Utangaçlık ve Sosyal Kaygılar

M

Misafir

Forum Okuru
Utangaçlık ve Sosyal Kaygılar
''Utangaçlık narsizmin garip bir öğesidir,Diğer insanlara karşı nasıl göründüğümüz nasıl hareketlerde bulunduğumuzun diğer insanlar için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir inanıştır''Andre Dubus

Belki bazı özel durumlarda biraz utangaç olmak avantaj olarak görülebilir ama gerçekte böyle değildir.Utangaç olmak demek sizin kendinizi soyutlamanızdır...Eğer siz etrafınızda insanlar varken kendinizi endişeli hissediyorsanız bu sizin sosyal endişe taşıdığınızı yani toplumda Sosyal-fobi olarak bilinen durumdur...

Utangaçlık genellikle çocukluk döneminde başlar.Siz okuduğunuz okulda sınıfta farkdilemeyen çocuk olabilirsiniz veya diğer insanlar tarafından utangaç çocuk veya utangaç kız olarak size lakaplar takılmış olabilir ve bundan sonra siz kendinizi bu lakapla bütünleştirirsiniz bu sizde artık bir rol halini alır,büyüseniz bile bunu taşırsınız....

Ben Utangaçtım ! Dürüstçe ! Daha sonra şunun farkına vardım ki utangaçlık sizi hiç bir yere götürmüyor ! Siz çok dışarı çıkan sosyal her aktiviteye takılan biri olmaya bilirsiniz,olmakta zorun değilsiniz ama sizin kendinizi koruma diye adlandırdığınız bu utangaçlıktan kurtulup sosyal dünyaya kendinizi adapte etmeniz gerekiyor...

Haydi hep birlikte sizin utangaçlığa ya da sosyal-fobiye karşı uygulayacağınız strateji sonrası neler değişeceğini görelim..Siz şu an eğer kabul edilicem mi diye düşünüyorsunuz..Bu insanlar beni sevecekler mi?Ben yeteri kadar çekici miyim?Biraz daha parfum kullanmam lazım ! ?Aman Allahım ben gidipte şu kız/erkekle konuşamam onlar beni bilmiyor,kızarırım...

İşte burası ban teli , korku...Yüzünün kızarması korkusu ! Geri çevrilme,reddedilme korkusu ! Aşağılanma korkusu ! Sizin, siz olarak kabul edilemeyeceğinizi düşünme korkusu ! Bana bu anahtarı vermeme izin verin, BIZ HEPIMIZ KORKUYORUZ..Nede olsa aramızdan bazıları,sosyal olanlar,Hiç bir zerresini taşımıyor bu korkunun...Ama başkaları ''UTANGAÇ ve CESARETSIZ''ler...taşıyor..onlar korkuyor...Kendinize NEDEN diye sorun !Neden korkuyorsun ? !

Önemli olan,iyi hedef için son nokta KAFANIZDAN REDDEDİLME SENARYOLARINI ATIN !! DÜŞÜNCELERINIZI DUYGULARINIZIN SÖYLEMEDEN ÖNCE AĞZINIZDAN ÇIKMADAN ÖNCE ELEŞTİRİLME KORKUSUNU KAFANIZDAN ATIN !BU AŞAMADA YAPACAĞIMIZ BEYNİMİZDEKİ KENDİ KENDİMİZE YAPTIĞIMIZ KONUŞMALARI KAPATIN ! SİZİ UTANGAÇ-CESARETSIZ-SOSYAL FOBIK YAPAN BU KONUŞMALAR !

Geri