Ultrasonda bebek kesesi ne zaman görülür belli olur lütfen yardımmm !!

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Ultrasonda bebek kesesi ne zaman görülür belli olur lütfen yardımmm !!
Ultrasonda bebek kesesi ne zaman görünür ne zaman görebilirim arkadaşlarım..Kızlar beta hcg değerim 118 çıktı daha yeni biliyorum ama doktora gideceğim pazartesi günü bebeğimin kesesi ne zaman görünür kaçınca haftada yani lütfen bana yardım eder misiniz ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ultrasonda bebeğin gebeliğin 5. veya 6. haftasında görülmesi mümkündür. Ultrason muayenesi karından ve vaginadan olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. Gebeliğin 5. haftasında vaginal ultrasonda gebelik kesesinin görülmesi mümkündür. Eğer beklenen adetin üzerinden 1 hafta geçtiyse, yani bir hafta adet gecikmesinde vajinal ultrason ile (teknik adı Trans Vajinal Ultrason) gebelik kesesini görmek mümkündür. Karından bakılan (bildiğimiz abdominal ultrason) ultrasonda ise gebelik kesesinin görülebilmesi için gebeliğin en az 6. haftasında olmanız gerekmektedir.
Ultrasonda ilk olarak gebelik kesesi (gestasyonel kese) görülür. 5. ve 6. haftada bebeğin kendisi değil, gebelik kesesi görülebilir.
Gebeliğin ilk döneminde itibaren, gebeliğe has olan HCG hormonu (Human Choriyonik Gonadotropin) salgılanmaya başlanmıştır. Zamanla bu hormonun miktarları artmaya başlar. Öncelikle kandaki HCG miktarı, sonrasında da idrardaki HCG miktarı artacaktır. Gebelik testi yaparken idrardaki HCG miktarının belli bir düzeye erişmesi gerekir.
5. haftadan itibaren vaginal ultrason ile gebelik kesesinin görülebilmesi için kanda HCG hormonu değerinin 500-1000 IU/mL miktarına ulaşması gerekir. Karından yapılan ultrasonda ise HCG hormonu değerinin 5000 IU/ml değerine yükselmesi gerekir.
Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?
Karından yapılan ultrasonografi sayesinde 6 hafta 4 günlük bir bebeğin kalp atışları gözlemlenir. Gebeliğin 8. haftasında da bebeğin hareketleri görülebilir. Vaginal ultrason ile yaklaşık 6 gün önceden bunları gözlemlemek mümkündür.

Yok ya bende baktıracam ama bu kadar erken bebek kesesini ultrasonda göremezsiniz. Acaba kaç haftalık olunca görüyoruz kızlar ben tam ne zaman doktora gideyim bana yardımcı olur musunuz

Geri