gebe
  1. Ausencia

Ausencia Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    43
    Ödül Puanları:
    18

Ülseratif Kolit

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Ausencia tarafından paylaşıldı.

Aranızda bu hastalığı yaşayan var mı bilemiyorum ama ; bende bu hastalk hakkında yaşadıklarımı paylaşmak istedim. Ü.K hayatıma yaklaşık olarak 3,5 yıl önce girdi.Yoğun kanamalı dışkılanma ile farkettim. Uzun süre kortizonda dahil yoğun tedaviler gördüm.
    Bağırsağımın tümü ; yani tam tutulumlu denilen şekliyle yaşadım bu hastalığı.İlaç tedavilerinden sonra ; son kolonoskopide sadece rektumda yara vardı ; yani %100 den % 5 lere indi hastalık.Son bir yıldır da hiç kanamam yok.Gaita örneklerim temiz.
    Bildiğiniz gibi ü.k geçmeyen bir hastalık sadece atak dönemlerini azaltmak mümkün.
    Yaşayan herkese geçmiş olsun diliyorum çok ; tedavisi süren varsa bu hastalıkla ilgili paylaşalım isterim.

SadmiN bunu beğendi.
Ülseratif Kolit konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ülseratif Kolit . . . . nedir

Ülseratif Kolit . . . . nedir

kolit bitkisel tedavi ülseratif kolit bitkisel tedavi bebeklerde tedavisi bebeklerde nedir Ülseratif Kolit . . . . -------------------------------------------------------------------------------- Ülseratif Kolit Nedir? Ülseratif kolit bir kalın barsak (kolon) hastalığıdır. Kalın barsak ince barsaktan sonraki barsak bölümüdür. İnce barsak, alınan besinlerin sindirildiği ve emildiği barsak...
  2. Ulseratif Kolit

Ulseratif Kolit

İltihaplı bağırsak hastalığı denen diğer hastalık da ülseratif kolittir. Bu hastalığın nedenleri bilinmiyor. Ülserleşmiş kolit sadece kolonda görülür. Bu yönden bağırsağın herhangi bir bölümünde olabilen Crohn hastalığından farklıdır. Ufak yaraların ve apselerin sadece kolonun iç cidarında (mukoza) görüldüğü iltihaplı bir hastalık özelliğini taşıyan ülserleşmiş kolit bir kronik durumdur....
  3. Kolit

Kolit

İrritabl ya da spastik kolon, emosyonel faktörlere sekonder olan ve sık rastlanan bir barsak fonksiyonu bozukluğudur. Karın ağrısı çok kere palpasyonla teşhis edilebilen sigmoid kolon spazmından ötürü, sol iliak fossa'da hissedilir. Bazan ufak dışkılı ve müküslü diyare, bazan da konstipasyon vardır; diğer psikosomatik bozukluklar da mevcut olabilir. Tedavi bu durumun temelindeki stress ve...
  4. Ülseratif kolitin belirtileri nelerdir ?

Ülseratif kolitin belirtileri nelerdir ?

Ülseratif kolit nedir ? Kalın barsağın iltihaplı bir hastalığıdır. Ülseratif kolit sadece kalın barsağı tutar. Kalın barsakta ülserlerin oluşmasına ve kanamaya neden olur. Ülseratif kolit neden olur ? Ülseratif kolitin bugün için kesin nedenini bilemiyoruz. Ancak genetik yatkınlığı olan kişilerin barsaklarında bulunan bazı mikroorganizmalara ya da besinler ile alınan bazı maddelere karşı...
  5. Ülseratif koliti olan her hasta bağırsak kanseri olur mu ?

Ülseratif koliti olan her hasta bağırsak kanseri olur mu ?

Barsak kanseri denildiğinde öncelikle aklımıza gelen kolon kanseri yani kalın barsak kanseridir. Barsakların iç tabasındaki hüclerin kontrolsüz çoğalması barsak tümörünün gelişmesine neden olur. Barsağın iyi huylu tümörlerine polipkolonoskopi denilmektedir. Kötü huylu hale döndüğünde ise kanserden bahsedilir. Polipler çevre dokulara yayılmaz ve ile polipektomi denilen yöntem ile kolaylıkla...

Sayfayı Paylaş