gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

ÜsteĞmen Zahİd'İn Vasİyetİ

Konu, 'Şehit Şiir-Mektup' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

“Bu günlerde her zamankinden daha önemli muharebelere gireceğiz. Bilirsin, her muharebeye giren ölmez. Fakat eğer ben ölürsem sakın gam yeme... Beni ve seni yaratan Allah bizi nasıl dünyada birbirimize nasib etti ise, benden şehitlik rütbesini esirgemediği taktirde, elbette, ruhlarımızı da birbirine kavuşturur. Vatan yolunda şehit olursam bana ne mutlu. Ancak, sana bir vasiyetim var:

Birincisi benim için katiyyen ağlama...

İkincisi, eşyamın listesi ilişikte. Bunları sat, ele geçecek paradan “mihr-i muaccel” ve “mihr-i müeccel” ini al, üst tarafı ile bana bir mevlüt okut. Eğer bunlar sana borcumu ödemezse hakkını helal et ve ilk gece aramızda geçen sözü unutma...”

Ayrıca mektubun içinden kırmızı kordelaya bağlı bir de saç demeti çıkar. Saçın tazeliği bunun mini mini bir yavrunun başından kesilmiş olduğunu göstermektedir.

İşte o zaman herkes Zahid’in evli olduğunu ve Nadide isminde de bir yavrusunun varlığını öğrenir. Çünkü Zahid Üsteğmen cepheye gelirken arkasında evlad ü iyal düşüncesini de bırakmıştır. Ve savaş boyunca ne izin isteyerek evine gitmeyi düşünmüş ne de o konuda iki çift laf etmiştir.

Zahid, 09 Ocak 1916’da şehit olur.

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinden Üsteğmen Zahid, Aziziye ilçesinin Kılıç Mehmet Bey köyünden Ahmet Efendi’nin kızı , eşi Hanife Hanım’a yazdığı ve vasiyetini bildirdiği mektubunu şu cümle ile bitirir:

“Bu vasiyetimi aldığınız zaman yüksek sesle ağlamanıza razı değilim.”

ÜsteĞmen Zahİd'İn Vasİyetİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Vasİyetİmdİr

Vasİyetİmdİr

Canım Anneciğim, Herşeyimi ama herşeyimi sana borçluyum, hep sana hizmet etmeyi, yanımda kalmanı, sana hürmet etmeyi, güzel kokunu koklamayı arzuladım. Çok az kısmet oldu. Bu dünyada sana doyamadım. Anneciğim dünyayı sevemedim, tad da alamadım. Allah'ın emir ve rızasına aykırı herşey beni rahatsız etti. El hasıl dünya bana küstü bende ona. Bilmiyorum ama zannediyorum senin dualarının...
  2. üsteğmen

üsteğmen

Rüyanizda bir üstegmenle karsilastiginizi görmek, uzak, fakat sizi çok seven bir akrabanizdan menfaat ve iyilik göreceginize delalet eder.
  3. Vasiyet

Vasiyet

Malını bir kimseye vasiyet etmek, o kimse ile aralarında bir münasebetin - iyilik, yardım, iş akdi, uzlaşma, barışma, kavuşma, barışma vs.- meydana gelmesine yahut bir yerde buluşmaya; Vasi tayin etmek, birine görev ve vekalet vermeye; Vasi (tayin) edilddiğini, birinin kendini vasi yaptığını görmek, kendine bir işin havale edilmesine, verilen haberin doğruluğuna, bilgi ve itibar sahibi olmaya,...
  4. Vasiyet etme

Vasiyet etme

Rüyada bir kimsenin, malini bir adama vasiyet etmesi, o kimse île o adam arasinda vaki olacak iyilik, yardim, birlesme ve birbirlerine kavusmaya, eger aralarinda kin ve düsmanlik varsa onlarin bansmalarina veya bir sehirde toplanmalarina isarettir.
  5. Van'da 1 üsteğmen şehit

Van'da 1 üsteğmen şehit

Van' da askeri araç kaza yaptı; 1 üsteğmen şehit oldu. 3 asker yaralandı. Hakkari' den Van' a gelmekte olan bir askeri araç Van'ın Gürpınar İlçesi yakınlarında zincirleme kaza yapan araçlara çarptı. Meydana gelen kazada 1 üsteğmen şehit olurken, 3 asker ve 1 sivil vatandaş yaralandı.

Sayfayı Paylaş