gebe
  1. kubraa

kubraa Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ulaştırma Bakanlığı'ndan 'domuz gribi' alarmı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında kubraa tarafından paylaşıldı.

Türkiye'de son olarak Almanya'da işçi olarak çalışan 4 kişilik bir ailede domuz gribi saptanması Ulaştırma Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, uluslararası giriş noktalarını termal kameralarla yakın takibe almasına rağmen, bazı havayolu
    şirketlerinin yolcuların doldurması gereken "Kişisel Sağlık Deklarasyonu" kartlarını
    teslim etmediklerini saptadı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Hudut ve Sahiller
    Genel Müdürlüğü ile Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün tutanakla tespit
    ettiği sorumsuzlukla ilgili, havalimanı mülki amirlerine yasal işlem yapılması
    talimatı verildi.

Sultan UÇAR / AHT
    ÖZEL HABER

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, domuz gribi 126 ülkede 382 kişinin
    yaşamını yitirmesine yolaçarken, 89 bin 921 kişiye bulaştı. Hastalığın yayılmasında en önemli etken olarak uluslararası uçuşlar gösterilirken, Türkiye'ye yolcu taşıyan bazı havayolu şirketlerinin domuz gribini yeterince ciddiye almadığı ortaya çıktı. Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Meksika, Amerika ve Kanada'da ortaya çıkarak kısa sürede dünyaya yayılan, 'Domuz Gribi'nin Türkiye'ye bulaşmasını önlemek amacıyla uluslararası giriş noktalarında aldıkları önlemler sırasında önemli bir aksaklığı tespit etti.

Havayolu şirketleri duyarsız

Domuz gribinin Türkiye'de yayılmaması için yolcuların kontrollerinin yapıldığını
    anlatan Genel Müdürlük, uçaklardan rutin olarak "Genel Sağlık Deklarasyonu"
    alındığını ancak buna ilave olarak doldurulması gereken "Kişisel Sağlık Deklarasyon" kartlarında sıkıntı yaşandığını bildirdi. Yolcuların termal kameralar ile son olarak kontrol edildiğini, hasta ya da şüpheli kişilerin hasta olmayanlardan ayrıldığı kaydedildi. Türkiye'nin bu kadar hassas davrandığı hastalıkla ilgili yabancı
    havayolu şirketlerinin yanı sıra bazı yerli havayolu şirketlerinin Türk yetkililere
    sunmak zorunda oldukları "Kişisel Sağlık Deklarasyonu" kartlarını uyarılara rağmen sunmadıklarını bildirdi.

Kartsız girişe izin verilmeyecek

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Haydar Yalçın resmi bir
    yazıyla İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Hava Taşıma İşletmeleri, terminal
    İşleticilerie, Havaalanı İşleticileri ve Güvenlik Şirketleri'ni son kez uyardı.
    Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nün,
    'Sağlık Deklarasyon Kartları'nın doldurulması konusunda gerekli hasasiyetin
    gösterilmediği ve bu şirketler hakkında tutanaklar tutulduğunu kaydeden Genel Müdür Vekili Yalçın, gerekli hassasiyeti göstermeyenler hakkında cezai işlem yapılmasını istedi.

Yolcular hastalığı kendileri bildiriyor

Sağlık Deklarasyon Kartı(Healt Declaration Card), kişilerin beyanına göre
    dolduruluyor. İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan kartlarda yolculara,

"1-Sebebini bilmediğiniz, yakın zamanda ortaya çıkmış ateş, öksürük, başağrısı, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı ve burun akıntınız var mı?

2-Sizin yada ailenizden birisinin İnfluenza A/H1N1(Domuz Gribi) hastalığı teşhisi konulmuş birisiyle teması oldu mu?

3-Lütfen son 10 gün içerisinde seyahat ettiğiniz tüm ülkeleri yazınız.

4- Lütfen Türkiye'deki iletişim bilgilerinizi yazınız" gibi 4 ayrı soru ve kimlik
    bilgilerinden oluşuyor. Bu soruların yer aldığı kartların uçuş şirketlerince,
    doldurulup teslim edilmemesi ise alanda termal kameralar olsa da hastalığın
    tespitini geciktiriyor.

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Teşekkürler tatlım paylaşım içinn

Ulaştırma Bakanlığı'ndan 'domuz gribi' alarmı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. İngiltere'de domuz gribi alarmı

İngiltere'de domuz gribi alarmı

Ağustos sonu itibariyle 100.000 vaka bekleniyor İngiltere, Ağustos sonu itibariyle günde 100 bin kişinin hastalığa yakalanabileceğinin öngörülmesinin üzerine aH1N1 domuz gribiyle mücadele şeklini değiştirmeye karar verdi. Sağlık Bakanı Adrew Burnham bu kadar büyük rakamların telaffuz edilmesi üzerine artık hastalığı kontrol altına amaktan vaz geçip, tamamen tedaviye yöneleceklerini ve hali...
  2. domuz gribi

domuz gribi

bugünlerin en önemli konularından bir tanesi domuz gribi ve domuz gribi aşısı olduğunu hepimiz biliyoruz meleklerim...malesef bu hastalık türkiyemizin çoğu il ve ilçesinde de saptanmıştır..domuz gribi aşısı konusunda çeşitli söylentiler var..siz ne düşünüyorsunuz bu konuda??aşıyı yaptırır mısınız??paylaşımlarınızı bekliyoruz... teşekkürler
  3. Domuz Gribi

Domuz Gribi

Merhaba arkadaşlar,bana gelen bir maili sizinle paylaşmaka istedim.. > > DOMUZ GRİBİ 'nden korunmanın basit yolları‏ > > > > Dr.Vinay Goyal: Yoğun bakım ve Tiroit > > uzmanıdır. MBBS, DRM DNB. / 20 yıldan fazla klinik > > tecrübesi vardır. > > > > Mikrobun vücuda giriş noktaları yalnızca burun > > delikleri, ağız ve boğaz yoluyla olmaktadır....
  4. domuz gribi mitleri

domuz gribi mitleri

Semptomları sıradan gribe mi benziyor? Sadece hasta ve güçsüzler mi tehdit altında? Aşısı varsa herşey yolunda mı? Domuz gribi hakkında üretilen mitler ve bilimsel açıklamaları... Domuz gribine yakalananların ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artarken, hastalık hakkında kafa karışıklığı da devam ediyor. Hastalığın ikinci dalgasının başladığı, aşısının geliştirildiği...
  5. Domuz gribi

Domuz gribi

Herkese merhaba, arkadaşlar ben domuz gribine fena halde kafayı taktım.Çocuklarıma hergün elma-havuç suyu sıkıyorum ve ceviz-badem-fındık yedirmeye gayret ediyorum.Kırmızı et ve bakliyatta çok önemli bağışıklık sistemi için diye söyleniyor,sofradan eksik etmemeye çalışıyorum.sizlerlede paylaşmak istedim.Aman dikkat..........

Sayfayı Paylaş