadaşlar sizden bir konuda bilgi ve yardım istiyorum aranızda bana bilen varsa Türklerin Milli Destanlarının İsimleri nelerdir yazsın lütfen.

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

İslamiyetten Önceki Türk Destanları
    1. Yaratılış Destanı

2. Saka Destanları
    a. Alp Er Tunga Destanı
    b. Şu Destanı

3. Hun-Oğuz Destanları
    a. Oğuz Kağan Destanı
    b. Atilla Destanı

4. Göktürk Destanları
    a. Bozkurt Destanı
    b. Ergenekon Destanı

5. Siyempi Destanları

6. Uygur Destanları
    a. Türeyiş Destanı
    b. Mani Dininin Kabulü Destanı
    c. Göç Destanı

İslamiyetten Sonraki Türk Destanları

1. Kazak-Kırgız :Manas Destanı

2. Türk-Moğol : Cengiz Han Destanı

3. Tatar-Kırım Timur ve Edige Destanları

4.Karahanlı Dönemi: Satuk Buğra Han Destanı

5.Selçuklu-Beylikler ve Osmanlı Dönemleri

a. Seyid Battal Gazi Destanı
    b. Danişmend Gazi Destanı
    c. Köroğlu Destanı

Türklerin Milli Destanlarının İsimleri nelerdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Türk Destanları

Türk Destanları

Prof. Dr. Umay Günay Bütün dünya edebiyatlarında olduğu gibi Türk Edebiyatının da ilk örnekleri destanlardır. Türk edebiyat geleneği içinde "destan" terimi birden fazla nazım şekli ve türü için kullanılmış ve kullanılmaktadır. Eski Türk Edebiyatı nazım şekillerinden mesnevilerin bir bölümü ve manzum hikâyeler, Anonim edebiyatta ve Âşık edebiyatında koşma veya mâni dörtlükleri...
  2. Türklerin İlk Milli Alfabesi Nedir biliyor musunuz

Türklerin İlk Milli Alfabesi Nedir biliyor musunuz

Selam millet size bir sorum olacak acaba Türklerin İlk Milli Alfabesi Nedir bu konuda bilginiz var mı varsa lütfen benimle de paylaşın bildiklerinizi
  3. bozkurt destanında neler anlatılıyor

bozkurt destanında neler anlatılıyor

Destanları araştırıyorum ve sırada Bozkurt destanı var.Bu destanda neler anblatılıyor forumunuzda bilig bulunur mu ? Teşekkürler.
  4. Türk destanları nelerdir?

Türk destanları nelerdir?

Bütün dünya edebiyatlarında olduğu gibi Türk Edebiyatının da ilk örnekleri destanlardır. Türk edebiyat geleneği içinde “destan” terimi birden fazla nazım şekli ve türü için kullanılmış ve kullanılmaktadır. Eski Türk Edebiyatı nazım şekillerinden mesnevilerin bir bölümü ve manzum hikâyeler, Anonim edebiyatta ve Âşık edebiyatında koşma veya mâni dörtlükleri ile yazılan veya söylenen ferdî,...
  5. Dünya destanları nelerdir?

Dünya destanları nelerdir?

İLYADA Eski Yunan’da, şair Homeros’un yazdığı varsayılan büyük bir destandır. Bir başka Homeros destanı olan Odeysseia ile birlikte, batı edebiyatının en eski örneği ve tüm zamanların en güzel şiirlerinden sayılır. Hem İlyada hem de Oysseisa, Truva Savaşı ve bu savaşta yer alan insanlarla ilgili söylenceleri dile getiren, koşukla yazılmış destanlardır. Tarihçiler Yunanistan’tandaki Akhalar...

Sayfayı Paylaş