gebe
  1. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113

unutturan protein

Konu, 'Sinir Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

Kimimiz az kimimiz çok ama hepimiz biraz unutkanız. Peki niye unutuyoruz? Bilim adamları insan beyninde bulunan bir proteinin unutkanlığa neden olduğunu belirledi İsviçreli bilim adamları, bir proteinin unutkanlığa neden olduğunu tespit etti. Nature dergisindeki habere göre, Zürich kentindeki İsviçre Konfederasyonuna ait Teknik Yüksek Okulda fareler üzerinde yapılan deneylerde, Phosphatase 1 (PP1) proteininin işlevi azaltıldığında, farelerin öğrendiklerini hatırlama yeteneğini kaybetmediği gözlemlendi.
    Haberde, PP1 proteininin, insanlarda beyni gereksiz bilgilerden temizleyen karmaşık sistemin bir parçası olduğunun daha önceki araştırmalarda ortaya çıkarıldığı belirtildi.
    Bilim adamları Isabelle Mansuy ve çalışma arkadaşları, PP1 proteininin işlevini tam olarak belirlemek için, deneyde kullanacakları farelerde bu proteini işlevsiz kıldılar.
    PP1 proteini çalışan ve çalışmayan farelerle bir dizi deney yapan bilim adamları, PP1 proteini çalışmayan farelerin diğer farelere göre daha başarılı olduklarını ve öğrendiklerini haftalar sonra bile unutmadıklarını tespit ettiler. Mansuy, beynin kapasitesinin sınırlı olduğunu belirterek, beynin aktif bir koruma mekanizmasına ihtiyaç duyduğunu ve PP1 proteinin bu mekanizmanın bir parçası olduğunu kaydetti.

unutturan protein konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. protein

protein

Günde 4 porsiyon Proteinler insan hücrelerinin yapıtaşı olan aminoasit dene maddelerden oluşur. Araştırmalar anne adayının gerekenden az protein almasının, tıpkı az kalori alması gibi düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuna neden olduğunu göstermiştir. Bu nedenle gebeler günde en az 60-75 gr. Protein almalıdır. Yüksek riskli gebeliklerde önerilen miktar, günde 100 gr’dır ve gebeliğin yüksek...
  2. Proteİn - Kromozomlar

Proteİn - Kromozomlar

KROMOZOMLAR ATP- Adenozin trifosfat denilen ve molekül olarak nükleotit yapılı canlıların doğrudan kullandığı enerji molekülü Aktif taşıma- Yarı geçirgen zar aracılığıyla ATP harcanarak gerçekleştirilen madde taşıması. Besin- Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri amacıyla kullandıkları maddelerdir. Beslenme- Canlıların canlılık olaylarını sürdürebilmeleri amacıyla gerekli maddeleri...
  3. Proteİn Senaaaİ

Proteİn Senaaaİ

BİYOLOJİK ŞİFRE: Biyolojik şifre DNA’ da depolanmıştır. Genetik dil dört harflidir, yani DNA üzerinde dört çeşit nükleotid bulunur. Bunlar A,T,G,C ‘dir. Yeryüzünde 20 çeşit aminoasit vardır. DNA’ daki 1 nükleotid 1 aminoasit şifresi olsa 41 = 4 çeşit aminoasit şifresi 2 nükleotid 1 aminoasit şifresi olsa 42 = 16 çeşit aminoasit şifresi senaaalenirdi. 4 aminoasit açıkta kalır. Bunun için...
  4. Hoşgeldin kaybolan yılları unutturan

Hoşgeldin kaybolan yılları unutturan

hoşgeldin HOŞGELDİN KAYBOLAN YILLARI UNUTTURAN Derin bir sızı başladı önce yüreğimde... Bir mutluluk doldu gönlüme.... Büyük bir heyecan sardı bedenimi... Evet dedim. İşte aradığım bu! Daha ilk anda herkesten farklı olduğunu gösterdin bana... Daha ilk anda sevgi dolu yüreğini açtın yüreğime... Hayatım sen oldun. Hayatın ben oldum. Nefesim sen oldun. Kalp atışın ben oldum. Dahası gülümseyişim...
  5. Protein nedir Protein anlamı

Protein nedir Protein anlamı

Protein ne demek Protein anlamı Protein hakkında bilgiler Söz konusu sağlıklı beslenme olduğunda, sık sık duyarız proteinli besinlerin adını. Peki nedir protein ve hangi besinlerde bulunur mu diyor sunuz? O halde buyrun Melek'ler. Proteinler, amino asitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanmasından oluşan büyük organik bileşikler olup, amino asit yapıtaşlarından oluşan polimerlerdir....

Sayfayı Paylaş