UniCredit Türkiye Uzmanından Değerlendirmeler

Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  13.023
  Beğenilen Mesajlar:
  107
  Ödül Puanları:
  0
  Krizde sizi yüksek faiz korur, dolar 2008 sonunda 1.24 olur
  Unicredit Türkiye Uzmanı Simon Quijano - Evans, Merkez Bankası'nın faizleri yüksek tutmasının, Türkiye'yi uluslararası piyasalarda yaşanan olumsuz etkilerinden koruduğunu söyledi.

  Quijano - Evans, "Merkez Bankası faizler konusunda temkinli duruşunu korumalı. Bu dönemde faiz oranlarını düşürmek doğru olmaz. Çünkü Türkiye global krizin olumsuz etkileriyle karşı karşıya gelebilir" dedi.

  Yapı Kredi'nin ana hissedarlarından UniCredit'nin düzenlediği Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki Gelişmekte Olan Piyasalar (EEMEA) konferansı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Quijano - Evans, son aylarda yaşanan küresel kredi darboğazının cari açık sorunu olan Türkiye'yi etkileyebileceği uyarısında bulundu.


  'Piyasalar çok gergin'

  Quijano-Evans, "Faizler yüksekliğini koruyacak. Türkiye açısından talihsiz bir dönem, çünkü piyasalar son derece gergin. Enflasyon beklentisi yükselirse, bu faiz oranlarında da yukarı yönlü bir baskıya neden olur" diye konuştu. Quijano - Evans, Türkiye'nin, carry trade çerçevesindeki olası bir değişiklikle bağlantılı olarak riske en açık ülke olduğunu kaydetti.

  Aşırı değerli Türk lirasına ilişkin görüşlerini de açıklayan Quijano-Evans, dolar kurunun önümüzdeki yıl sonunda 1.24 YTL seviyelerine ineceğini belirtti.
  Quijano-Evans, "Merkez Bankası piyasayı çok kontrollü yönetiyor. Bu sayede doğrudan yabancı yatırım daha cazip hale gelecek, şirketlerin büyüme potansiyeli de artacak" dedi.

  Quijano-Evans, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaya rağmen halkın YTL'ye yönelmesinin de bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti. FED'in 18 Eylül'de faiz indirmesi gerektiğini belirten Quijano-Evans, "Eğer faiz oranları düşmezse, bu durum piyasaları olumsuz etkiler" dedi.

  'Kimse para vermiyor'

  UniCredit Yatırım Araştırma Bölümü Direktörü Mark Robinson, özellikle gelişmiş ülkelerde yaşanan kredi sıkışıklığı sorununun gelişmekte olan ülkelerin yardımıyla çözüleceğini söyledi. Asya ekonomilerinin son yıllarda küresel ekonominin lokomotifi haline geldiğini ancak Batı basınının bu gerçeği göremediğini vurgulayan Robinson, "Petrol ve emtiadaki hızlı gelişim özellikle Rusya ve Kazakistan gibi ülkelerin büyümelerinde önemli rol oynadı" dedi.

  Robinson şunları söyledi:

  "Bankalar ve uluslararası yatırım bankaları bu krizden dolayı birbirine para vermiyorlar. Kriz öyle bir noktaya ulaştı ki, bankalar hâlâ risk seviyelerini ölçemiyorlar. Yarattıkları finansal araçların değerini, kendileri bile bilmiyorlar. Mortgage değerleri, konut değerlerinin üzerine çıkarsa, çok büyük bir kriz olur."

  Kaynak


   
 2. Melekler Mekanı

  Melekler Mekanı Tavsiye İçerikler Üye

  Benzer İçeriklerimiz:
   
UniCredit Türkiye Uzmanından Değerlendirmeler konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Ölçme Değerlendirme Nedir?

  alternatif ölçme değerlendirme teknikleri alternatif ölçme ve değerlendirme teknikleri eğitimde nedir Ölçme Değerlendirme Nedir? Tanımı ve Genel Kavramlar Bu konudaki ikinci karşıt görüş, geleneksel ve standardize edilmiş ölçme araçlarının öğretmenlerin uyguladıkları müfredat programı üzerindeki etkisidir. Okullarda kullanılan ölme araçları öğretmenlerin neyi nasıl öğreteceklerini...
 2. Alternatif Ölçme Değerlendirme

  alternatif ölçme değerlendirme alternatif ölçme ve değerlendirme otantik nedir otantik nedir ALTERNATİF ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME Ölçme ve değerlendirme, eğitim ve öğretimin önemli bir parçasıdır. Eğitimde, programların istenilen başarıyı gösterip göstermediği, öğrencilerden beklenen bilgi, beceri ve tutumların gelişip gelişmediği, ölçme ve değerlendirme yoluyla tespit edilir. Ölçme ve...
 3. UniCredit CEO'sundan Açıklama

  Avrupa finans devlerinden İtalyan UniCredit’in CEO’su Alessandro Profumo, Koçbank ve Yapı Kredi’ye toplam 1 milyar dolar yatırım yaptıklarını ifade ederek, "Türkiye’nin AB’ye tam üye olması için üstümüze düşeni yapıyoruz. Tam üyelik gerçekleşmezse, Türkiye’de pişmanlık duymayız. Türban sizin iç sorununuz. Bizim için önemli olan iş ortamını olumsuz etkileyecek gerginlik çıkmaması"...
 4. iç dünyanızı değerlendirme testi (!)

  Bu test birçok profesyonel kuruluş tarafından insanların iç dünyalarını ve başklarıyla ilişkilerini değerlendirmek için kullanılmaktadır.testin sonuç kısmına bakmadan hemen çözmeye başlayınız.cevapları geçmişinize göre değil,şimdiki durumunuza göre veriniz. 1.kendinizi ne zaman en iyi hissedersiniz? a) sabahları b) öğleden sonra ve akşama doğru c) gecenin ilerleyen saatlerinde...
 5. Eski Eşyalarınızı Değerlendirmenin Yolları

  Eşyalarınızı yenilemek mi istiyorsunuz? Bütçenizi sarsmadan yepyeni eşyalarla harika görünümlü odalar elde edebileceğiniz hakkında fikriniz var mı? Birbirinden farklı görünümlü oda dekorasyonları için işte sizlere verebileceğim ipuçlarından bazıları: *Mobilya, sandalye ya da berjerlerinizin kumaşlarını değiştirip dilediğiniz görünüme sahip koltuk, sandalye ya da berjerlerde kaliteli zaman...

Sayfayı Paylaş