gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Umur Burgay kimdir

Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

umur burgay kimdir, hayatı, kısaca hayatı, biyografi, hakkında bilgiler ve merak edilen herşey burada arkadaşlar.

Merhaba Melek'ler...

Bu yazımızda Sinema yıldızı ve senarist, yönetmen, yazar olan başarılı bir isim Umur Burgay'dan bahsedeceğiz sizlere...

(d. 1941 Ankara), Senarist, oyuncu, yönetmen, dramaturg, yazar.
    İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü mezunu (1964) olan Umur Bugay, sanat hayatına Arena Tiyatrosu'nda başladı (1962). Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları, Dostlar Tiyatrosu'nda, oyuncu, yönetmen, dramaturg olarak görev yaptı. 1972'de oyun yazarlığına başladı. Yazdığı oyunların çoğu Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda sahnelendi. 1975 yılından sonra, çeşitli gazete ve dergilerde, mizah ağırlıklı öyküleri ve röportajları yayınlanan Bugay, Milliyet Çocuk Dergisi'nde söyleşiler yazdı. 1974'te Atıf Yılmaz ile Yılmaz Güney'e, bir çingenenin yaşamını konu alan Cemil adlı senaryoyu yazarak sinema alanında da çalışmalara başladı.
    1988 yılında yazmaya başladığı Bizimkiler adlı televizyon dizisinin TRT'de gösterilmesiyle üne kavuştu. Bazı filmlerde yapımcılığı üstlendi. Türk Küçükleri adlı bir gülmece öyküleri kitabı vardır.

Senaryoları

Rating Kasabası
    Büyük Umutlar
    Hayat A.Ş.
    Zor Adam
    Deli Yusuf
    Tuzak
    Hasip ile Nasip
    Hababam Sınıfı
    Aslan Bacanak
    Pisi Pisi
    Kapıcılar Kralı
    Çöpçüler Kralı
    Yoksul
    Davacı
    Düttürü Dünya
    Postacı
    Duruşma
    Rus Gelin
    Haneler
    Reklâmlar
    Bizimkiler
    Yazlıkçılar
    Saygılar Bizden
    Oğlum Adam Olacak
    Komşu Komşu
    Koltuk Sevdası

Ödülleri

Pir Sultan Abdal (oyun) 1970 - DİSK "En İyi Yönetmen"
    İşte Hayat (senaryo), 1976 - Antalya Film Şenliği, "En İyi Özgün Senaryo" ödülü
    Çöpçüler Kralı (senaryo) 1978 - Antalya Film Şenliği "En İyi Özgün Senaryo" ödülü

Umur Burgay kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kimsin

Kimsin

Usul usul aralanır gözkapaklarım..... Baykuşun biri yakar yeşillerini,"günaydın,gece oldu"der,eyvallah, derim. Odaları dolaşan ıssızlık,bana uğramadan geçer,karşımda uyuyan denizin derinlerinden. -Issızlığa bulanacak kadar ussuz ve kalabalık değilim henüz...-ağaçlarım var,iki kapak arasında büyüyen,sen varsın,gecelerimi dilimleyen.. okumaya başlarım, jane tırmanır merdivenlerime,kör...
  2. kuma

kuma

Kuma (ortak) Rüyada üzerine bir kuma getirildigini gören kadin, hasta olur. Bu rüyayi bir erkegin görmesi, islerinin bozulacagina delildir. Bir rivayete göre kuma görmek, üzüntü ve kederle de tabir olunur. Bir baska rivayete görede: Rüyada kuma kadinlari görmek, hastaliga, zarara ve körlüge isarettir. Bazen de kuma görmek, kötü amele, sirlari açiklamaya, üzüntü ve ugursuzluga isarettir
  3. Serdar Ortaç - Umurumda Değil

Serdar Ortaç - Umurumda Değil

Kırıldı sabır taşım Ermeden muradıma Çok zamandır hasretim yokluğuna Allahım hiç şansım yok İsyanım ayrılığa Mahkum ettin kalbimi yalnızlığa Ahh beklemek çok zor Sen misin vicdansız Gelde bana sor İstiyorsan vur vur vur Gel şu kalbime vur vur vur Elverirse gururun bir kez daha vur Bu akşam hüzünleri evde bıraktım Kör kütük sarhoş oldum Elimde değil Seni kucakladığım yerde bıraktım Ağzınla...
  4. Serdar Ortaç Umurumda Değil Şarkı Sözü istiyorum

Serdar Ortaç Umurumda Değil Şarkı Sözü istiyorum

Merhaba arkadaşlar ramazan ayı öncesi son pazar gününüzün mutlu ve keyif dolu geçmesini diliyor ve sizlerden Serdar Ortaç Umurumda Değil Şarkı Sözü yazmanızı rica ediyorum.

Sayfayı Paylaş