gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Urfa Balıklı Göl

Konu, 'Adım adım Türkiye' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Balıklı Göl
    Urfa’da anlatılan efsanelerin içinde en özel yere sahip olan, kuşkusuz ki Hz. İbrahim’in ateşe atılma öyküsü. Tektanrıcı üç din olan İslamiyet, Musevilik ve Hıristiyanlık tarafından tanınan ve bu dinlerin kutsal kitaplarında adı geçen Hz. İbrahim’in Urfa’da doğduğu rivayet edilir. Öykü bu doğumun olduğu bölgenin Kralı Nemrut ile Hz. İbrahim arasında geçer.
    Söylenceye göre Kral Nemrut, yıldızlarda, bir adamın ona ve putperestliğine savaş açacağını haber veren bir işaret görür. Bu adam Hz. İbrahim’dir. Ancak sadece Nemrut’un putperestliğine başkaldırmamış, aynı zamanda kızı Zeliha’ya da gönlünü kaptırmıştır. Kral Nemrut bu durum karşısında Hz. İbrahim’in yakılması emrini verir. Bugün Balıklı Göl’ün bulunduğu yere, kentin her yerinden görülebilecek büyüklükte bir ateş yakılır. Ateşin karşısına denk düşen tepeye yaptırılan iki büyük sütun arasındaki mancınıkla İbrahim ateşe fırlatılır. Ancak ateş göle, odunlar ise balıklara dönüşür. O gün bugündür buradaki göl kutsal sayılır. Tıpkı göl gibi içindeki balıklar da kutsaldır; her kim bu balıklardan yerse onun kör olacağına inanılır.
    O günden sonra gölün adı Halil-ür Rahman olur. “Allahın Dostu” anlamına gelen bu isim Hz. İbrahim’in kutsallığını yansıtır. Bugün göl hem Halil-ür Rahman, hem de Balıklı Göl olarak anılıyor.
    İbrahim için ağlayan Nemrut’un kızı Zeliha’nın gözyaşlarından ise Balıklı Göl’ün hemen yanında küçük bir göl daha oluşur, bu gölün adı ise “Zeliha’nın gözü” anlamına gelen “Ayn-Zeliha”dır.
    Bugün her iki gölün karşısındaki tepenin üzerinde mancınık olarak kullanıldığına inanılan iki sütun hâlâ ayakta. İnanışa göre bu sütunların birinin altında “bitmeyen su”, diğerinin altında ise “bitmeyen altın” bulunuyor; biri yıkılırsa Urfa altına, diğeri yıkılırsa Urfa için altın kadar değerli olan suya gömülecek kent. Balıklı Göl’ün hemen yanı başında yer alan ve Eyyubiler Devleti’nin kurucusu Salahaddin Eyyubi’nin yeğeni Melik Eşref tarafından 1211 yılında yaptırılan Halil-ür Rahman Cami ise, gölün doğal güzelliğine mimari estetik katıyor.

2. semazen

semazen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Urfa Balıklı Göl
    Bir urfalı olarak balıklı gölü görünce resmen iç çektimm.
    Ah birde insanlarımız gölün ve balıkların kıymetini bilip temiz tutsaa
    paylaşım için teşekkürler

3. semazen

semazen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Urfa Balıklı Göl

Sitedenmi bendenmi anlamadım aynı mesajım 2 kez eklendi bu yazımı açıklama amaçlı düzenle yapıyorum.Silerseniz sevinirim..

Son düzenleme: 28 Ağustos 2008
Urfa Balıklı Göl konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. göl

göl

İyi geçimli kadına, işini danışmasız yürüten yöneticiye, yola çıkmak isteyen için bunun bir süre gerçekleşmemesine delalet eder.Rüyada göle girmek onun hile ile aldatılacağına işarettir. Sakin bir gölde sandalla gezmek, mutlu olacaksınız demektir. Mutluluğunuzu yakınınızdaki insanlarla paylaşacağınız anlamındadır. Kirli bir gölde gezmek, iş ve aşk yaşamınızda sıkıntılar yaşayacağınıza işaret...
  2. urfa külünçesi..

urfa külünçesi..

bayram pastaları külünçe lezzetli pasta tariflerini burda bulabilirsiniz melekler sevgili melekler mağlum bayram yaklaştı gelen misafirlere ikram telaşımız gibi bir sürü işler bizi bekliyo ben size bizim yöreye ait çok lezzetli bi pasta tarifi vericem deneyin mutlaka çok lezzetli ayrıca diğer pastalar hiç benzemiyoo... ancak yiyince anlarsınız ne demek istediğimi :D:D malzemeler;...
  3. urfa balıklı göl hikayesi

urfa balıklı göl hikayesi

Şanlıurfa balıklı gölünün hikayesi ve efsanesi hakkında bilgi rica ediyorum. Teşekkürler.
  4. Şanlıurfa balıklı göl hakkında bilgi ve hikayesi

Şanlıurfa balıklı göl hakkında bilgi ve hikayesi

urfa balıklı göl hakkında bilgi urfa balıklı göl hikayesi Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda sizlere bana bu sene görmek nasip olan Urfa Balıklı Göl hikayesi hakkında bilgi sunmak istiyorum. Dünyada eşi benzeri olmayan Balıklı Göl hakkında merak ettikleriniz burada Melek'ler! Balıklı Göl'ün hikâyesi Harran Ovası'nın bereketli topraklarından sonra en fazla gelir getirebilecek, ancak...
  5. Urfa balıklı gölün balıkları yenirmi?

Urfa balıklı gölün balıkları yenirmi?

Biz, ne balıklı gölün öyküsünü ve ne de göldeki balıkların öyküsünü, kesinlik ifade eden bir ilmî araştırma verilerine sahip değiliz. Bu sebeple, bu konuda halk arasında bilinenlerin dışında fazlaca bir şey söyleme imkânımız yoktur. İslam’ın genel prensiplerine göre, her suda olduğu gibi, Urfa’daki balıklı gölde bulunan balıklar da yenilebilir. Ancak, bu balıkların yenmesinden ötürü bir...

Sayfayı Paylaş