gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Uganda Tarihi

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Uganda Tarihi hakkında acilen bilgi edinmem lazım lütfen bilgisi olan varsa aranızda Uganda Tarihçesi hakkında bilgi versin.

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Uganda Tarihi Nedir,
    Uganda Tarihçesi,

Uganda

Uganda Doğu Afrika'da yer alan ülke. Doğuda Kenya, kuzeyde Güney Sudan, batıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneybatıda Ruanda, güneyde ise Tanzanya ile komşudur. Ülkenin güney kısmında yer alan Victoria Gölü'nün Kenya ve Tanzanya ile de sınırı bulunmaktadır.

241.038 km2'lik yüz ölçümüyle Afrika kıtasının 31., dünyanın ise 80. büyük ülkesidir. Resmî dilleri İngilizce ve Svahili olan Uganda'da birçok yerel dil de konuşulmaktadır.

Bağımsızlığını 1962'de, Birleşik Krallık'tan ayrılarak kazanan Uganda, adını, başkent Kampala dahil ülkenin güneyinde kurulmuş olan Buganda Krallığı'ndan almaktadır.

Uganda; Afrika Birliği, İngiliz Milletler Topluluğu, İslam Konferansı Örgütü ve Doğu Afrika Topluluğu gibi uluslararası kuruluşlara üyedir.

Uganda halkı, 1.700 ile 2.300 yıl kadar önce avcı-toplayıcı olarak yaşamaktaydı. Bantu dillerini konuşan ve orta ve batı Afrika'da yaşayan topluluklar, ülkenin güney kısımlarına yerleşerek bugünkü Uganda halkının temelni oluşturdular. Bu gruplar melezleşerek yeni bir halk oluşturmaya başladı. 14. ve 15. yüzyıllarda varlığını sürdüren Kitara İmparatorluğu ile başlayan süreç, Bunyoro Krallığı, daha sonraki yüzyıllarda ise Buganda ve Ankole krallıklarıyla devam etti.

Uganda Tarihi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Uganda

Uganda

Uganda Coğrafi Verileri Konum: Doğu Afrika'da, Kenya'nın batısında yer alır. Coğrafi konumu: 1 00 Kuzey enlemi, 32 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Afrika Yüzölçümü: 236,040 km² Sınırları: toplam: 2,698 km sınır komşuları: Demokratik Kongo Cumhuriyeti 765 km, Kenya 933 km, Ruanda 169 km, Sudan 435 km, Tanzanya 396 km Sahil şeridi: 0 km (kara ile çevrili) İklimi: tropikal Arazi yapısı:...
  2. Tarih

Tarih

Rüyada görülen tarihlere çok dikkat etmek gerekir. Bu belirli bir zamanı işaret eder. Ayrıca tarihi oluşturan tüm sayılar ayrı ayrı da yorumlanır.
  3. Uganda Kağıt Paraları

Uganda Kağıt Paraları

uganda parası 20 Shillings 1966 - 100 Shillings 1973 - 100 Shillings 1985 - 50 Shillings 1986 - 1000 Schillings 1987 - 200 Schillings 1994 - 1000 Shillings 1995 - 10.000 Shillings 2004 - 5000 Shillings
  4. Somali Tarihi

Somali Tarihi

somali tarihi somali resimleri somaliden bir aile somalinin tarihi yemekleri Gerçekten Somali adını duyduğumuzda olaysız hemen hemen bir günü bile geçmeyen ülke geliyor.Gün olmasınki olay çıkmayan bu ülkenin aslında çok güzel yerleri var ama olaylar ne yazıkki ülkenin adınıda kirletebiliyor işte şimdi sizlere Somali nin tarihi yapısını paylaşmak istiyorum Ülke, önceleri Baharat Ülkesi...
  5. tarih dersi

tarih dersi

bu seneydi tarih dersini çok severim hocanın sınıfdakı en iyi ögrencısıde benim.ders bitimine 10dk kala dersi bitirmişti hoca sınıfdakılerle muhabbet ediyordu bnde cantamı maanın ustune koymuştum göz ucuyla tlf baktım msj yasdım hocada görmuş.birden demesmi bazıları anlamıyor ama ben tlfla ugrastıklarını göruyorum die. ne cok utanmıştım en sevdigim hocaya rresil olmuştum :( :( yinede en yuksek...

Sayfayı Paylaş