gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Uşak'ta Müzik Kültürü

Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

ege bölgesi müzik kültürü ege bölgesinin müzik kültürü Uşak ilinin müzikteki kültürel yapısı hakkında merak ettikleriniz varsa buyrun o zaman ilin müzik kültürü nasılmış bakalım
    Yöremize ait 40-50 civarında türkü söylenir bunlardan bazıları
    a)Kiremitte Buzmusun
    b)On yedi benli Şadiye
    c)İndim nane biçmeye
    d)Ormandan gel a cavırın kızı da ormandan
    e)Ayşem Nerden Geliyon
    f)Ekinler Ekilirken

EKİNLER EKİLİRKEN

Ekinler ekilirken
    Çiziye dökülürken
    Seni benden ayırdılar
    Suna da boylu KEZİBAN
    Şafaklar sökülürken

Vardım Pınar akmıyor
    Yar yüzüme bakmıyor
    Dokuz daldan gül aldım.
    Suna da boylu Keziban
    Yarım gibi kokmuyor

Uşak duman sis oldu
    Açılan güller soldu
    Aç yüzünü göreyim
    Suna da boylu Keziban
    Kalbim hasretle doldu.

Halk Müziği Araçları : Tezeneli sazlardan 4 telliden 12 telliye dek bağlamalar,Cura, bozuk, şeşber, uşak ilinde çalınırdı. Günümüzde ise halen bağlama, tambura, divan ve cura çalınmaktadır. Yaylı sazlardan 3 telli kemane, üflemelilerden zurna, dilli, dilsiz kaval ve düdüklerle, vurmalılardan davul, toprak Darbuka, tel, zil ve kaşık yaygın olarak kullanılır.

Uşak'ta Müzik Kültürü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Meyhane kültürü

Meyhane kültürü

Meyhane kültürü Liman kültürünün bir parçası olarak süre gelmiştir. Çünkü gemiciler indikleri limanda bekardır ve içerek geçirecekleri vakitleri ve nakitleri vardır. Türkler İstanbul'u ve Galata'yı aldıkları zaman zaten liman olan bu şehrin meyhaneleri de dünya ölçülerindeydi. 16. Yüzyıl yazarlarından Kastamonu'lu Latifi " Tarifname-i İstanbul" adlı eserinde İstanbul meyhanelerinin...
  2. Müzik

Müzik

Rüyada gerek sesle, gerek müzik aletleriyle müzik dinlemek, iş hayatınızda büyük başarı yaşayacağınıza işarettir. Dinlediğiniz müzik sesi kulağı tırmalıyorsa, görüşleri mantıklı olmayan kimselerin tavsiyelerine kulak verdiğiniz takdirde çok ciddi bir hata işleyeceğinizi gösterir. Rüyada dans müziği dinlemek ve bu müziğe uyarak dans etmek sevilen bir insan olduğunuzu gösterir. Tatlı ve romantik...
  3. Çanakkale Kültürü

Çanakkale Kültürü

çanakkalenin kültürü çanakkale kültürü çanakkale nin kültürleri çanakkalenin kültürleri Çanakkale ili tarihi eserleri, doğal güzellikleri ile önemli bir kültür turizm potansiyeline sahiptir. Çanakkale savaşlarının en kanlı muharebelerinin cereyan ettiği, çok sayıda şehitlik, anıt ve mezarlıkların bulunduğu Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Troya, Assos gibi eski uygarlık merkezlerinin...
  4. -müZik-

-müZik-

Sizin icinde müzik hayatinizda cok önem tasiyan bir yerde ise, buyrun meleklerim bunlar tam sizlik :):):) Orjinal Boyutlarını Görmek İçin Tıklayınız
  5. müzik

müzik

duygu devedişi sahneye cıktıgında çalan muzıgın ısmını ogrenebılırmıyım

Sayfayı Paylaş