gebe
  1. Bilge Gökçen

Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    108
    Ödül Puanları:
    0

UN RO - RO'da işlem tamam, % 98'i satıldı

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

Amerikalı Kohlberg Kravis Roberts (KKR) şirketi, dün itibariyle dünyanın 4. büyük denizcilik filosu UN Ro Ro grubunun yüzde 97.6'sını satın aldı. KKR ile ilk görüşmelere başlandığında yüzde 87 oranında hisseyi satmak hedefiyle yola çıktıklarını kaydeden UN Ro Ro CEO'su Cüneyt Solakoğlu, "Yüzde 2.4 hisseye sahip olan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) hariç diğer tüm ortaklar hisselerini sattılar. En son bugün (dün) yüzde 9.5 hisseye sahip Gökbora ve Transrutin şirketinin de hisselerini satmasıyla UN RO - RO'nun yüzde 97.6'sını satmış bulunmaktayız" dedi. Tartışmalı satış
    UN RO - RO, KKR ile satış sözleşmesi yaptığında şirket için 910 milyon euro değer üzerinden anlaşmaya varılmıştı. Tüm işlemler bu fiyat baz alınarak gerçekleştirildi.
    Şirketin KKR'ye satış süreci tartışmaları da beraberinde getirmişti. Yaşanan anlaşmazlık nedeniyle başta Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Ulusoy ile CEO Cüneyt Solakoğlu olmak üzere, konuyla ilgili sert tartışmalar yaşanmıştı.

UND Başkanı Tamer Dinçşahin ise satışla ilgili olarak şunları söyledi:

"Kararlılığını sonuna kadar sürdüren tek biziz. Diğer ortaklar paranın cazibesine kapıldı. Biz meslek örgütü olarak para merkezli değil hizmet merkezli hareket ettik."

'Arkamda kimse kalmadı, sattım, herkese küstüm'

UN RO - RO Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Ulusoy satışa karşı olduğunu açıklamasının ardından satış için imza vermesiyle ilgili olarak Milliyet'e şu açıklamalarda bulundu:
    "Kendi gitti ismi kaldı yadigâr. Herkes arıyor kimseyle konuşmadım. Satmak istemiyordum, arkamda 14 kişi vardı. Sonra bir baktım kimse kalmamış arkamda. Arkamda olanlar parayı görünce şaşırdılar. Satmak zorunda kaldım. Öyle bir protokole imza atmışım ki elimi, gözümü, kaşımı her tarafımı bağlamışlar. Herkese küstüm. Geliyorlar filo kuralım diyorlar. Protokole göre şirketlerini satanlar bir daha Ro Ro gemisi işletemezler. Artık bıraktım tamamen, ilgilenmiyorum.

Eskiden aile büyüklerinin sözü dinlenirdi. Şimdi zaman değişti. Aileden Alican Ulusoy ve Yılmaz Ulusoy'un şeytan görsün yüzünü. Alican zaten kız peşinde. Kim kazana kim yiye... Onlar dönmeselerdi kararından ben de satmazdım.

Satış için imzaya ben gitmedim 77 yaşında adamım, abuk sabuk adamlarla görüşmeye gitmem. Karım da satışa çok üzüldü. 'Bize bu para lazım değil. Arkandan dolanmayacaklardı' diyor. Yakında 4 gemi daha hizmete giriyordu. Dünyanın en büyük şirketi olacaktık. Kendi elimizle kurduğumuz şirket artık Amerikan şirketi oldu."

UN RO - RO'da işlem tamam, % 98'i satıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. UN RO-RO, ilanla 'satmıyoruz' dedi

UN RO-RO, ilanla 'satmıyoruz' dedi

UN RO-RO ve RO-RO Gemi İşletmecileri ve Kombine Taşımacıları Derneği (RODER) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Ulusoy, dün gazetelere verdiği ilanla, "Yetki verdikleri 'temsilcilerin' bundan böyle onların namına hiçbir şekilde hareket ve bağlayıcı sözleşmeler yapma yetkilerinin bulunmadığını; hak ve menfaatlerini ihlal edecek işlemler ve uğrayacakları zarar sebebiyle yasal haklarının saklı...
  2. Saffet Ulusoy da imza verdi UN Ro Ro satıldı

Saffet Ulusoy da imza verdi UN Ro Ro satıldı

ulusoy tır firması saffet ulusoy gemisi UN Ro Ro'nun satışına önce imza verdikten sonra vazgeçen ve satışı savunan yöneticileri çok sert ifadelerle eleştiren Saffet Ulusoy da satışa razı oldu. Şirketin dün akşam itibariyle yüzde 87'si KKR'ye satıldı Anlaşmazlık nedeniyle ortakları arasında, başta Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Ulusoy ile CEO Cüneyt Solakoğlu olmak üzere, sert tartışmalara...
  3. UN Ro-Ro satışını durdurun

UN Ro-Ro satışını durdurun

Deniz taşımacılığı şirketi UN Ro-Ro İşletmeleri’nin küçük ortağı Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), UN Ro-Ro’nun geçen ay ABD’li özel sermaye fonu Kohlberg Kravis Roberts’a (KKR) satışının durdurulması için Rekabet Kurulu’na başvurduklarını açıkladı. Toplam 910 milyon Euro’luk satışta hissesini KKR’a satmayan tek hissedar olan UND, "UN Ro-Ro’nun satış kararı ve arkasından da satış...
  4. işleme

işleme

işleme yaptığını gören kadın kısmet alır ve iyiliklerinin karşılığını görür.sevaptır
  5. Roma

Roma

Rüyada Roma şehrinin görülmesi, ilginç aşk serüveni yaşamaya aday olduğunuzu gösterir. Rüyada Roma şehrinin görülmesi, ilginç aşk maceraları yaşayacağınızı işaret eder. Rüyada Roma sehrinin görülmesi, ilginç ask serüveni yasamaya aday oldugunuzu gösterir

Sayfayı Paylaş