gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

ÜÇ Ayda

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

ÜÇ AYDA Yeni Türk Alfabesi'nin ilk şekillerini kendisine götürdüğüm zaman, komisyonun, en aşağı beş senelik bir geçiş devresi düşündüğünü söylemiştim. Gazeteler evvelâ birer sütunlarını yeni harflerle hasredecekler, yavaş yavaş bu sütun sayısı artacak, nihayet bütün gazeteler yeni harflerle çıkacaktı. Mektepler için de, bu benzer dereceli usuller düşünmüştük.
    Dikkatle dinledikten sonra, bir daha sordu:
    - "Demek beş sene düşündünüz?"
    - Evet
    - "Üç ay!" dedi.
    Donakaldım: Üç ay! Üç ay içinde, bütün memleket neşriyatı Lâtin harflerine değişecekti. İlave etti. "Ya üç ayda tatbik ederiz, yahut hiç tatbik edemeyiz. Sizin Arap harflerine bırakacağınız sütunlar yok mu, onların adedi bire de inse, herkes yalnız o sütunu okur; ve beş sene sonra, tıpkı yarın başlar gibi, başlamaya mecbur oluruz. Hele arada bir buhran, bir harp çıkarsa, attığımız adımları da geri alırız."

ÜÇ Ayda konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Üç aylara Girerken

Üç aylara Girerken

"Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Şerifte yüzden geçer, Şâban-ı Muazzamda üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde otuz bine çıkar. Bu pekçok uhrevî faydaları kazandıran ticaret-i uhreviyenin bir kudsî pazarı ve ehl-i hakikat ve ibadet için mümtaz bir meşheri ve üç ayda seksen sene bir ömrü ehl-i imana temin eden...
  2. 2011 Üç Aylar Başlangıcı

2011 Üç Aylar Başlangıcı

üç aylar 2011 3 aylar 2011 üç ayların başlangıcı ayların başlangıcı 3 2011 yılında mübarek üç ayların başlangıç tarihini merak edenler için üç ayların başladığı tarihi sizler için paylaşıyor, şimdiden herkesin 2011 yılının üç aylarını kutluyor hayırlara vesile olmasını diliyorum. 2011 Yılı Üç aylar 3 Haziran Cuma 2011 Günü başlıyor.
  3. Üç aylarda çekilecek tesbihler

Üç aylarda çekilecek tesbihler

üç aylar tesbihi nasıl çekilir 3 aylarda çekilecek tesbihler üç aylarda çekilen tesbihler çekilecek aylar tesbihi üç aylar, recep ayı, şaban ayı, ramazan ayı, okunacak dualar, çekilecek tesbihler hakkında detaylı bilgiler Mübarek üç aylarda çekilecek tesbihler hakkında bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz melekler - 2 REKAT NAMAZ: ALLAH RIZASI İÇİN KIL FATİHA’DAN SONRA İSTEDİĞİN...
  4. 2013 Üç Ayların Başlangıcı

2013 Üç Ayların Başlangıcı

2013 Üç Ayların Başlangıcı ne zaman kızlar az kaldı diye biliyorum yanılıyormuyum tam tarihi yazarsanız çok sevinirim
  5. Üç Aylardan Şaban Ayının Faziletleri

Üç Aylardan Şaban Ayının Faziletleri

bu konu Şaban ayının faziletleri hakkın da genel bilgilere yer vermektedir. Biz müslümanlar olarak çok hayırlı olan üç ayların ikincisi Şaban ayının faziletleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için genel bilgileri paylaşıyoruz. * Mübarek üç ayların ikincisidir. “Allâhümme bârik lenâ fî Şaban ve belliğnâ Ramazan” duasını her gün en az bir defa okumalı. *...

Sayfayı Paylaş