gebe
  1. gamselim

gamselim Mekanın en şık Meleği Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Ödül Puanları:
    63

tuzun zaralar ı......

Konu, 'Sağlık İçin Bilgiler' kısmında gamselim tarafından paylaşıldı.

Yemeğin tadı tuzu kalbi yoruyor....şu sıra saglık programlarında birçok doktorlar tuzun insan için zararını konuşuyorlar....megerse tükettiğimiz tuz birçok hastalıga neden oluyormuş.... [​IMG]

Yüksek tansiyon, kemik erimesi, böbrek hastalığı, mide kanseri ve şişmanlık açısından ciddi risk oluşturan aşırı tuz tüketimi en çok da kalbi etkiliyor, tuz, kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranlarını yükseltiyor.

Tuz demek, yüksek tansiyon demek

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, felçlerin yüzde 62’sinden, koroner kalp hastalıklarının ise yüzde 49’undan yüksek kan basıncı sorumlu.

Tuz, vücut fonksiyonları için gerekli olmasına rağmen fazla tüketildiğinde zararlı etkilere yol açıyor. Çünkü fazla tuz kan basıncını yükseltiyor, yüksek kan basıncı ise kalbi büyütüyor, kalp krizi, kalp yetmezliği, felç riskini artırıyor, böbrek fonksiyonlarını bozuyor ve görme kaybına neden oluyor.

Bu zararlı etkiler kan basıncı arttıkça artıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre felçlerin yüzde 62’sinden ve koroner kalp hastalıklarının yüzde 49’undan yüksek kan basıncı sorumlu. Yüksek kan basıncının, en fazla ölüm nedenleri arasında bulunduğunu ve yüzyılın epidemisi olarak kabul edildiğini belirten Amerikan Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Prof. Dr. Sunay Sandıkçı, fazla tuzun, kan basıncı normal olanlarda da kalp damar sağlığına zararlı olduğunu söylüyor.
    "Felç riskinde ve kalp büyümesinde artışa neden olur, böbrek hastalığını kötüleştirir, ölüm riskini artırır. Ayrıca böbrek taşı ve osteoporoz riskini artırdığına, obeziteye yol açtığına, mide kanserinin majör nedeni olduğuna ve astım atağının şiddetini artırdığına dair de giderek artan kanıtlar mevcuttur."
    Türkiye dünyanın en çok tuz tüketen ülkelerinden olduğunu hatırlatan Prof. Sandıkçı, "Çoğu ülkede günlük tuz tüketimi günde 9-12 gram iken, bizim tuz tüketimimiz günde ortalama 18 gram. Türkiyede erişkin nüfusun yaklaşık her üçte birinde hipertansiyon mevcut. Kan basıncı düzeyi ortalamamız da Japonya, Çin, İngiltere ve ABD den daha yüksek. Bu da acilen toplum genelinde tuz kısıtlamamız gereğini ortaya koymaktadır" diye konuşuyor.

Son düzenleme: 25 Ocak 2011
  2. $ul€

$ul€ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    424
    Ödül Puanları:
    0
    offf ben aşırı tuzlu yiyorum... :S

3. KeLeBeK's

KeLeBeK's Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    186
    Ödül Puanları:
    63
    azaltmak lazım tuzu bende çok tuzlu yerim:S

4. Misafir

Misafir Forum Okuru

Kortizon tedavisi gördüğüm için, aylardır tuza hasretim :D Zaten vücudumda ödem oluşuyor, birde tuz yesem ne olurdu acaba :) Kızlar tuz diddende sağlıksız, tamam kabul ediyorum tuzsuz herşey ot gibi yavan ama aşırı tüketmeyin:) Beni düşünün aylardır tuz yemiyorum:) Başta çok zorlandım ama tuzsuz bir hayata alıştım heralde :) Pek bilmiyorum artık :)

Güzel bilgiler için tşkler gmselim :)

5. elif_ecrin

elif_ecrin Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    116
    Ödül Puanları:
    0
    bende tuzsuz birşey yiyemem ya hem yemek yaparken yemeğe atarım hemde tabağıma atarım bile bilede yiyoruz işte :((

6. LaViNYaM

LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    703
    Ödül Puanları:
    113
    ben az atarım tuzu ama tabi o bile faydalı değil

7. sheker_shey

sheker_shey Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.367
    Ödül Puanları:
    1.230
    sağlık için dikkat etmek lazım gidince anlaşılıyo sağlığın kıymeti..saol cnm ellerine sağlık

tuzun zaralar ı...... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. deniz tuzu

deniz tuzu

deniz tuzunun faydaları kaya tuzunun faydaları deniz faydalari tuzu kaya tuzu nerede satılır Mutfaklarda bulundurduğumuz tuz rafine tuz yani NaCl(sodyumklorur) sağlığımıza çok zararlıdır. Doğal tuz yani kaya tuzu veya deniz tuzu çok yararlı ve şifa kaynağıdır. Mesela sofra tuzu diye yediğimiz bir zehirden başka bir şey değil… Tuz sandığımız tuz değil.. Gerçek tuz doğada kaya tuzu ve deniz...
  2. Itır

Itır

(Çobanignesi / Turnagagasi / Pelargonium odoratissimum / Geranium) Sardunyagillerden, yapraklari güzel kokulu, çiçekleri türlü renklerde bir süs bitkisidir. Kumlu topraklarda yetisir. Yesil kisimlari tüylü ve oyalidir. Çogunun çiçekleri pembe veya beyaz renktedir. Losyon yapiminda kullanilir. Kullanildigi yerler: Cildi güzellestirir. Ishali keser. Bogaz agrilarini giderir. Mide ve barsak...
  3. Tuzda Balık

Tuzda Balık

Malzemeler 400 gr kaya tuzu 130 gr sofra tuzu 2 adet yumurta 1 demet dereotu 600 gr un (4 su bardağı ) 2 adet çipura, tuz – karabiber Yapılışı Kaya tuzunu, 2 yumurtanın akını ve birinin sarısını buz kırma ucu takılmış Rondo Blender’a koyun. (Diğer yumurta sarısını daha sonra kullanmak üzere bir yere ayırın. ) Dereotunu temizleyip Blender’a ekleyin, hepsini karıştırın. Blender’daki...
  4. Zarada 2010 Sonbahar Havası Esiyor

Zarada 2010 Sonbahar Havası Esiyor

Meleklerim ben koleksiyonu inceledim ve size kısa özetini sunacağım. Zara bildiğimiz gibi ünlü bir marka ve dolayısıyla bize sunduğu koleksiyonlar gayet başarılı. Zara'nın sonbahar koleksiyonunda gözüme ilk çarpanlar kıyafetlerde bir şekilde örgü kullanılması ve diz üstü çoraplar. Geçen yıl diz üstü çizmelerle dolaşıyorduk ki bu yıl yerini diz üstü çoraplara bıraktı. Kıyafetlerde bir salaşlık...

Sayfayı Paylaş