gebe
  1. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113

tuz yerine maydanoz

Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden (OMÜ) Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Asal Ulus, fazla tuz tüketiminin kemik erimesi yaptığını belirterek, bir kişinin günlük tuz alımının 6 gramı geçmemesi gerektiğini söyledi. Ulus, “Yemeklerin lezzetini artırmak için tuz yerine maydanoz, nane, kekik, dere otu ve fesleğen gibi bitkilerle baharatlar kullanılabilir'' dedi. Fazla tuz tükeminin idrarda kalsiyum atılımını artırarak kemiklerde kalsiyum kaybına neden olduğunu vurgulayan OMÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Asal Ulus, fazla tuz tüketiminin kemik erimesi yaptığını kaydetti. Tuzun yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç riskini tetiklediğini söyleyen Ulus, şöyle konuştu: “Aşırı tuz aynı zamanda mide kanserine neden olur. Fazla tuz tüketimi, kemik erimesini (osteoporoz) ve kemiklerin kırılma riskini artırır. Özellikle çocukların erişkinlere oranla daha az tuz tüketmeleri gerekmektedir. Çünkü çok tuzlu beslenen çocuklar, daha az tuz tüketenlere göre daha yüksek tansiyona sahip olur.'' Aileleri fast food beslenmeye karşı da uyaran Ulus, özellikle çocukların fast foodlardan uzak tutulması gerektiğini vurgulayarak, “Çünkü fast foodtaki tuz oranı diğer besinlere oranla çok yüksek. Çocukken yüksek tansiyonu olanların erişkin yaşamlarında da hipertansiyon riski altındadır. Bir kişinin günlük tuz alımı 6 gramı geçmemeli. Yemeklerin lezzetini artırmak için tuz yerine maydanoz, nane, kekik, dere otu ve fesleğen gibi bitkilerle baharatlar kullanılabilir'' diye konuştu.

kaynak milliyet

2. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: tuz yerine maydanoz
    guzel bilgilerin icin tskler canm,

tuz yerine maydanoz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. maydanoz

maydanoz

(Petersilie / Persil / Parsley / Midenuvaz / Petroselinum sativum) Agustos-eylül aylari arasinda, beyaz renkli çiçekler açan, kazik köklü, 30-100 cm boylarinda, iki yillik otsu bir bitki. Ilk yil bir yaprak rozeti, ikinci yil ise bir gövde meydana getirir. Rutubetli ve sulak topraklari sever. Gövdeleri dik, tüysüz, köseli, içi bos ve çok dalli, yapraklari sapli, parçali ve koyu yesil...
  2. Maydanoz Nedir, Maydanoz Hakkında

Maydanoz Nedir, Maydanoz Hakkında

Alem: Plantae Şube: Magnoliophyta Sınıf: Magnoliopsida Takım: Apiales Familya: Apiaceae Cins: Petroselinum Türler Petroselinum crispum Petroselinum neapolitanum Maydanoz A vitamini kalsiyum potasyum ve kükürt bulunduran yeşil renkli damarlı bir bitkidir. Yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu...
  3. Maydanoz Mucizesi

Maydanoz Mucizesi

hamilelikte maydonoz hamilelikte maydanoz suyu maydonoz yemek maydanoz yemek zararlımı İşte kökü, sapı, yaprağı, tohumu ile maydanoz mucizesi… Maydanozgiller familyasında kazık köklü, ufak ufak parçalı yapraklı bir bitkidir. Hoş kokuludur. İki yıl yaşar, ikinci yılı tohum zamanıdır. Tohum verdikten sonra kurur. Maydanoz’un kökeni Avrupa’dır. Dünyada ve yurdumuzda yetiştirilmekte olan...
  4. Seviyorum Seni...Ekmeği Tuza Banıp,Banıp Yer Gibi...

Seviyorum Seni...Ekmeği Tuza Banıp,Banıp Yer Gibi...

seviyorum seni ekmeği tuza banıp banıp yer gibi seviyorum seni ekmeği tuza yer gibi ekmeğimi ekmeğimi Seviyorum seni ekmeği tuza banıp Banıp yer gibi Geceleri ateşler içinde uyanarak Ağzımı dayayıp musluğa Su içer gibi... Ne zaman seni düşünsem Bir ceylan su içmeye iner çayırları Büyürken büyürken görürüm gülüm Her sabah her akşam seninle Yeşil bir zeytin tanesi Bir parça...
  5. Maydanoz ve maydanozun faydaları

Maydanoz ve maydanozun faydaları

maydonozun faydaları maydonozun faydası maydanozun faydaları göze faydası göze Yemeklere lezzet veren maydonuz,göze iyi gelen maydanoz ben maydanoz hakkında birtek bunları biliyordum.Ama artık daha çok biliyorum.Buyrun arkadaşlar bakınız maydanozun, o küçük bitkinin nelere faydası varmış... MAYDANOZ: A, C, E ve K vitaminleri ile demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt ve fosfor...

Sayfayı Paylaş