gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Üç Aylar Nedir yardım istiyorum

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Üç Aylar Nedir üç aylarda ne yapılır bu konu hakkında bana bilgi vermeniz mümkün mü?

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Üç Aylar Hakkında Bilgi
    3 Aylar Ne Demektir

Cenâb-ı Hakk (c.c.) biz mü’minler için rahmeti, feyiz ve bereketi bol olan günler ve aylar halketmiştir. Nasıl ki haftanın günleri arasında Cuma günü faziletli bir gün ise, “üç aylar” olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan ayları da fazileti büyük, feyiz ve bereketi bol, mübarek aylardır. Zira Receb ayı girince; Peygamberimiz (s.a.v.): “Allahım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan’a ulaştır!” diye dua ederlerdi.

Bu ayların Müslümanlarca değerli addedilmesinin sebeplerinden birisi de Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu aylar hakkında verdiği haberlerdir. Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur.

Üç aylara kutsiyet kazandıran diğer bir önemli özellik beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içerisinde olmasıdır. Receb ayının ilk cuma gecesi Regâib kandilidir. İslâm âlimleri, Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu gecede Yüce Allah’ın manevi ikramlarına eriştiğini, bu sebeple şükür ve hacet için namaz kıldığını bildirmektedirler. Yine Receb ayının yirmi yedinci gecesi İslâm dünyasında Miraç kandili olarak kutlanır. Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmış, bu gece nâzil olan Bakara sûresinin son âyetleri ile Müslümanların sıkıntılarının sona ereceği ve ümmet-i Muhammed’e Allah’a ortak koşmadıkları, tevhidden ayrılmadıkları takdirde Cennet’e girecekleri müjdelenmiştir. Ayrıca İsrâ suresinin bir bölümünde İslâmî emir ve yasakları özet olarak içeren âyetler de bu gecede indirilmiştir.

Üç Aylar Nedir yardım istiyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. 2012 Üç Aylar Ne Zaman

2012 Üç Aylar Ne Zaman

2012 Üç Aylar Ne Zaman arkadaşlar biliyorsanız sorumun cevabını verin.
  2. Üç Ayların Başlangıcı 2012 yılında ne zaman?

Üç Ayların Başlangıcı 2012 yılında ne zaman?

Üç Ayların Başlangıcı 2012 de ne zaman acaba bu konuda bana cevap verecek kişi yada kişiler var mı aranızda?
  3. Mübarek Üç Aylar Yarın Başlıyor !

Mübarek Üç Aylar Yarın Başlıyor !

Müslümanlar için büyük önem arz eden ,üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayı başlangıcı 20 Nisan 2015'tir.Üç aylar pazartesi günü başlayacaktır. Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi'ni içinde barındıran "üç aylar", 19 Temmuz Pazar günü tamamlanacak. Üç ayların müjdecisi Regaip Kandili dolayısıyla 23 Nisan Perşembe günü Diyanet İşleri Başkanlığınca...
  4. Mübarek üç ayların fazileti nedir?

Mübarek üç ayların fazileti nedir?

Cenâb-ı Hakk (c.c.) biz mü’minler için rahmeti, feyiz ve bereketi bol olan günler ve aylar halketmiştir. Nasıl ki haftanın günleri arasında Cuma günü faziletli bir gün ise, “üç aylar” olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan ayları da fazileti büyük, feyiz ve bereketi bol, mübarek aylardır. Zira Receb ayı girince;Peygamberimiz (s.a.v.): “Allahım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan’a...
  5. Üç aylar neden kutsaldır ?

Üç aylar neden kutsaldır ?

Mübarek üç aylar,Recep,şaban ve ramazan aylarıdır.3 aylar islam alemi için önemi büyük olan kutsal aylardır.Recep Allahın ayıdır ,Şaban ,peygember efendimiz Hz Muhammedin ayıdır Ramazan , ümmetin ayıdır.Üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayı başlangıcı ne zamandır ? Bu sene Regaib Kandili, 7 Nisan Perşembe yi Cuma ya bağlayan gece idrak edilecek. 8 Nisan Cuma günü ise Üç Aylar...

Sayfayı Paylaş